Internet Explorer 11 prawdopodobnie będzie wspierał WebGL

|

internet explorer

Powoli możemy spodziewać się wysypu różnych wiadomości, które miałyby informować naszych czytelników o nowych rzeczach w następnej wersji mobilnego systemu Microsoftu. Jedną z nich jest nowość, którą prawdopodobnie będziemy mogli spotkać w przeglądarce Windows Phone. Chodzi oczywiście o Internet Explorer, który coraz bardziej uwidacznia się w sieci.

Jedenasta wersja tej przeglądarki, którą najprawdopodobniej będziemy mogli ujrzeć w kolejnej wersji systemu Windows Phone ma wspierać WebGL. Tylko czym to właściwie jest? Otóż najlepiej będzie zacytować Wikipedię:

WebGL jest rozszerzeniem możliwości języka JavaScript, zapewniającym dostęp do trójwymiarowego API w przeglądarce internetowej.

Najprościej rzec biorąc, przeglądarka będzie miała bezpośredni dostęp do GPU urządzenia, co znacząco wpłynie na wydajność wszelkich stron korzystających z tego rozszerzenia.

Skąd mamy pewność, że następna wersja przeglądarki Microsoftu może wspierać WebGL? Otóż od dawien dawna jest tak, że każda kolejna wersja Windowsa miała swoje ulepszenia, a niektóre z nich były przeportowywane na mobilną wersję systemu korporacji z Redmond. Tak też się stało, po tym jak wyciekł system Windows Blue do sieci, zaczęto odkrywać nowe funkcje kolejne wersji najpopularniejszego systemu Microsoftu. Niedawno Maciej informował Was o funkcji „Quiet hours”, która prawdopodobnie również zawita do Windows Phone. Nie inaczej może być z WebGL, które zostało zauważone właśnie w Windows Blue, w przeglądarce Internet Explorer 11.

Z WebGL korzystają już programy Here Nokii, które wykorzystują to rozszerzenie do renderowania map w 3D.

To dobry znak, aczkolwiek jeszcze należy go traktować z przymrużeniem oka. Na oficjalne informacje przyjdzie jeszcze czas :).

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • eDameXxX

  No i przede wszystkim WebGL wykorzystywany jest coraz częściej do tworzenia gier w przeglądarce. Kilka przykładów:
  Quake 2
  O3D WebGL Pool
  Trigger Rally

 • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

  Jestem Maciej…. :-(

  • Łukasz Pająk

   Hehe, nie wiem co mi się pomieszało ;x

 • Marcin Wojciechowski

  Chętnie zobaczyłbym w przeglądarce Internet Explorer również wsparcie dla Flasha na stronach www. Napewno bardzo podniosło by to funkcjonalnośc tej przeglądarki. Inną ważną funkcją w nowym IE powino być ustawioanie tekstu w kolumnie jak ma to miejsce w Operze Mobile czu Photonie.

  • Łukasz Pająk

   O pierwszej opcji raczej możemy zapomnieć. Już wszyscy od Flasha odchodzą przerzucając się na HTML5. Ustawianie tekstu – jestem jak najbardziej za! Brakuje mi tej funkcji z Opery.