Wsparcie obecnych systemów Windows Phone zakończy się w przyszłym roku

|

wsparcie windows phone terminyWindows Phone z dnia na dzień rozwija się i powstają nowe buildy systemu. Do sieci zaczynają wyciekać plotki na temat rozpoczęcia prac nad nową wersją oprogramowania, która zostanie oznaczona numerkiem 9. Oczywiście w międzyczasie na pewno ujrzymy Windows Phone 8.1/8.5, ale od premiery następcy Windows Mobile musimy liczyć się z tym, że obecne mobilne systemy operacyjne Microsoftu mają swoje daty ważności. Teraz wiemy kiedy korporacja z Redmond zakończy wsparcie dla Windows Phone 7.8 i 8.

Jest to stosunkowo ciekawe ponieważ – jak możecie ujrzeć na powyższej tabelce – „starszy” (pod względem numerka) system, Windows Phone 7.8, będzie odrobinę dłużej wspierany niż „ósemka”. Użytkownicy modeli z „siedemosiem” przestaną dostawać aktualizacje po 9 września 2014 roku, a obecnie najnowsze modele przestaną być wspierane przez Microsoft już 8 lipca tego samego roku. To nie jest raczej zaskakująca wiadomość, gdyż Microsoft od początku zapewniał, że wsparcie dla poszczególnych wersji systemu będzie wynosić półtora roku.

Jednak zastanawiający jest dalszy los słuchawek z Windows Phone 8. O ile modele z 7.8 mają już swój wiek i koniec wsparcia nie może dziwić, to ciekawy jestem czy chociażby taka Lumia 920 będzie obsługiwać mobilny system Microsoftu oznaczony numerkiem 9. Korporacja z Redmond zapewniła to w swoich słowach, więc kolejna duża aktualizacja wniesie kolejne półtora roku pewnych aktualizacji.

Także obecni posiadacze modeli z Windows Phone 8 – nie martwcie się. Jeszcze przez co najmniej 2 lata Wasze urządzenia będą wspierane aktualizacjami Microsoftu. Dwa lata, ponieważ nie wiadomo kiedy może pojawić się Windows Phone 9. Niektórzy twierdzą, że kolejna duża aktualizacja mobilnych „Okienek” może nastąpić już we wrześniu bieżącego roku.

Kolejnym ciekawym aspektem, który możemy wyczytać z tabelki są zależności czasowe aktualizacji. Korporacji z Redmond zależy na tym, aby urządzenia z ich mobilnym systemem dostawały natychmiastowo nowe wersje oprogramowania i z początku tak było. Pamiętacie czasy aktualizacji Windows Phone Mango? Niemalże od razu wszystkie niebrandowane modele zostały poinformowane o nowej wersji systemu oznaczonej numerkiem 7.5. Teraz to w głównej mierze zaczęło zależeć od producentów i to oni mogą wstrzymać ważne aktualizacje Windows Phone. Tylko to nie jest jedyna przeszkoda szybkiego wsparcia – także region, kraj i specyfikacja urządzenia ma wpływ na prędkość pojawienia się update’u.

źródło:  wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • norbe

  hahaha dobre, ktos w to uwierzył że będzie update 8>9 tak jak było w przypadku 7>8

  • Łukasz Pająk

   W przypadku update’u 7 do 8, Microsoft nic nie zapewniał. Inaczej jest w przypadku 8 do 9.

   • Edi

    Możesz podać jakieś źródło, że będzie aktualizacja z 8 do 9?

    • http://twitter.com/BudniuPolska Budniu

     Dobre, cały ten artykuł ma swoje źródło w kolejnym plotakrskim serwisie jakim jest WMPowerUser – baaaaardzo rzetelne źródło lol: http://wmpoweruser.com/mainstream-support-for-wp-8-ends-july-2014-wp-7-8-september-2014/

     • Łukasz Pająk
     • http://twitter.com/BudniuPolska Budniu

      A to przepraszam, zasugerowałem się tą datą rozpoczęcia cyklu, ale faktycznie, skoro to M$ tak pisze to racja, co nie zmienia faktu, że tak jak przedmówcy – nie chce mi się do końca wierzyć w to co mówią.

