Huawei zainteresowane kupnem… Nokii!

|

nokia_logoNokia przeżyła, a może i wciąż przeżywa bardzo trudny okres finansowy w swojej historii. Poprzez mocne odskoczenie korporacji korzystających z Androida, Finowie mocno zatracili swoją pozycję w branży telekomunikacyjnej i budżet bardzo mocno na tym ucierpiał. Dopiero niejaki mariaż z Microsoftem i rozpoczęcie produkcji smartfonów z Windows Phone pozwolił na przypomnienie, że na Nokia nie istnieje tylko na rynku tanich „ficzerfonów”.

Niestety, sam mobilny system Microsoftu, wbrew założeniem, swoją popularność zdobywa bardzo powoli – może wydawać się to dziwne, gdyż Polska jest jednym z niewielu krajów gdzie udział Windows Phone jest na wysokim poziomie (ponad 20%). Mimo wszystko na całym świecie mobilne „Okienka” żmudnie dają o sobie znać powolutku zdobywając klientów konkurencji. To również nie odbiło się pozytywnie na „życiu” Nokii.

I tutaj pojawia się wielka bomba – chiński producent urządzeń m.in. telekomunikacyjnych, Huawei, wyraził chęć wykupienia Nokii. Podczas, gdy tą informację podał przewodniczący rady nadzorczej chińskiej korporacji, Richard Yo, w wywiadzie dla Financial Times, akcje fińskiej firmy błyskawicznie podskoczyły o 11%! Jedna przedstawiciel Huawei postawił kilka warunków, aby doszło do takiego połączenia. Przede wszystkim Nokia musi się zgodzić na połączenie sił, a co ciekawsze – zmienić swoje nastawienie na jeden system operacyjny, czyli Windows Phone. CEO Nokii, Stephen Elop, jedna uważa, że trzeba się skupić tylko i wyłącznie na mobilnych „Okienkach”.

Niestety, Nokia nie podała oficjalnej odpowiedzi na „plany” Huawei, które jednak powoli są prostowane przez wiceprezesa chińskiej korporacji. To też spowodowało spadkiem cen akcji Nokii. Mimo wszystko, w każdej „legendzie” jest ziarnko prawdy. O sprzedaży Nokii mówi się już przez kilka lat. Poprzednim potencjalnym kupcem miał być oczywiście Microsoft.

Czy jednak fińska marka zostanie sprzedana, a przede wszystkim komu nie wiemy. Mimo wszystko, wyobrażacie sobie Nokię jako „podmarka” Huawei? Wszystko jest możliwe, przykład: luksusowa marka samochodów Jaguar sprzedana indyjskiej korporacji produkującej jeden z najtańszych samochodów świata – Tata (Motors) Nano.

Także kogo typujecie na kupca fińskiej korporacji? A raczej kogo byście widzieli najlepiej w tej roli?


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Artur Kwiatkowski

  Menedżer Huawei – William Plummer – stwierdził, iż Huawei nie jest zainteresowane przejęciem Nokii.

  Zrobili sobie po prostu darmową reklamę puszczając plotkę o kupnie Nokii. ;)

  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

   Dokładnie , zobacz jaki szmelc tandetę budżetowce oferuje Huwaei w Polsce a ceny jak za markowe inne lepsze średniaki .
   Nawet nie potrafią dać oferty Windows Phone na poziomie aby obciachu nie robić, tylko też jakiś plastikowy W1 tandetny model

   • F4YD

    Huawei nie oferuje tylko szmelcu. Zobacz Ascend P6 który spokojnie może rywalizować z topowymi smartfonami bardziej renomowanych producentów, a i tańszy g300 nie jest zły i jest dość tani. Windows Phone traktują jako bardzo mało popularny system, bo taką on ma rzeczywistą popularność (te parę % na rynku).

    • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

     A gdzie kupisz P6 ? bo wystawy i killer S4 to ja oglądam na YT od 2 lat i żadnego smartfona lepszego od Huwaei nie widziałem w sklepie w Polsce tylko dziadostwo z tandetnego plastiku i kolorek niebieski dla dziewczynek .
     To już Alcatel One touch Idol ultra można kupić za 1300 zł. oficjalnie w Polsce i firma nie daje ciała i dupy jak Huwaei który tylko pokazuje atrapy i egzemplarze wystawowe.
     W1 jak pamiętam to był pokazywany 1,5 roku temu i miał być w Polsce rok temu a oni teraz dają do Play za 900 zł. farsa i kpina z Polaków a nie oferta Windows Phone .
     Lumia 520 jest lepszą ofertą od tego bubla W1 który może był ciekawy jak właśnie na rok 2011 a nie 2013

     • Artur Kwiatkowski

      Polska nie jest dla nich rynkiem priorytetowym, stąd niewielki marketing.

     • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

      To oni tak uważają jak każdy amator bez wizji .
      Polska jak wynika z badań analityków to najbardziej chłonny rynek nowości i nowych technologii ale nie bubli.

      W UE jest trudno sprzedać tandetę w cenach flagowców innych to sprzedają w Chinach lub jakiś badziewny stary model upycha się do Rosji i u nas .
      Samsung w tym czasie w Polsce otwiera swój sklep brand.
      W każdym market ma swój punkt box sprzedaży a Huwaei co ma? NIC.
      Żałosna firma i jej oferty przypominają handel akwizytorów tandety na ulicy w cenach markowych towarów ja tak to widzę.
      Świat się zmienia i metody handlu ofert jak widać to po innych producentach smartfonów/tablet/laptopy.

     • Artur Kwiatkowski

      Małe masz pojęcie o rynku. Na pewno Huawei robiło odpowiednie badania, żeby wiedzieć czy ich produkty się sprzedadzą czy nie.

      Zostając przy Polsce i Polakach to nie byłbym taki pewny czy jesteśmy chłonni *wszystkich* nowości. Windows Phone odniósł duży sukces w Polsce ze względu na sentyment Polaków do Nokii. Gdzie indziej taki sentyment jest nikły i ludzie kupują nowości (Samsung, Sony). Nie wydaje mi się, żeby Polacy byli skłonni kupować „garściami” produkty Huawei.

     • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

      Htc z WP też się dobrze sprzedaje w Polsce nie tylko Nokia :)
      Ja sam bym chętnie kupił taki AtivS bo chcę smartfon z większym ekranem 5 cala ale nie ma oferty w Polsce.
      Tutaj Windows Phone oddaje cały rynek dla android a szkoda bo ogromna grupa biznesowa i osób jak ja chce sprzęt z większym ekranem a nie małe knoty 4 cale dla uczniaków w szkole

     • Artur Kwiatkowski

      Kontynuowałbym dyskusję, ale jakoś ciężko mi się czyta Twoje komentarze. My potrafić polski język.

     • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

      Ok… mam trochę inne potrzeby i doświadczenie oraz własne zdanie .

      Pozdrawiam
      https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Jak zwykle plotki i bzdury bo ktoś się pomylił i mówił o Simens Network którego właścicielem jest Nokia a już wszyscy piszą o upadku Nokia i WP8 i farmazony smarowane przez linuksiarzy piraciarzy 13 latków co za żałosne wypociny

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Taki MS nie może się dogadać aby kupić Nokia mimo że mają dług do spłacenia do MS to Huwaei by dał kasę ? chyba wirtualną :D
  http://www.chip.pl/news/wydarzenia/umowy-i-fuzje/2013/06/microsoft-chcial-kupic-nokie

 • Shenandoath

  Boziu, zrób coś by Microsoft kupił Nokie a nie Chińczycy …

  • Artur Kwiatkowski

   Wydaje mi się, że jeśli ktoś kogoś miałby kupować to najlepszym wyjściem dla użytkowników byłoby gdyby to Nokia kupiła od Microsoftu system Windows Phone i przyśpieszyła jego rozwój ;)

   • Łukasz Pająk

    Gdyby tylko Nokię było na to stać… Jednak takie wyjście byłoby świetnym.

 • lololol

  Żeby tylko H**aweź(specialniebtak napisałem) nie kupiło nokii te hujocoś jest jakieś porypane

 • NewPolishScientist

  Nokia pozostanie niezniszczalna !

 • Jogurtnaturalny

  https://www.youtube.com/watch?v=eBNl_oF-_JA mój konetarz w tej sprawie

  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

   Tak czy siak MS mogło kasy nie pożyczać tylko kupić wcześniej Nokia i zrobić co należało , teraz to już musztarda po obiedzie .
   Nokia staje na nogi , zarabia na WP8 coraz lepiej, własna kampania reklamowa i mają do oddania pożyczkę.
   Od tego roku mają już zapłacić za każdą licencję WP jak Htc lub inni zainteresowani współpracą producenci Windows Phone