Shazam i SoundHound pomogą Ci rozpoznać (prawie) każdą piosenkę

|

Shazam
Na pewno każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której usłyszał w radiu, filmie, autobusie czy sklepie utwór, który nam się spodobał, ale niestety za nic nie mogliśmy rozpoznać ani wykonawcy, ani tym bardziej nazwy utworu.  Kiedyś nie pozostawało nic jak próba zapamiętania fragmentu tekstu i późniejszego wyszukania utworu. Teraz jest o wiele łatwiej – wystarczy smartfon z dostępem do internetu i zainstalowaną aplikacją Shazam lub SoundHound.

shazam-windows-phone-screen

Shazam nagrywa kilkusekundowy fragment słuchanej piosenki, a następnie wysyła go na serwer i rozpracowuje aby uzyskać dla nas odpowiedź zawierającą wykonawcę, nazwę utworu i nazwę albumu z którego dany utwór pochodzi. Po otrzymaniu wyniku wyszukiwania Shazam pozwala szybko podzielić się znaleziskiem w sieciach społecznościowych, poszukać danego utworu na YouTube i przejrzeć dyskografie wykonawcy (w niektórych krajach jest także możliwe zobaczenie tekstu utworu oraz szybki jego zakup).

soundhound-windows-phone-screen

Na podobnej zasadzie działa aplikacja SoundHound, która jest popularniejsza w naszym kraju co mnie odrobinę dziwi. Testowałem obydwie aplikacje na soundtrack’u z serialu “Californication” – Shazam większość utworów rozpoznał bez mniejszego problemu, z kolei SoundHound z rozpoznaniem większości miał problemy. Niezaprzeczalnym plusem aplikacji SoundHound jest praca w trybie offline (zapisuje fragmenty utworów do sprawdzenia “na później”) oraz rozpoznawianie melodii nuconej (ang. humming).

Obydwie aplikacje oprócz swojej podstawowej funkcjonalności, czyli rozpoznawania utworów oferują możliwość przypięcia kafelka “tag now” do ekranu głównego, co bardzo ułatwia i przyspiesza rozpoczęcie tagowania utworu. Możemy także w dowolnej chwili przejrzeć historię rozpoznanych utworów. Dostępne są też listy najczęściej tagowanych utworów globalnie. Shazam dodatkowo oferuje możliwość przeglądania najczęściej tagowanych utworów w okolicy. Z kolei SoundHound podzielił listy na gatunki muzyczne. Aplikacje działają świetnie, nie straszne im rozmowy czy inne zakłócenia w tle. Rozpoznaje zarówno najnowsze amerykańskie hity jak i nasze rodzime przeboje (tu w przypadku nowości chwile może potrwać zanim znajdą się one w bazie Shazam/SoundHound).

Aplikacja Shazam jest dostępna w dwóch wersjach – darmowej i płatnej (20 zł). Swego czasu darmowa wersja miała ograniczenie co do miesięcznej liczby tagowanych utwórów, obecnie ograniczenia tego nie ma, o czym wielu z Was nie wie.

Shazam na Windows Phone:

Kod QR Windows Phone Store

SoundHound na Windows Phone:

Kod QR Skype - Windows Phone Store


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.