Statystyki Windows Phone po pół roku od premiery Apollo

|

Już pół roku minęło odkąd zobaczyliśmy pierwszy model z Windows Phone 8. Był nim Samsung Ativ S, który swą premierę miał 30 sierpnia. Później pojawiły się Lumię (920 i 820), chwilę później również dwa modele HTC (8X i 8S). Do dnia dzisiejszego zobaczyliśmy jeszcze jedynie Huawei Ascenda W1 i kolejne Lumię (520, 620, 720). Tak, więc wszystkie słuchawki, które korzystają z Windows Phone 8 można zliczyć na palcach u rąk. Jak te modele wpłynęły na sprzedawane przez dwa lata wcześniej urządzenia z poprzednią wersją mobilnego systemu Microsoftu? Pamiętajmy, że było ich więcej. Sprawdźmy to.

Ponownie, jak w przypadku analizy języków, posłużymy się statystykami firmy AdDuplex, która przedstawiła kolejne diagramy kołowe.

Pierwszy z nich przedstawia procentowy udział słuchawek z Windows Phone z podziałem na wersję 7.x i 8.x:

adduplex windows phone stats march 2013 02

Widać ponad dwukrotnie większy wkład modeli z tym starszym systemem. Tu widać, że pół roku to za krótko, żeby sprzedać więcej znacznie lepszych urządzeń (z mniejszym wyborem) niż w ciągu 2 wcześniejszych lat mocno krytykowanych słuchawek z Windows Phone 7.

Teraz przejdźmy do czegoś ciekawszego, podział samych słuchawek, które działają na całym świecie z Windows Phone:

adduplex windows phone stats march 2013 01

Tu widać jakie modele przyczyniły się do tak wysokiego udziału systemu Windows Phone 7 w stosunku do wersji 8. Są to oczywiście modele Lumia: 800, 710 i 610. Razem z Lumią 900 stanowią ponad połowę wszystkich urządzeń. Z modeli Windows Phone 8 zwycięzcą jest Lumia 920.

Powyższy wykres na pewno się zmieni za kilka miesięcy, kiedy to do gry wejdą świeżo zaprezentowane słuchawki od Nokii, Lumię: 520, 620 i 720. Na pewno nasz rynek chętnie przyjmie pierwsze dwa modele, światowy również.

Kolejny wykres również przedstawia podział wszystkim smartphone’ów z Windows Phone na poszczególne urządzenia, ale tylko na amerykańskim rynku.

adduplex windows phone stats march 2013 04

Tutaj wyraźnie możemy zauważyć, że „boom” na mobilne „Okienka” rozpoczął się dopiero po premierze Windows Phone 8. Z początku głównie Samsungi się sprzedawały, co widać na powyższym wykresie. Później do gry weszła Nokia i modele 800 i 710 przyćmiły koreańską markę. Jednak do gry weszły nowe modele Lumia z Windows Phone 8, z poszczególnymi wersjami dla operatorów, które zdecydowanie podbiły „rynek mobilnych kafelek”.

I to by było na tyle jeżeli chodzi o wykresy. Specjalnie nie wyciągałem żadnych wniosków, aby teraz napisać, że konkurencja Nokii w żaden sposób nie ma szans jeżeli przeanalizujecie dokładnie powyższe wykresy. To niestety nic dobrego nie oznacza, ale bądźmy dobrej myśli.

A Wam co do głowy przychodzi patrząc na powyższe „kółka”?

źródło: blog.adduplex.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • http://twitter.com/Piotr_Pastusiak Piotr Pastusiak

  Od momentu rozpoczęcia sprzedaży minęły 4 miesiące, a nie pół roku.

 • Marcin

  Może trochę z innej bajki, lubię ten system bo jest inny od pozostałych, ale zaczynają mnie wkurzać w nim braki, i do tego te aktualizacje, które niby są, ale ich nie ma, a dokładnie tyle czasu trzeba czekać na dostępność i nie mówię tu o navi, tylko o ota, centrum notyfikacji, brak skrótów do łączności typu wi-fi, sieć komórkowa itp., przewijanie utworów, licznik do mierzenia mb, jakiś czas temu bylem przekonany, że android to syf, lecz zaczynam zmieniać zdanie, po tym jak od dziewczyny pożyczyłem telefon sony sola, która naprawdę mi pomogła jako modem poprzez usb i mogłem skorzystać z neta.

