Microsoft naprawi problem z samozapełniającą się pamięcią

|

twitter joe belfiore

Windows Phone 8 od premiery sprawiał drobne problemy użytkownikom, z początku największymi kłopotami były losowe restarty urządzeń. Jednak aktualizacja Portico wyraźnie zredukowała tę przypadłość. Na wierzch wyszły jednak inne, dotkliwsze na dłuższą metę problemy, między innymi: z samozapełniającą się pamięcią.

Jest to tym bardziej większy problem jeżeli spojrzymy na użytkowników tych tańszych modeli urządzeń z Windows Phone 8, które mają najmniejszą możliwą wbudowaną pamięć. Rzecz wygląda następująco: z czasem na dysku tworzą się pliki zaliczane do „Other” („Inne”), które zajmują coraz to więcej pamięci i nie bardzo wiadomo jak je usunąć. Jedynym wyjściem jest wyczyszczenie całej pamięci telefonu.

Do Microsoftu doszły słuchy o tym problemie i obiecują poprawę tego przy okazji najbliższej aktualizacji systemu Windows Phone 8. Niestety, nie został określony dokładny termin wypuszczenia tego update’u. W zamian, Joe Belfiore poinformował na Twitterze użytkowników smartphone’ów o tym, że Microsoft doskonale zna ten problem, ale również doradził tymczasowe, prowizoryczne rozwiązanie „zanikającej” pamięci.

Jak pewnie już zauważyliście na zrzucie Tweeta wyżej, rozwiązaniem jest wyłączenie automatycznego uploadowania zdjęć na „chmurę” SkyDrive. To może wyjaśniać, czym tak naprawdę są te pliki należące do kategorii „Other” – najprawdopodobniej mamy do czynienia z tymczasowymi plikami, które są tworzone na potrzebę wysyłania zdjęć na nasz wirtualny dysk. Te pliki powinny być usuwane razem z zakończeniem operacji transferu fotografii/filmów, ale tak niestety się nie dzieje.

Osobiście nie zauważyłem tego problemu podczas testów chociażby Lumii 920, ale faktem jest, że od razu, po ustawieniu smartphone’a, wyłączyłem funkcję automatycznego wgrywania multimediów na SkyDrive. A czy ktoś z Was boryka się z tym problemem? Jak tak, to nie pozostaje nam nic innego jak czekać na aktualizację, a o nich nieco więcej napisał Maciej kilka dni temu. Jednak mam nadzieję, że Microsoft nie będzie zbierał się z naprawami wielu błędów na raz, a będzie je korygować na bieżąco poprzez drobne poprawki.

źródło: twitter.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • KriX

  Niestety ale doświadczyłem tego problemu na HTC 8X, 4GB zniknęło nie wiadomo gdzie… A jednak przy 16 było to odczuwalne, byłem zmuszony do hard restartu urządzenia :( Microsoft powinien zmienić system aktualizacji i naprawiać błędy na bieżącą, wziąć przykład z wersji Windowsa na Desktop :) A aktualizacje większe powinny być to service packi i problem był by rozwiązany…

 • marszand

  na s8 jest jeszcze gorzej bo wbudowane ma tylko 4 gb pamięci

  • Łukasz Pająk

   Zaznaczyłem to w newsie :)

 • Artur Brzeziński

  Jak ja o tym pisałem to nikt nie zwracał na to uwagi -,-

  • Łukasz Pająk

   A gdzie pisałeś? I co pisałeś?

   • bazin1

    Akurat Artur Brzeziński pisał o tym problemie, pamiętam bo czytałem.

    • Łukasz Pająk

     Ok, o problemie wiadomo od dawna, ale news dotyczy naprawy tego kłopotu, a tego nie pamiętam, żeby ktoś zaznaczył.

  • Papiak

   Duzo osob pisało :P

 • KewinPol

  A jak wygląda sprawa na WP7, też jest ten problem czy dotyczy to tylko WP8?

  • Łukasz Pająk

   Mając Trophy zauważyłem podobny problem, ale to była kwestia zbyt dużej ilości zainstalowanych aplikacji. Tak, więc nie powinno to dotyczyć WP7.

   • http://moje-recenzje.2ap.pl/ Lucasso

    Przepraszam, ale jak w WP7 zauważyłeś pojawienie się plików zaliczanych do „Other”? Czy po prostu w Zune zauważyłeś zmniejszenie się ilości wolnej pamięci telefonu? :)

    • Łukasz Pająk

     Druga opcja, – zaznaczyłem, że chodziło o zbyt dużą ilość zainstalowanych aplikacji, które tworzyły swoje dane.

 • http://moje-recenzje.2ap.pl/ Lucasso

  Microsoft naprawi błąd = wyda łatkę/aktualizację? Przed nami znów pół roku plotek, spekulacji, wycieków i oczekiwania :D

  • Łukasz Pająk

   Pół roku na pewno nie, ta łatka ma się pojawić przed Windows Phone Blue, a więc przed wakacjami.

 • jartek

  W moim WP7.8 też tak jest i to już od wersji 7.5…

 • http://www.facebook.com/cyprian.sobiechowski Cyprian Sobiechowski

  Nie zastanawiałem się co to może być te „inne” ale zrobiło się tego już 4.85GB :/