Nokia kontra HTC – wojna patentowa

|

wojna patentowaSzykuje się mała wojna, wzorowana na Apple i Samsungu, tym razem chodzi o Nokię i HTC. Finowie zarzucają Tajwańczykom wykorzystanie dwóóch patentów należących do Nokii, które naruszają jej własność intelektualną. Co ciekawe, te patenty zostały zastosowane w modelach z Androidem.

Wojna trwa w wielu krajach, ale jeden z nich, Niemcy, wydały już oficjalny „wyrok”. W sprawie, w której to HTC zostało pozwane, pozew Nokii został odrzucony. Mowa jest o dwóch patentach, które brzmią następująco:

 • metoda na wykorzystanie usług oferowanych przez sieć i system telekomunikacyjny (dotyczy głównie sklepu Google Play);
 • wyświetlacz elektroniczny i metody kontrolowania podświetlenia.

Sąd długo nie zastanawiał się nad „wyrokiem” i uznał, że tajwańska marka nie naruszyła żadnego z patentów Nokii. Jednak Finowie mają w zanadrzu „inne możliwości prawne”, a to może oznaczać apelację.

Także mieszkańcy Niemiec obecnie nie muszą się obawiać, że któreś z urządzeń HTC zostanie wycofane ze sprzedaży. Inne państwa jeszcze – póki co – milczą w tej sprawie, ale nie spodziewam się innych wyników rozpraw niż ta powyższa.

Nie nam osądzać, czy pozew był słuszny. Jednak takie potyczki (mimo, że ciche) mogą się odbić na wizerunku marek. Wystarczy spojrzeć na Apple i Samsunga, gdzie wojna patentowa teoretycznie się zakończyła, ale w praktyce korporacje wciąż szukają na siebie haczyków. Czyżby Nokia poczuła zagrożenie ze strony HTC?

źródło chip.pl/cnet.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • zorak

  Dla mnie te wszystkie patenty są chore, są tylko hamulcem w rozwoju technologii. Te wszystkie batalie sądowe o kant d***y obić, a wynik zależy od tego kto ma jakich prawników. A firma kupuje firmę nie po to żeby coś rozwijać, tylko po to żeby mieć patenty. Chore to wszystko.

  • Łukasz Pająk

   No, ale cóż zrobisz? :) Altruistycznych cech w wielkich korporacjach nie ujrzysz.

 • Zbysiu

  No właśnie, z jednej strony może się wydawać, że patenty hamują rozwój, ale z drugiej strony dzięki takim posunięciom inni producenci zmuszeni są wymyślać inne rozwiązania.
  Paradoksalnie patenty są i złe i dobre jednocześnie.

 • Edward

  Trochę to wygląda jakby Nokia chciała wykurzyć wszystkich producentów z rynku WP i mieć na nim monopol albo chcą dobić leżącego gdyż HTC szybciej się stacza niż Nokia.