Nowości w Windows Phone 8 GDR2 na przykładzie Lumii

|

lumia gdr2 1Nowa wersja systemu Windows Phone 8 jest już coraz bliżej. Edycja systemu oznaczona numerkiem 8.1 lub – jak kto woli – GDR2 powinna pojawić się już w następnym miesiącu. Oczywiście informacje o aktualizacji smartphone’ów dostaniemy znacznie później, ale już dzisiaj możemy pokazać czego mniej więcej można się spodziewać – na przykładzie Lumii (gdzie ta wersja systemu została nazwana Amber).

lumia gdr2 2

Nokia w tej wersji systemu postanowiła wprowadzić następujące udogodnienia. Przede wszystkim warto zacząć od tego, co zostało odebrane, czyli radio FM, o którym już zdarzyło nam się kilka razy napisać.

lumia gdr2 4

Nowością z kolei jest „wygaszacz ekranu”, który został zaprezentowany na zdjęciu z początku newsa. Ten dodatek sprawdzi się jednak jedynie w połączeniu z urządzeniami wyposażonymi w wyświetlacz wykonany w technologii OLED (i pochodne). Ekrany LCD pobierają znacznie więcej prądu od AMOLED’ów, gdyż te drugie nie podświetlają czarnego koloru, który dominuje wygaszacz. Z tą nowością wiąże się także Double tap to wake, o którym więcej pisaliśmy wcześniej.

lumia gdr2 3

Idźmy dalej. Lumia Color Profile – ta funkcja sprowadza się do dostosowania wyświetlanych kolorów na wyświetlaczu poprzez korekcję nasycenia i temperatury barw.

lumia color profile

Następnym usprawnieniem jest Nokia Smart Camera, które to również opisywaliśmy szczegółowo w jednym z poprzednich newsów. W sprawie aparatu znajdziemy jeszcze jedno ulepszenie – powiększeniem światłoczułości aparatu – ISO będziemy mogli ustawić od 100 do 3200.

lumia gdr2 6

Na koniec zostawiłem tak prostą funkcję, ale jakże brakującą – „Flip to silence”, czyli obróć, aby wyciszyć. Funkcja znana bardzo dobrze użytkownikom smartphone’ów (i nie tylko), która polega na obróceniu telefonu na „wyświetlacz”, aby wyciszyć dźwięk, który aktualnie wydobywa się z głośnika.

lumia gdr2 5

Tak, więc Nokia znowu chce czymś dodatkowym zachęcić klientów, aby porzucili innych producentów tworzących smartphone’y z Windows Phone i skorzystali z fińskiej propozycji.

Więcej ciekawych zdjęć znajdziecie na forum WPCentral: Klik!

źródło: mynokiablog.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Adam

  DoubleTape jest fajny, ale na filmikach działa to strasznie wolno. Jeśli to będzie tak chodziło w finalnej wersji to to będzie katastrofa. Pozostałe funkcje jakoś szału nie robią, nadal nie wpadli na pomysł by z ikonek Windowsa zrobić diodę powiadomień

 • Konrad Uroda-Darłak

  Omg, GDR2 to nie 8.1 – ten będzie na początku przyszłego roku prawdopodobnie.

  • Łukasz Pająk

   Ile osób tyle opinii – na wielu portalach spotkałem się z określeniem z Windows Phone 8.1, które ma pojawić się w czerwcu (patrz: wmpoweruser) + informacje o Nokii Amber również z czerwca z usprawnieniami od Finów do WP8.1/GDR2 (patrz: mynokiablog.com).

   Być może masz rację, trochę przez matury wypadłem z obiegu, ale mógłbyś podać jakieś linki?

   • Tomek

    Owszem ma byc Windows Blue 8.1 e czerwcu ale wersja testowa!! I dla windowsa 8 dla Windows Phone ma wyjsc pod koniec bądź na początku przyszłego roku !!!

    • Łukasz Pająk

     Prosiłem o linki.

 • Juzew

  Dokładnie – to samo miałem napisać. GDR2 to nie 8.1 czyli blue. 8.1 ma ukazac się na początku przyszłego roku, po drodze będzie jeszcze GDR3.

 • Artur Kwiatkowski

  Sam nie przepadam za wyświetlaczami typu Amoled, ale z doświadczenia wiem (Samsungi z serii Galaxy), że dobrą aplikacją (tutaj Lumia Color Profile) można je fajnie ustawić pod siebie.

  Nie mogę się doczekać, aż Lumia 925 wpadnie w moje ręce.

  • Adam

   Jest na co czekać.

 • Gość Wydarzeń

  w wersji 8.0 lumia też wprowadziła do swoich telefonów tego typu funkcje?

 • Adam

  Jednak będzie chyba dioda powiadomień. Na jednym z filmików ludzie wyłapali migoczącą ikonę windowsa w Lumii 925, więc jest szansa na normalność ;)

  • Łukasz Pająk

   Migoczący klawisz to genialna sprawa. Pamiętam jak miałem 5800XM i za diodę robiło podświetlenie głównego klawisza – spokojne mruganie do lokalizacji telefonu i szybkie mrygnięcia w celu powiadomienia. Super sprawa.

   • Adam

    Ja powiem nawet więcej, ja bez tej opcji po prostu nie mogę mieć Lumii. To jest dla mnie podstawowa funkcja, która była nawet w telefonach sprzed kilku lat. Mam nadzieję, że wprowadzą to i że ta dioda będzie widoczna a nie świeciła raz na 5 sekund. Już nawet nie wymagam różnych kolorów dla różnych powiadomień, niech mi chociaż świeci na biało ;)
    No i OperaMini by się przydała jeszcze, ale ponoć MS nie chce…