Nokia Eos i praca aparatu na filmie

|

oko eosDosyć długo (4 dni! :)) trwała cisza na temat najbardziej wyczekiwanej Nokii ostatnich miesięcy, czyli modelu Eos z „prawdziwym” PureView i Windows Phone. Toteż, żeby nie zapomnieć o tej słuchawce, jeden z głównych dostawców informacji o tym telefonie postanowił nagrać film prezentujący działanie obiektywu modelu Eos.

W jednym z poprzednich newsów informowałem Was o ciekawym rozwiązaniu, z którego mogłem korzystać w poczciwym Sony Ericssonie K850i. Mowa oczywiście o automatycznej zasłonie. O ile w przypadku modelu korporacji opartej na zasadzie joint venture wspomniana zasłona służyła głównie do ochrony matrycy (która i tak znajdowała się pod plastikową otoczką), tak w przypadku Eosa nie będzie chodziło tylko o ochronę. Bez zbędnego tłumaczenia, zobaczcie sami:

Wspomniana zasłona obiektywu pracuje również przy robieniu zdjęcia i ustawianiu ostrości. Tutaj pojawia się kolejna ciekawostka. Bardzo dobrze widać, że cała matryca porusza się przy dobieraniu ostrości przez aparat, co świadczy o zastosowaniu kolejnego bardzo interesującego dodatku – optycznego auto-focusa. To będzie z pewnością kolejny krok (patrząc na Windows Phone) w drodze do tanich cyfrówek (w przypadku ostrości na pewno). Lustrzanki możemy jeszcze zostawić na przedzie w spokoju.

Także wszystko wskazuje na to, że Nokia 808 PureView będzie mogła w spokoju odejść na zasłużoną emeryturę, gdyż model Eos bez problemu zostanie uznanym godnym następcą korzystającym z zebranych nauk i technik przez poprzednika. Jest tylko jedno „ale” – wszystkie powyższe i poprzednie informacje muszą okazać się prawdziwe… Tego się nie dowiemy dopóty, dopóki Nokia nie przedstawi tejże jakże bardzo wypragnionej słuchawki.

źródło: Vizi Leaks


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Łukasz

  W N95 to było, pierwszy tel z mechaniczną migawką. :)

 • Theverge

  Fajnie, ze Nokia tak dba O jakość zdjęć robionych telefonem , ale mogliby popracować nad jakością muzyki , bo w większości lumii jest po prostu FATALNA.

  • Tirinti

   Problem w tym, że Nokia sobie ubzdurała, że smartphon to aparat fotograficzny i jedyne na czym się skupili to jakość zdjęć, która i tak nie dorówna jakości zdjeć z lustrzanek.
   Poza tym czy ktoświdział aparat bez gniazda kart pamięci?

   • qba

    A po co ci karta pamięci kiedy zdjęcia lądują w SkyDrive?

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   Hmm….miałem wcześniej sławnego Samsunga Wave, czyli kopię Galaxy S tyle że na Bada OS. Miał on chip DAC, który rzekomo tak zwiększa jakość dźwięku. I owszem, telefon grał bardzo fajnie. Przesiadłem się na Lumię 820….żadnej różnicy. A może nawet i lepiej bo mam wolny dostęp do EQ, w Badzie są tylko gotowe presety. Dodam, że używam słuchawek AKG K404, także nie byle douszne za 20 zł z marketu.

   • Łukasz Pająk

    Również miałem Wave’a i SGS’a, a teraz mam L820 i widzę sporą różnicę w jakości dźwięku na niekorzyść Nokii. Szczególnie to odczuwam przy podłączeniu telefonu do samochodu. Samsungi były znacznie lepsze.

  • qba

   Przecież jakość muzyki z Lumii jest świetna, tylko słuchawki będące w zestawach są kiepskie.

   • Łukasz Pająk

    Kłóciłbym się… Jest nieco powyżej przeciętna, ale świetna? Bez przesady…A słuchawki jak na stockowe są niezłe.

   • Adam007bond

    Mam Lumię i iPoda którego kupiłem , bo jakość dźwięku w lumii jest po prostu OKROPNA , cicho , szumi . Sprawdziłem lumię kolegi i jest tak samo . Jeżeli iPod gra tak samo jak iPhone , to jakość dźwięku między nimi to jak niebo a ziemia .

  • Sven

   Ostatnio miałem możliwość porównać jakość audio między moim iPhone 4 i 820 kuzyna (słuchawki to Sennheiser MM30i oraz SoundMagic E10M) i muszę przyznać, że Lumia wypadła blado w porównaniu z poczciwym iP4.
   Dopóki Nokia nie poprawi jakości audio to nawet smartfon z 80 Mpix i optyką Leica będzie dla mnie skreślony. Jakość odtwarzanego dźwięku, obok stopniowo pomniejszającej się ilości niedostępnych aplikacji (których używam na iOS), jest powodem dla którego jeszcze nie przesiadłem się na WP8.

 • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

  Z ciekawości sprawdziłem obiektyw w mojej L820 i też mam mechaniczny autofokus…także nic nadzwyczajnego. ;-)

 • Mariusch

  Automatyczna zasłona… Dziwne, że moja Nokia N73 też ma to ale i tak wolicie promować konkurencję;P

 • Pablo

  Gwoli ścisłości to nie zasłona a przesłona ;)