     • Edi

      Jakoś nie widzę tam wzmianki o aktualizacji do 9.

      Jedynie czas wsparcie więc pewnie dotyczy 8.5 Blue.

     • Łukasz Pająk

      8.5 też pewnie będzie miał przedłużone wsparcie.

      Poszukaj informacji na temat updateu do WP9 ;)

     • Edi

      No sorry ale sam mam szukać potwierdzenia tego co napisałeś?

  • Papiak

   Jakoś nie słyszałem, zeby Microsoft cos wspomnial o tym, ze zaktualizuje słuchawki z WP7 do WP8. Były tylko przecieki i dumania ludzi.

 • Olgierd

  Co mi tam z tego wsparcia, jak brand Plusa nie pozwala mi na wgranie aktualizacji Windows Phone do 7.8 i nawet nie wiem czy będę miał taką możliwość lub ewentualnie kiedy mógłbym się jej spodziewać.

  • Łukasz Pająk

   Możliwość na pewno się pojawi, ale termin to faktycznie zagadka.

  • loudFresh Endo

   Brand to knebel jak simlock

 • zorak

  Plotkę że będzie aktualizacja z 7.5 do 8 nakręcali ludzie, a nikt z MS. MS nigdy tego nie mówił.

 • Arkhan

  Coś mi tu nie pasuje..
  Dlaczego data rozpoczęcia cyklu jest z 2012 dla WP 8, a dla WP 7 jest z 2013?
  I data wspierania obu też jest dziwna, WP 7 dłużej będzie wspierany niż WP 8, więc prawdopodobnie w lipcu wyjdzie WP 9?

  • http://twitter.com/BudniuPolska Budniu

   Dobre spostrzeżenie z tymi datami rozpoczęcia, jak czytałem to dzisiaj rano na Twitterze to mi to umknęło. Jak dal mnie to jeden wielki fake i tyle. Każdy z nas mógłby taką tabelkę zrobić. Poza tym autor coś pisze o zapowiedziach wspierania kolejnych wersji systemu przez 1,5 roku – skąd to info ? Biorąc pod uwagę, że system Windows Phone 7 działa od października 2010 r. (pre NoDo) to do września 2014 r. jeżeli się nie mylę będzie prawie 4 lata.

   • Łukasz Pająk

    Jaki fake? To pochodzi ze strony Microsoftu :).

    Bierz pod uwgę, że 7.8 przecież miało później premierę niż 8 i jest traktowany jako nowy system w stosunku do 7.5.

    • loudFresh Endo

     Zobaczcie, że WP 7.8 jest traktowany jako nowy system, ale telefony które dostały 7.8 były też wspierane w wczesniejszej wersji systemu 7.5. Więc zsumujcie łącznie to ile byl wpsierany WP 7.5 i WP7.8. Tak samo może być z telefonami z WP8, będą go wspierać przez 1.5 roku, a potem dostanie aktualizacje do WP8.x i będzie wspierany przez kolejne 1.5 roku.

 • http://www.facebook.com/antyhaker93 Konrad Uroda-Darłak

  Nie rozumiem o co to całe zamieszanie, 18 miesięcy to dość by się znudzić fonem ;p

  • Hiwatari

   Jak kupujesz telefon w dniu premiery nowego systemu (a więc i premiery nowych smartphone’ów) to masz 18 miesięcy. Mnie niestety nie stać na nowy telefon w dniu premiery. Zwykle czekam na ten odpowiedni, po czym czekam aż stanieje.

   np. niedawno myślałem nad zakupem Lumii 820, po czym L620, a teraz L720 która jeszcze nawet nie jest dostępna ;) Znając życie dalej będę czekał i wybór padnie na L920 jak jeszcze stanieje. Szkoda że hTC nie wydało następcy 7 Pro ;] Albo Nokia nie zdecydowała się na pełną klawiaturę…

   Brakuje mi tu telefonów z klawiaturą qwerty.

   • Łukasz Pająk

    QWERTY już na żadną platformę nie powstaje – nie licząc BB – nie ma popytu na takie telefony.

