Microsoft przypomina, że Windows Phone 8 dostanie duże aktualizacje

|

tweet windows phone wsparcie aktualizacjePodczas jednego z moich ostatnich wpisów, który dotyczył wyznaczeniu sztywnych dat zakończenia wsparcia dla poszczególnych systemów Windows Phone, powstała wielka burza, że Microsoft ma za nic klientów i szybko odpuszcza sobie użytkowników obecnych na rzecz nowych. Dodatkowo zostało zarzucone to, że obecna wersja systemu (Portico) nie dostanie aktualizacji do kolejnej „dużej”, co można rozumieć przez wersje 8.1/8.5, a nawet i 9 (zależnie od oznaczeń, które zastosuje korporacja z Redmond).

Wczoraj mogliśmy ujrzeć tweeta, który definitywnie może uciszyć sceptyków, że kolejna edycja mobilnego systemu Microsoftu nie zostanie udostępniona obecnym modelom z Windows Phone 8. Powyższy obrazek z wiadomością pochodzi z oficjalnego konta Microsoftu, który skupia się na wiadomościach związanych właśnie z mobilnymi „Okienkami”.

Co to oznacza oprócz tego, że możemy być pewni, iż urządzenia z Windows Phone 8 na pewno jeszcze zmienią system na ten z wyższym numerkiem? Tutaj ponownie powracamy do wspomnianego na początku wpisu. Wiele osób było zażenowanych postawą Microsoftu, że tylko półtora roku trwa wsparcie systemu. Pamiętajcie, że właśnie „aktualizacja zmieniająca numerek systemu” („major”) równocześnie przedłuża wsparcie programistów korporacji z Redmond o kolejne 1,5 roku. W praktyce może to doprowadzić do sytuacji smartphone’ów z Windows Phone 7.8, które (w przypadku modeli z pierwszego rzutu) są wspierane od 2010 roku, a ostatnią aktualizację dostaną najpóźniej we wrześniu 2014 roku. To blisko 4 lata wsparcia! Wydaje mi się, że to nie jest krótki czas, przez który system jest na bieżąco aktualizowany i zostają eliminowane błędy.

Coraz częściej pojawia się w Internecie informacja mówiąca, że Windows Phone 9 zostanie zaprezentowany jeszcze w tym roku (mało prawdopodobne), w ostatnim kwartale. Taką aktualizację na pewno dostaną także obecne modele z „ósemką”, więc od tego momentu będzie można liczyć półtora roku aktualizacji. Na dzień dzisiejszy modele z Windows Phone 8 mogą liczyć na wsparcie do 8 lipca 2014 roku.

źródło: twitter.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Czarna

  Wsparcie dla 7.5, a teraz 7.8 jest zrozumiałe, bo to jest BETA systemu. Wciąż mało funkcjonalna, z ograniczoną możliwością personalizacji, pomimo wodotrysków ;). Wciąż pełna błędów (acz coraz ich mniej)…

  • corum

   jaka beta? Od kilku miesiecy uzywam 7.8 i jest zauwazalna poprawa w stosunku do 7.5.

   • Czarna

    Nie zacinał i nie zacina, jeżeli o to chodzi… Ale kafelki nadal średnio sprawnie działają – na przykład powiadomienia FB, ap od MS. Niby ten sam dostawca aplikacji co i systemu, a jednak problemy są -> taki przykład pierwszy z brzegu. Jak by się nad tym głębiej zastanowić, to znajdzie się tego więcej. I dlaczego jeszcze beta -> podstawowa kwestia z każdego telefonu, ustaw dowolny dźwięk na dzownek/sms itp. O ile dzwonek można już zmienić, to to samo zrób dla sms, jaki efekt? Itp… Stąd moje podejście, że to jest nadal BETA, a nie pełnosprawny system, który oprócz efektywności i wydajności, ma jeszcze chociaż minimalizm jak chodzi o personalizację. Od takie moje zdanie. :)

    • jartek

     Czy naprawdę przeszkadza Wam możliwość wyboru z „tylko” 10 dzwonków SMS? Miałem różne telefony komórkowe od dobrych 10 lat i w żadnym nigdy nie ustawiłem „niefabrycznego” sygnału SMS. Dzwonek owszem, ale SMS nigdy. Zawsze wystarczały mi te systemowe.

     • Czarna

      Dzwonki sms to czasem jest kłopot. Wyobraź sobie taką sytuację, wraz ze znajomymi, btw fanami lumii i WP (mimo wszystko), siedzimy w jednym pomieszczeniu, ktoś dostaje powiadomienie/sms/mail… I wszyscy patrzą na swoje telefony, bo a nóż widelec, to akurat mój. Raz, czy dwa, nie przeszkadza, ale w kółko – czyż nie jest to irytujące? (to też taki przykład z brzegu). Co nie oznacza oczywiście, że WP 7.8 jest tragiczny, nie mniej, ma sporo elementów, które powinny być w nim „od razu”, a nie z czasem – stąd opinia, że to BETA. :)

   • Łukasz Pająk

    Czarna jest z tych, co uważają, że WP7 to beta wersja systemu WP8.

  • bazin1

   Zgadzam się, WP to wciąż wersja beta, dana nam użytkownikom do testów, testów z które musimy płacić (kupując telefon z tym systemem)

 • CODER_BEST

  ” kolejna edycja mobilnego systemu Microsoftu nie zostanie udostępniona obecnym modelom z Windows Phone 8. ” Chyba raczej zostanie?

  • Łukasz Pająk

   Sceptycy uważają, że nie zostanie, ale zostanie :)

 • Kosiek

  Czyli dokładnie tak, jak pisałem w komentarzu w poprzednim newsie o wsparciu. ;)

  Było do przewidzenia. :)