Nokia wygrywa z HTC – wojna patentowa, ciąg dalszy

|

gavelJuż pisaliśmy o rozpoczętej wojnie patentowej Nokii i HTC. W pierwszym starciu to tajwańska marka wygrała w sądzie kiedy to Finowie wytoczyli proces jakoby HTC wykorzystywało dwa patenty Nokii. Jednak pisałem już wtedy, że fińska korporacja tak łatwo nie odpuści i mamy rezultat – w walce o kolejny już patent wygrała. Proces również odbył się za naszą zachodnią granicą.

Tym razem sędzia dr. Holger Kircher uznał, że HTC wykorzystało patent oznaczony numerem EP0673175, który należy do Nokii. Wszystko sprowadza się do redukcji używanej energii w stacji ruchomej. Teraz Finowie mogą domagać się odszkodowania za wykorzystanie patentu w wysokości 5 mln Euro. Kolejnym rezultatem może okazać się zakazanie sprzedaży niektórych modeli tajwańskiej firmy na terenie Niemiec.

Jak może wyglądać dalszy rozwój wojny patentowej Nokia kontra HTC? Obecnie żadna z korporacji nie skomentowała otwarcie tej sprawy, więc istnieje możliwość, że o kolejnych wytaczanych procesach nie usłyszymy. Jednak pamiętajmy, że Finowie domagają się swoich praw nie tylko w Niemczech. Jeżeli sądy w innych krajach również uznają winę HTC to Tajwańczycy mogą ponieść liczne straty. Pamiętajmy, że obie marki nie są w najlepszej sytuacji finansowej. Nokia dopiero powoli odbudowuje swój potencjał wspierany przez Microsoft, a urządzenia oznaczone logiem HTC ostatnio nie sprzedają się najlepiej. Kolejne kary dla firmy z siedzibą w Taoyuan mogą odbić się na przyszłych modelach, a więc też i użytkownicy będą mieli mniejszą możliwość wyboru przy kupnie nowego smartphone’a. Na tym zyska oczywiście konkurencja.

Jak oceniacie tę sprawę? Spodziewacie się kolejnych wiadomości w tej wojnie? Według mnie HTC tak łatwo nie pozwoli sobie odebrać honoru i wojna patentowa będzie trwać dalej. Jednak nie spodziewam się, żeby była to tak głośna sprawa jak w przypadku wojny pomiędzy Apple i Samsungiem.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • http://www.facebook.com/cezary.pietrzak.7 Cezary Pietrzak

  Teraz zostały tylko dwie firmy robiące telefony z Windowsem i jeszcze muszą ze sobą walczyć.

  • Łukasz Pająk

   Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Czy Huawei wykorzysta tę szansę? Wątpię :)

 • Ygor

  HTC odwróciło się od MS dzięki któremu za czasów WM byli #1 i wybrało marną konkurencję….niech mają za tą zdradę ;) Dobrze im tak.

  • Łukasz Pająk

   Trafne spostrzeżenie – za czasów WM to HTC było najlepsze. Nie było Androida, nie było żadnej konkurencji i mimo powolnego działania to HTC z WM królowały wśród topowych modeli. I ten design Diamonda i pochodnych <3.

  • sdcfv

   za to firmy, które postawiły na MS mają się tak dobrze, że reszta im zagrozi…
   nie żartuj…
   hTC postawiło wtedy na to co było przyszłościowe- i właśnie android taki był i w sumie jest dalej. To, że hTC olało swoich klientów i nie daje im aktualizacji androida choć sprzęt na takowe pozwalał a to wpłynęło na odpływ klientów + jeszcze kiepski marketing -> to są powody tego jaką ma sytuację hTC. Wybór androida był dla nich ratunkiem- gdyby nie on hTC by leżało już parę lat temu – WindowsMobile był już trupem, którego MS zastąpił wykastrowanym WP7.
   Choć ostatnio coraz mocniej mnie interesują smartofny z WP to jestem obiektywny i nie zamierzam wychwalać MS czy innych firm za ich ewidentne błędy…