   • bazin1

    Polecam Xperie Pro MK16i (jeśli nie przeszkadza Ci Android). Świetna klawiatura QWERTY! Choć ja osobiście czekam na telefon od Jolla Mobile (spadkobierców systemu MeeGo), ma być dotyk + fizyczna QWERTY.

   • http://www.facebook.com/antyhaker93 Konrad Uroda-Darłak

    No tak logika, to poczekaj kilka lat (z 5), a będziesz mógł kupić SGSIII za złotówkę, ale to chyba mija się z celem, prawda? Jakby każdemu przysługiwało 18miechów, niezależnie kiedy kupił to byłoby trochę dziwne.

 • http://windows-phone.pl/ Artur Kwiatkowski

  No i pojawiły się narzekania na czas wsparcia. Z pozoru wydawać by się mogło, że jest on krótki, ale trzeba wziąć pod uwagę jeszcze coś. (Apple pomijam, oni mają jeden model co roku, przez co łatwo przygotować aktualizację, a cena jest wysoka, więc wspierają 3 lata.) W przypadku Androida tylko flagowe modele mogą pochwalić się dłuższym wsparciem. Tanie modele są bardzo często po roku pomijane, a w niektórych przypadkach pozostają bez żadnej aktualizacji. W przypadku Windows Phone aktualizacje trafiają do wszystkich modeli, od najtańszego do najdroższego – jest to ogromną zaletą.

  • Edi

   No nie bardzo, bo takie LG Swift 7 czy HTC HD7 nie dostały aktualizacji do 7.8

   • http://windows-phone.pl/ Artur Kwiatkowski

    Dostały.

  • dejmien666

   Szczerze? Nie rozumiem wybuchów żalu. Ja kupiłem telefon z WP tylko i wyłącznie dla stabilności działania. Jak dają mi poprawki bezpieczeństwa przez tyle czasu – cóż… Jestem oczarowany. (; Nie wróciłbym prędko do androida. Bardzo szybko wsparcie się kończyło – instalowało się custom romy które… Nie zawsze działały w pełni. (; Tutaj mam wszystko w miarę aktualne, działa bardzo szybko… A aplikacje? Prawdę mówiąc narzekam jedynie na Gadu-Gadu które co przywrócenie odświeża połączenie. Gdyby nie to – miałbym system idealny. (; iOS nie podoba mi się nie podoba wizualnie – w mój gust nie trafili.

 • Testet

  Fake czy nie, mnie i tak dużo bardziej rozbraja podejście newsmana. Nie dalej jak miesiąc temu w komentarzach była rozmowa o porównaniu z Androidem, gdzie Admin wyśmiewał stwierdzenie że WP8 nie dostanie 9, bo przecież nigdzie nie ma ani słowa o tym że będzie WP9. Teraz kiedy istnieje prawdopodobieństwo że WP8 nie dostanie WP9 to słyszę że Microsoft jest tak super i kochany że 1,5 rok będzie i tak aktualizował system. Mit o tym że MS będzie lepiej dbał o klientów niż Android legnie w gruzach, a ludzie robią dobrą minę do złej gry.

  Spójrzmy więc na realia. Większość z nas nie kupuje telefonu tuż po premierze, tylko wtedy kiedy kończą się nam umowy bądź telefon tanieje na aukcjach. Czyli śmiem twierdzić, że takie modele jak 720 czy 820 staną się naszym zakupem jakoś za kilka miesięcy, czyli w święta grudniowe lub w 2014 roku. Kupisz taki telefon, a za pół roku wejdzie WP9 i będzie ponowna śpiewka – nie da się Wam dać WP9, nowe jądra, nowa myśl, nowe kafelki, aplikacji nowych Wam nie damy, ale kupcie nowy super model z 6 calami Lumię 830 i 930. A nowym „ficzerem” będzie pewnie dioda led ;)

  Sorry Panowie, to jest żenujące. Taka polityka mnie zniechęca, bo niczym to się nie różni od Androida, który przynajmniej jest tańszy, daje większy wybór i ma więcej opcji. Po tym jak potraktowali ludzi z Lumiami 800 czy 900 widzę że szykuje się nam powtórka z rozgrywki. Niech więc się bawią, ale beze mnie.