  • Tommy Ramone

   Dokladnie jak bym siebie slyszal! Ciagle mowilem ze android to syf jednak kupilem dla dziewczyny HTC One X i coraz bardziej przekonuje sie do andka, za to WP mnie coraz bardziej drazni.

   • Marcin

    Miałem androida, i to jest syf, ale są pewne funkcje, które są przydatne a wp8 ich nie ma i taka jest prawda, wymieniony model przez Ciebie miałem i szybko go sprzedałem, bateria to jakaś kpina w HOX i z tymi parametrami to jakaś parodia, chodzi mi o system, jakieś zwiechy dziwne działanie i wieczne aplikacje w tle, SYF, SYF i jeszcze raz SYF,ale to moja opinia

  • ze
  • Azawakh

   Braki WP niestety potrafią drażnić i to bardzo… Zbyt mocna inspiracja applowskim iOS widoczna szczególnie w pierwszych 7.X. Na całe szczęście częśç z nich jest już poprawiona w 8.X ale to chyba jeszcze za małom, żeby zyskać uznanie jakim darzę Androida. Mam nadzieję, że w kolejnych wersjach WP 8.X jeszcze bardziej zbliży się do ideału i ostatecznie porzuci idiotyczne wręcz debilne ograniczenia rodem z iOS na rzecz bardziej życiowych rozwiązań.

 • Tommy Ramone

  Przydaly by sie jakies statystyki ktore pokazuja ile procent ogolnego rynku smartfonow ma WP8

  • Łukasz Pająk

   Takie statystyki już pojawiały się na naszym portalu ;)

   • Tommy Ramone

    Wiem, jednak nie moge sie doczekac najnowszych tego typu statystyk :-)

 • Ryszard

  @be925ddf97aeff32f4e3d9786cdc8ad6:disqus

  Przewijanie utworów jest, licznik mb jest, skroty lacznosci sa, internet tethering jest.
  Z rzeczy ktore wymieniles nie ma jedynie centrum notyfikacji ktore ma w przyszlosci zostac wprowadzone, teraz wystarczy korzystac z live tiles. A android jest wciaz syfem i zawsze bedzie. Aktualizacje na Androidzie sa wypuszczane nie lepiej niz na WP. Poza tym jest zawsze opcja wymuszenia aktualizacji. Jesli to za trudne to kup sobie lepiej Androida , najbardziej mulacy system na swiecie.

  • Łukasz Pająk

   Poza tym, jeżeli ma się telefon bez brandingu to aktualizacje są natychmiastowe, to operatorzy blokują update’y, w których praktycznie nic nie zmieniają na długi czas.

   • Marcin

    No właśnie widzę, bo taki model właśnie posiadam bez brandingu, L820, różnicy nie czuję

    • Siekierka

     Ale to fanboy, nie przetłumaczysz… Mnie też WP zaczyna powoli wkurzać, kupiłem ok. rok temu smartfona z tym systemem po to, by chodził szybko i sprawnie na Mozarcie, ale po wymuszeniu WP 7.8… muli? :-) Fakt, mam zawalony dysk i 50 ikon na pulpicie, ale po to go kupowałem, by błędów nie było.

     • Łukasz Pająk

      Fanboy z Androidem, nie ośmieszaj się…

      @be925ddf97aeff32f4e3d9786cdc8ad6:disqus – jaka dystrybucja?

  • Marcin

   Nie o takie przewijanie mi chodzi, licznik to Ty może posiadasz, ale ja nie, internet tethering ok, ale nie jako modem przez usb, a skróty łączności do wi-fi itp. to też chyba tylko Ty posiadasz, bo ja nie mam, chyba raczej Ci chodzi o skróty, które są markecie i to też nie jest to o czym pisałem, bo powinno to być już na początku.

   • xSchlo

    W odtwarzaczu Xbox Music, jeśli przytrzymasz przyciski prev/next to przewijasz utwór. Nie wiem czy korzystasz z tego odtwarzacza.

 • Azawakh

  Po przejrzeniu wykresów dochodzę do jednego wniosku Samsung zdecydowanie woli Androida przynoszącego mu krociowe zyski niż okienkowego WP choć jego smartphony z okienkami są naprawdę znakomite! (Sam korzystatałem z Omni W i wspominam ten model z rozrzewnieniem i szacunkiem.) Tu właściwie liczy się tylko Nokia i HTC no jeszcze ewentualnie Huawei, który również zjada kawałek swojego microsoftowego tortu.