Statystyki Windows Phone po pół roku od premiery Apollo

|

Już pół roku minęło odkąd zobaczyliśmy pierwszy model z Windows Phone 8. Był nim Samsung Ativ S, który swą premierę miał 30 sierpnia. Później pojawiły się Lumię (920 i 820), chwilę później również dwa modele HTC (8X i 8S). Do dnia dzisiejszego zobaczyliśmy jeszcze jedynie Huawei Ascenda W1 i kolejne Lumię (520, 620, 720). Tak, więc wszystkie słuchawki, które korzystają z Windows Phone 8 można zliczyć na palcach u rąk. Jak te modele wpłynęły na sprzedawane przez dwa lata wcześniej urządzenia z poprzednią wersją mobilnego systemu Microsoftu? Pamiętajmy, że było ich więcej. Sprawdźmy to.

Ponownie, jak w przypadku analizy języków, posłużymy się statystykami firmy AdDuplex, która przedstawiła kolejne diagramy kołowe.

Pierwszy z nich przedstawia procentowy udział słuchawek z Windows Phone z podziałem na wersję 7.x i 8.x:

adduplex windows phone stats march 2013 02

Widać ponad dwukrotnie większy wkład modeli z tym starszym systemem. Tu widać, że pół roku to za krótko, żeby sprzedać więcej znacznie lepszych urządzeń (z mniejszym wyborem) niż w ciągu 2 wcześniejszych lat mocno krytykowanych słuchawek z Windows Phone 7.

Teraz przejdźmy do czegoś ciekawszego, podział samych słuchawek, które działają na całym świecie z Windows Phone:

adduplex windows phone stats march 2013 01

Tu widać jakie modele przyczyniły się do tak wysokiego udziału systemu Windows Phone 7 w stosunku do wersji 8. Są to oczywiście modele Lumia: 800, 710 i 610. Razem z Lumią 900 stanowią ponad połowę wszystkich urządzeń. Z modeli Windows Phone 8 zwycięzcą jest Lumia 920.

Powyższy wykres na pewno się zmieni za kilka miesięcy, kiedy to do gry wejdą świeżo zaprezentowane słuchawki od Nokii, Lumię: 520, 620 i 720. Na pewno nasz rynek chętnie przyjmie pierwsze dwa modele, światowy również.

Kolejny wykres również przedstawia podział wszystkim smartphone’ów z Windows Phone na poszczególne urządzenia, ale tylko na amerykańskim rynku.

adduplex windows phone stats march 2013 04

Tutaj wyraźnie możemy zauważyć, że “boom” na mobilne “Okienka” rozpoczął się dopiero po premierze Windows Phone 8. Z początku głównie Samsungi się sprzedawały, co widać na powyższym wykresie. Później do gry weszła Nokia i modele 800 i 710 przyćmiły koreańską markę. Jednak do gry weszły nowe modele Lumia z Windows Phone 8, z poszczególnymi wersjami dla operatorów, które zdecydowanie podbiły “rynek mobilnych kafelek”.

I to by było na tyle jeżeli chodzi o wykresy. Specjalnie nie wyciągałem żadnych wniosków, aby teraz napisać, że konkurencja Nokii w żaden sposób nie ma szans jeżeli przeanalizujecie dokładnie powyższe wykresy. To niestety nic dobrego nie oznacza, ale bądźmy dobrej myśli.

A Wam co do głowy przychodzi patrząc na powyższe “kółka”?

źródło: blog.adduplex.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.