  • http://windows-phone.pl/ Artur Kwiatkowski

   Dużo racji jest w tym co piszesz, ale musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

   1. Microsoft udostępnia aktualizację dla wszystkich modeli z daną wersją systemu. Czyli jeśli kupiłeś telefon który na początku miał Windows Phone 8.0 na pokładzie to możesz być pewny, że dostanie on aktualizację Windows Phone 8.9 (przykład). Nawet jeśli będzie to najtańszy model. W przypadku tanich androidów możesz o tym pomarzyć. Przykład: HTC 7 Mozart – premiera październik 2010, wparcie do września 2014, a ostatnia aktualizacja miesiąc temu (czyli 2 i pół roku po premierze).

   2. W nowych wersjach już nie będzie tak kolorowo jak wyżej, ale mamy tutaj pewną różnicę. Jak wiemy aplikacje pisane na WP8 nie działają na WP7. Microsoft tłumaczy to tym, że systemy posiadają inne jądro. Bla bla bla, ale zostawmy to. Kiedy zostanie zaprezentowany WP9 to dam sobie rękę uciąć, że będzie korzystał z tego jądra co Windows 8/RT i Windows Phone 8, ponieważ Microsoft dąży do ujednolicenia ekosystemu. Czyli aplikacje pisane na WP9 będą kompatybilne wstecz, czyli nie będzie między jednym a drugim systemem aż tak dużej przepaści jak ma to miejsce w przypadku „siódemki” i „ósemki”.

   A co do kwestii czekania na koniec umowy/spadek ceny – 100% się zgadzam. Nieświadomi użytkownicy przepłacili (prawie 2 000 zł) za Lumię 900, która była modelem z najkrótszym wsparciem, po pół roku od jej zaprezentowania zostały zaprezentowane modele z WP8 i zapowiedziano brak kompatybilności wstecznej dla aplikacji (o grach można kompletnie zapomnieć). Wkurzyłbym się. Jednak bardziej zorientowani użytkownicy o tym wiedzieli i się wstrzymali.

   • Testet

    Trochę się zgodzę, trochę nie.

    1. Aktualizacja aktualizacji nie równa. Nie oszukujmy się, ale zmiany w takim 7.8 to jest kosmetyka. Nowe kafelki czy odblokowanie BT to jest kropla w morzu potrzeb. Mogą sobie robić nawet 5 kolejnych aktualizacji, nawet do wersji 7.99 gdzie największą zmianą będzie dodanie 5 nowych kolorów kafelek, ale doskonale wiemy że to wszystko jest bez znaczenia kiedy nowe aplikacje wymuszają posiadanie WP8. I tu jest pies pogrzebany. Bo ok, jak spojrzymy na ujęcie czasowe to nie jest tak źle, ale jak spojrzymy na zawartość to już tak miło i sympatycznie nie jest. Powiedziałbym nawet, że chyba jest więcej krytyki niż zachwytów nad 7.8, bo wydajność spadła, bateria mniej ludziom trzyma itd.

    2. W takim razie po co WP9? Na pewno będzie czymś się różnił co sprawi że telefony z pozostałymi wersjami staną się mniej użyteczne. Już to przerabialiśmy. Myślę że aplikacje na WP9 będą tak samo denerwujące poprzez niedziałanie na WP8 jak dzisiaj mamy z WP7.8. Co więcej – zrobi się rozwarstwienie większe niż w Androidzie, a to będzie ogromny problem dla developerów, którzy dadzą sobie spokój z bawieniem się co 1,5 roku w pisanie dla garstki ludzi.

    3. To co zrobili z Lumią 900 to jest skandal. Pamiętam jeszcze jak reklamowali ją jako telefon perfekcyjny, który skupiał sobie wszystko co najlepsze w historii Nokii. Od tego czasu tej firmie i temu systemowi po prostu nie wierzę i patrzę im trzy razy częściej na ręce niż innym.

