Problemy z ekranem startowym w Windows Phone 7.8

|

lumia900-wp7.8

Każda aktualizacja systemu niesie za sobą szereg zmian, usprawnień i nowości. Na update systemu Windows Phone 7.5 czekali niemal wszyscy użytkownicy smartfonów z tymże systemem. Microsoft według niektórych opinii bardzo długo zwlekał z wydaniem tej aktualizacji. Zwiastować to miało skromne (znaliśmy wcześniej listę zmian i nowości), aczkolwiek przemyślane i pozbawione błędów uaktualnienie systemu operacyjnego.

Niestety, nie mogło się obyć bez potknięć. Pierwszym poważnym problemem jaki zauważono jest znacznie większy pobór danych pakietowych. Dzieje się to poprzez aplikacje z ruchomym Live Tile, które dokonują błędnych zapytań do nieistniejących odnośników URL. W Windows Phone 7.5 cały proces mógł zostać uśpiony na 30 minut. Po tym aktualizacja kafelka mogła zostać wznowiona. W wersji systemu 7.8 proces nie zostaje zamrożony i powtarza się cyklicznie co minutę, co powoduje nie tylko zwiększony pobór danych pakietowych, ale także i większe zużycie baterii.

Tylko odpięcie kafelka z ekranu startowego może zapobiec ww. problemom. Nie wiadomo także, które aplikacje mogą wywoływać taki problem. Czy któryś z naszych czytelników zauważył coś podobnego u siebie ?

Źródło: pocketnow.com


Autor: Dariusz Adamczyk

Z wykształcenia logistyk, ekonomista i informatyk. Interesuje się min. sportem, muzyką elektroniczną i dj'ingiem. Uwielbiam także nowe technologie: gadżety, rtv czy też urządzenia mobilne :)

 • Piotr

  jaka jest różnica między ekranem statowym a startowym, w gęstości pikseli ? e chyba nie…..
  sorry….. ale poprawcie to………

 • to masz

  nie za uwarzyłem, po za standardowymi kafelkami, mam pogodynka z noki oraz fb (co jakiś czas pokazuje mi licznik Wiadomości/powiadomień, przyznaję że pokazuje jak się zachce :P) Czas pracy na baterii i pakietu danych nie zmienił się po aktualizacji.

  • Godlike

   Pobiłeś rekord na błędy ortograficzne w jednym słowie

 • labo

  Nie tylko to, na mojej Omni W ekran startowy potrafi lagować teraz, a czasem wręcz „zwisnąć” na kilka sekund. A na dodatek kafelek z AccuWeather odmówił posłuszeństwa i nie pokazuje pogody :/ – czekam na kolejny update który to wszystko naprawi

 • http://www.facebook.com/michal.widlak Michał Widłak

  Po raz kolejny artykuł nierzetelny. Zdiagnozowano ten przypadek i póki co dotyczył tylko jednej aplikacji (już jest ona naprawiona).

  Krótkie śledztwo za pomocą programu Nokia Counters wykazało, że winowajcą jest dynamiczny kafelek holenderskiej aplikacji Tweakers, który na ekranie startowym nie wyświetlał żadnej zawartości. Po jej odpięciu ruch w sieci 3G ustawał, ale ponowne umieszczenie aplikacji na ekranie skutkowało przesyłaniem blisko 1 MB danych na minutę. Problem był prozaiczny — program próbował pobrać zawartość kafelka z adresu, który przekierowywał ruch do strony zawierającej kod błędu.
  http://www.dobreprogramy.pl/Blad-w-aplikacji-dla-Windows-Phone-7.8-moze-drogo-kosztowac,Aktualnosc,39021.html

  • Dariusz Adamczyk

   Nie wiadomo czy tylko jednej aplikacji… w WP Store są tysiące aplikacji mniej lub bardziej znanych, które mogą powodować ten błąd. Nie zmienia to faktu, że wp 7.8 działa teraz w inny sposób niż wp 7.5 odnośnie aktualizacji kafli – czytelnicy mają prawo się dowiedzieć o tym… Także nie wiem o co Ci chodzi.

