Lumia 920 kontra HTC One – porównanie nagrywanych filmów

|

lumia 920Nokia Lumia 920 po swojej premierze zachwycała wszystkich swoimi możliwościami fotograficznymi. Nie obyło się oczywiście bez wpadek fińskiego producenta z fabrykowanymi spotami reklamowymi. Jednak szybka rehabilitacja pozwoliła zatrzeć haniebny czyn korporacji. Od wejścia na rynek, każdy nowy model jest porównywany właśnie z najlepszym smartphonem z Windows Phone. Mogliśmy już oglądać kilka porównań z topowym modelem HTC, którego firma nazwała One, ale teraz przyjrzyjmy się jednej z bardziej rzetelnych konfrontacji.

Zarówno produkt Nokii jak i HTC został wyposażony w wiele dodatków mających na celu upiększenie wykonywanych zdjęć i nagrywanych filmów (PureView kontra UltraPixel). Jednak teraz skupmy się na tej drugiej kategorii. I Lumia 920 i One, w swojej obudowie kryją optyczną stabilizację obrazu, która ma na celu redukcje wszelkich szumów i drgań podczas kręcenia filmów.

Bez zbędnego rozpisywania się, zapraszam do obejrzenia pierwszego filmu porównującego nagrane obrazy w dzień (idealne warunki):

Wnioski? Nie trudno odnieść wrażenie, że to dalej starsza słuchawka, Lumia 920, zdecydowanie wygrała to starcie. Obraz mniej drga, jest płynniejszy, lepiej odbierane jest światło. Właśnie, światło. Co się stanie jak go zabraknie? Przejdźmy do porównania HTC One z produktem Nokii w wieczornej porze przy miejskim świetle (głównie latarnie). Dodatkowo będziecie mogli zobaczyć porównanie z iPhonem 5:

Tutaj również rzucają się w oczy drgania, które dotykają słuchawkę tajwańskiego producenta. Jednak momentami odnoszę wrażenie, że Lumia 920 gorzej zbiera światło i przedmioty prezentują się jak w cieniu przy obrazie z HTC. Porównanie One i iPhone’a do oceny pozostawiam Wam.

Mimo, że Nokia wygrywa to porównanie to jednak konkurencja nie śpi i nie widać już tak ogromnych różnić jak to miało miejsce po samej premierze Lumii 920. Kolejnym rewolucyjnym krokiem w świecie fotografii i Windows Phone ma być model Eos, o którym coraz częściej słyszymy.

źródło: allaboutwindowsphone.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Tomek

  w ciemnym o wiele lepiej htc one :)

  • http://www.facebook.com/KowalikDamian Damian Kowalik

   Wg mnie lepiej wypadła w tym przypadku Lumia. HTC One sztucznie doświetla to ujęcie i zabiera miejscu naturalność. Lumia łapie światło naturalniej.

   • Tomek

    Hm Lumia prawie w ogóle nie doświetla, a chyba chodzi o to żeby było coś widać.

    • Krupers

     Jeśli ma być coś widać, to lepiej robić tam, gdzie światło jest… Logiczne, że jeśli jest ciemno i ledwo widzimy, to po jaką cholerę (przepraszam za wyrażenie) robić zdjęcia. Osobiście wolę, by właśnie były naturalnie niedoświetlone (takie są w końcu warunki), niż na siłę pokazywały coś, czego formalnie nie widać… Jeśli takie zdjęcia chcemy – może od razu włączny halogeny budowlane i wtedy róbmy zdjęcia.

     Owszem, Lumia robi ciemniejsze niż One, ale nie wiemy, jakie warunki tam faktycznie panowały, czy HTC nie zmieniała kontrastu cyfrowo na siłę… Trzeba by było tam być, albo wyrobić swoje zdanie. Ja o Lumii złego słowa nie powiem, a HTC dla mnie jest bardziej sztuczne… Widać na Lumii, że kolory są ciepłe, bo takie tam panuje oświetlenie, choć słabe. HTC daje barwy zimne i wyraźnie bardziej sztuczne, przez co to, że obraz jest lepszy (jaśniejszy), nie ufam temu…

  • CODER_BEST

   No właśnie HTC jak by lepiej ale nie wiem czy przez to mniej naturalnie hhmmm Mógł by tej jakieś zdjęcia dodać… Ale pod zwględem stabilizacji HTC jak by jej wcale nie miał…

 • Papiak

  Nie sądze by była możliwość przebicia aparatów Nokii. Moze jeszcze tego w Lumii 920 tak, ale tego co może byc w EOS, wątpie… Nie sądze też, by ten model co szykuje Sony dał rade z EOS-em.

 • http://www.sebastiansikora.pl/ Sebastian Sikora

  jeśli chodzi o stabilizację to chyba lumia najlepiej sobie radzi, choć jest to okupione czasami drażniącym shiftem i tiltem (może fajnie byłoby móc wyłączyć stabilizację wg uznania/potrzeby). jeśli chodzi o doświetlenie, wydaje się że lumia ma ustawione niższe ISO lub krótszą ekspozycję klatki (tak na oko może być krótsza od One o ~1/3), ot co. może udostępnią w jakiejś aktualizacji możliwość zmiany lub powstanie stosowna aplikacja — byłoby miło.

  swoją drogą, orientuje się ktoś który telefon ma najszerszy obiektyw?

 • Vanderpool

  HTC One wykorzystuje sztuczne systemy doświetlania, obraz jest bardziej widoczny ale traci na jakości i nie zawsze wygląda naturalnie. Według mnie Lumia mimo że obraz jest ciemniejszy wygrywa ponieważ wygląda naturalniej.