    Poza tym sorry, ale nie rozumiem trochę tych aktualizacji. Przecież WP
    chce wyważać otwarte drzwi oferując jako „super aktualizację”
    rozwiązania które konkurencja ma już od lat. To jest ciągłe gonienie
    konkurencji i to w zwolnionym tempie. To po co klient ma gonić jak może
    kupić sobie już dziś produkt do którego dąży Microsoft? Owszem, aktualizacje powinny poprawiać jakieś błędy, ale powinny też dawać i otwierać nowe horyzonty. Zmiana wielkości kafelka to jest miła zmiana, ale ja to bym się wstydził nazywać to wsparciem, tym bardziej po wpadkach optymalizacyjnych z tym związanych. Tak jak mówię – kupimy telefon w grudniu, nacieszymy się pół roku i będziemy ze smutnym wzrokiem spoglądać jak w Markecie coraz więcej aplikacji będzie dla nas niedostępna. Idę o zakład, że gdyby Lumia 800 dostała WP8 to byłby to hicior. A tak to zainteresowanie tym modelem jest nikłe. I to samo będzie z taką 720 – fajny telefon (może ciut za duży), ale co z tego jak czeka go ten sam los co 800.

    • http://windows-phone.pl/ Artur Kwiatkowski

     Niestety, teraz w pełni się z Tobą zgadzam.
     Mimo to, ciesze się, że jest system Windows Phone. Kafelki mają potencjał i szczerze kibicuję M$ w tym projekcie. Być może pewnego dnia WP dogodni konkurencję. Nie można ukrywać, że w kolejnych wersjach nowych systemów pojawia się coraz mniej nowych funkcji, większość to udoskonalenia istniejących. Dzięki temu Microsoftowi jest łatwiej nadrabiać straty.

     • stpman

      Niby masz Artur rację, ale coraz bardziej wątpię, czy MS dogoni stawkę.

      Tak na prawdę robi niewiele by poprawić sytuację. System jaki jest każdy widzi. Niby dobry, ale jednak nie do końca. Braki są widoczne i jakoś wątpię, że nagle poprawią 10 najpoważniejszych wad. A są to wady o tyle ciekawe, że dodanie tych funkcji od początku wydawało się oczywistą oczywistością.

      Doprawdy nie wiem czy oni tego nie chcą zrobić, czy nie umieją, czy brak im odrobiny pomyślunku i kreatywności.

      Jeśli faktycznie za rok okaże się, że Lumia 820 z WP8 po 2-3 aktualizacjach idzie do śmietnika to podziękuję Nokii i MS za ich produkty, dołożę więcej kasy i kupię iPhone, albo BB.

      Nie lubię (a kto lubi?) jak go wielka korporacja za przeproszeniem dyma z uśmiechem na ustach. Bo użytkownicy WP7 zostali brutalnie i celowo wydymani.

      Żeby nie było, kibicuję Nokii, nie wyobrażam sobie mieć innego telefonu, ale czasem serio myślę, czy nie lepiej było jakoś odratować MeeGo.

     • bazin1

      I tu się z tobą zgodzę w 100%, zamiast dalej rozwijać notabene świetny system jaki był/jest MeeGo, Nokia „wdepnęła w gów… system, który jak widzę, będzie tak samo traktował użytkowników w kwestii aktualizacji jak Android! Faktycznie, chyba lepiej już wybrać ISO który aktualizuje nawet iPhona 3, a przecież to już „wiekowy” telefon!

 • stpman

  Jeżeli faktycznie już w połowie przyszłego roku smartfony z WP8 będą wzięte w odstawkę przez MS to poważnie się zastanowię nad sensem kupna kolejnego telefonu z tym systemem.
  Bez przesady, że w ciągu roku nastąpi taki przełom w technologiach, że Lumia 920 nie uciągnie nowego systemu.
  Chyba jedyna firma poważnie traktująca użytkownika to Apple. Póki co…

  • A

   Co po aktualizacji jak „stare” (obecnie najnowsze super hiper) telefony nie pociągną nowych łindowsów fone.
   Już to przerabialiśmy z Lumiami. Microsoft lansuje Skype, a na Nokiach od operatorów sprzedawanych aktualnie z abonamentami Skype zainstalować się nie da. Blokada Microsoft, sprzęt za słaby, Skype nawet w trybie chata nie ma pozwolenia na instalację na abonamentowych Lumiach.

   • stpman

    A ja myślę, że jakby tylko chcieli to by pociągnęły… Tylko, że nie chcą, bo to by im obniżyło sprzedaż słuchawek z WP8.

    I dokładnie ten sam scenariusz będzie z WP9. Celowe „postarzanie” produktu, myślą, że ludzi stać zmieniać telefon co roku.

    Pożyjemy, zobaczymy…

    • Łukasz Pająk

     Przecież WP8 na spokojnie poszedłby na modelach z WP7. Microsoft pośrednio sam przyznał, że chodzi o kasę, pisaliśmy o tym :)

    • Arkhan

     stpman co ty bredzisz?

     WP 8 był pisany od nowa, więc logiczne że nie dodawali zbędnych rzeczy, takich jak obsługa starszych telefonów (to nie android gdzie pakują każdą opcję do ustawień i radź sobie z muleniem bo nadmiar syfu).
     Microsoft robi 2, czasem 3 możliwości rozstrzału bebechów na system, na WP 7 były 3 możliwości o ile pamiętam, na WP 8 są dwie. Dzięki temu kolejnych zbędnych rzeczy nie ma w systemie.
     Mógłbym tak wymieniać dalej, ale chodzi mi o sens. Microsoft wiedział co robi, tak lecieli na kasę, ale dzięki temu że nie bawili się w udostępnianie WP 8 dla starszych fonów nie musli pakować w system więcej rzeczy niż to jest wymagane.

     A tak przy okazji, ten czas wsparcia nie bierze pod uwagę np aktualizacji do WP 8.5, dla Microsoftu WP 8.5 będzie liczony jako nowa aktualizacja ze swoim własnym czasem wsparcia.

     • stpman

      Dlaczego bredzę?
      Jeśli tylko by chcieli to by dali WP8 na starsze telefony. Tylko, że oni nie chcieli. Wyłącznie o to mi chodzi. I gdzie tu brednie?

   • Łukasz Pająk

    Ehh… Piszesz to w każdym newsie, a w żadnym tego nie rozwiniesz – pytałeś się na forum w tej sprawie czy szerzysz herezje?

  • MP

   Eeee, chyba trochę przesadzasz. Zamiast się ciskać popatrzcie na tę tabelę zupełnie spokojnym okiem:) Przecież WP 7.8 ma „wyzerowany” czas wsparcia. Nie sądzę by w międzyczasie WP8 nie dostało przynajmniej jednej aktualizacji; nawet jeśli nie będzie to WP9, to jakieś hipotetyczne 8.5 z pewnością. Wtedy czas wsparcia automatycznie wydłuży się.

 • Robert

  He. He. A ja nadal nie mam WP 7.8 w Lumii 900 kupionej w Orżnij. Zapewne już nie będzie aktualizacji u tego operatora. Co mam zrobić? Tu nie ma mądrych. Widocznie pozostanę z 7.5 i tyle. A w przyszłości będzie chyba jednak iphone i po kłopotach.

  • Łukasz Pająk

   Jakąś gafę palnąłeś w swojej wypowiedzi z numerkami :). Orange musi udostępnić 7.8.

  • Arkhan

   Nie ma to jak hejt w stronę M$ za to że się nie chce ruszyć jednej ręki i ściągnąć jednego programu, przez który wgrywasz jaki soft chcesz i kiedy chcesz, nie interesując się sprawą orange w tej kwestii. :)

 • Karol

  Kurdę. Ja chciałem system który będzie żył dłużej od Androida. A tu taka ch*jnia. Mam nadzieję, że to fake. Jeżeli nie to trzeba zbierać na iPhone’a… Ponad 1000 zł na telefon z iOS żebym mógł go mieć około 2-3 lata…

  • Łukasz Pająk

   A WP taki nie jest? Pierwsza seria od 2010 roku do 2014 roku wspierane. Seria WP8 po dostaniu WP9 też pewnie co najmniej 3 lata będzie wspierane. To mało?

 • Bar3nho

  Największym problemem MS jest Steve Ballmer…

 • lovelas1988

  Martwić to można się tym jak prąd odetną :) Obiecanki cacanki, taka sama akcja jak z win 7. Większość osób czekało na wp 8 przy swoich telefonach z wp 7 i co? To samo zrobią z win 8, a osoby posiadające telefony z tą platformą będą zaraz oburzeni.. Cóż wg mnie nie warto jest gonić za tym ich całym systemowym przedstawieniem… Zaraz będzie windows phone 9, później 10, następnie wymyślą coś o innej nazwie. Ballmer zaraz odkręci, że taka lumia 920 będzie za słaba do obsłużenia win 9.. Czysty handel.. Już dawno można zauważyć, że to co oferują nam producenci to nie sprzęty, a buble w plastykowych obudowach :) np nowy sIV, zapewne nie jeden 15-latek już w gacie narobił jak zobaczył jego specyfikacje :) tylko co z tego, wykonanie to jakiś żart. Jedyna firma, która jakoś dba o klienta to htc. Robią solidne telefony, obudowy to istne cudeńka.

  • http://www.facebook.com/antyhaker93 Konrad Uroda-Darłak

   zdajesz sobie sprawę, że hype na aktualizacje WP7.x > WP8 nakręcili ludzie, a nie MS?

 • aqq

  Wsparcie oznacze, że jak jest odkryty jakiś bug w systemie to producent robi patcha.
  Czym innym jest wsparcie danej wersji systemu a czym innym wsparcie danego modelu sprzętu. Dla przykłądu 7.0 nie jest jużwspierany, ale nadal sparphony z nim sprzedane można zaktualizowaćdo 7.8 i mieć wsparcie.
  Jest bardzo prawdopodobne, że wszelkie modele z WP8 na jesieni otrzymają „Blue” czyli prawdopodobnie 8.5 i tym samym ich okres wsparcia przesune się o kolejny rok. Na nową wersjędla 7.8 bym już nie liczył i po upływie okresu wsparcia żadne nawet najgroźniejsze bugi nie będą w nim łatane. W szczególności jeśli zmieni sięsposób komunikacji WP8 z serwerami to Microsoft nie musi zadbać by zapenić kompatybilność, tak samo mogą zlikwidowaćwsparcie WP Store dla WP7.8.
  Jeśli zaśchodzi o upgradowalność obecnych modeli do WP9 to mam nadzieję, że tego nie będzie, ponieważ konieczność zapewnienia kompatybilności wpływa niekożystnie na pisanie wydajnych aplikacji. Jak dla mni eidealnym rozwiązaniem jest zupełnie nowy system z zupełnie nowym sprzętem raz na dwa lata, odświerzona wersja po roku i na zakończenie jakaś ostatnia wersja równolegle z kolejną generacją. W ten sposób Ci co kupująnowośćmogą się cieszyć przez 2 lata możliwościami upgradu, Ci co kupująpo roku mają już stabilną platformę z dużą liczbą aplikacji, a Ci co kupują na koniec, mają tanio, ale nie mają już możliwości upgrade.

 • adiii

  Sceptycznie podchodzę do aktualizacji WP8 –> Blue, skoro w PC będzie ona płatna, to czemu niby mieliby ułatwić życie posiadaczom telefonów, najpewniej pojawi się jakiś pomniejszy update a sam system trafi tylko do nowszych modeli które zadebiutują na rynku wraz z nim.

  • Łukasz Pająk

   To wszystko tylko plotki, jeszcze nie wiemy jak to ma naprawdę wyglądać. Nie ma żadnych konkretów na temat Blue w przypadku Windows Phone.

 • adam wnuk

  już mówi się o wp7.9

 • adam wnuk

  i to zaczyna mnie ciekawić

 • adam wnuk

  i moge się założyć że koło 1 roku bedą czekać użytkownicy wp 7.8 na wp 7.9

 • adam wnuk

  i chyba dalej starsze smartofony nie mają życia poszedł by do wp8 ale by było to nie legalne

 • adam wnuk

  i inne jądro