  • greyboy

   Ciekawe, ja nie korzystam z żadnego Tweakers, a mój HTC zajumał dziś siedząc w kieszeni 170mb z mojego pakietu. Z kafelków live tile mam systemowy HTC hub, Bing2Wall, kafelki kontaktów i nic poza tym.

   • Tomek

    No właśnie ja za większy pobór danych podejrzewam HTC Hub ponieważ nie działa on tak jak powinien (szare tło po ponownym uruchonmieniu telefonu dopiero, po uaktualnieniu pogody wraca do normy. Ciekawe czy HTC wyda aktualizację swoich apek po 7.8 czy oleje nas tak jak często olewa urzytkowników androida ;)

 • Matt

  Tydzień czasu już minął od wydania aktualizacji a u mnie Zune dalej nic nie pokazuje!!

  • Dariusz Adamczyk

   Próbowałeś wymusić ?? To troszkę dziwna sytuacja :)

  • Klaudia

   u mnie tez nic nie ma :(

 • wampir

  Lumia 800 … lagn ekrany startowego. Znacznie wolniej uruchamia aplikacje niż w czasach przed aktualizacja.

  • Dariusz Adamczyk

   Na mojej Omni tez to wszystko wolniej chodzi. Coś kosztem czegoś najwyraźniej :/

   • http://www.facebook.com/michal.widlak Michał Widłak

    Chodzi o to, że to nie błąd w systemie tylko niechlujstwo autorów aplikacji, którzy mając udostępnione SDK dla WP 7.8 (22 stycznia) nie raczyli sprawdzić swoich produktów. A Twój artykuł sugeruje jednoznacznie, że wina leży po stronie systemu.

 • czaro

  Czy ktoś wie kiedy będzie oficjalna aktualizacja wp 7.8 na HTC Mozart. Już dwa razy wmusiłem aktualizacje i 2 raz brakowało mi tyk samych opcji jaki jak: zmian Bing na Google udostępnianie przez BT. Może coś wiecie.

  • Misiek

   Przecież jest

   • czaro

    ale zune nic nie pokazuje?

    • Misiek

     Wybierz w Zune Ustawienia i Aktualizacje. Mnie tak zadziałało.

     • czaro

      tak tez robiłem i nic:(

  • Tomek

   Ja wymuszałem w HTC Radar i mam wyszukiewnie google, bt brakuje, ale nie jest to związane z tym w jaki sposób aktualizujemy, wymuszając po prostu oszukujemy serwer, który daje dostęp do aktualizacji w różnym czasie (chyba po nr ip) żeby nie zapychać łącza.

   Jeśli chodzi o udostępnianie bt (to tylko Nokia wydałą taką aplikację dla swoich urządzeń do pobrania w markecie), zmiana wyszukiwarki może być uzależniona od operatora, bo ja mam z T-mobile i wyszukiwarkę jak pisałęm miałem już od początku na 7,5 (standardowo była już ustawiona Google, a jak chcę przestawić na bing wchodzę w ustawienia w IE i zmieniam w Domyślnym dostawcy wyszukiwania .

   • czaro

    ale nie miałem możliwości zmiany Bing na Google w żaden wymieniony sposób przez ciebie.Telefon mam w Orange

 • Misiek

  Faktycznie jak na razie tragedia. HTC Mozart po aktualizacji do 7.8 wytrzymał jeden dzień. Wcześniej spokojnie trzy dni. Na razie wróciłem do 7.5 i czekam jak poprawią.

 • Klaudia

  napisales, zeby wymusic w zune aktualizacje wp 7.8. w jaki sposob moge to zrobic?

  • czaro

   Hej nie radze wymuszać aktualizacji lepiej poczekać.Inaczej bedzie ci brakować takich opcji jak mi.

   • Dariusz Adamczyk

    Nie wiem czy to ma cos wspólnego :) Przecież wymuszasz tylko dostępność tych samych 3 elementów… Klaudia looknij w nesach jest temat o aktualizacji tam jest instrukcja :)

 • użytkowniczka

  Mi szybko pożarło pakiet danych, nie wiem dlaczego. Poza tym telefon działa zauważalnie wolniej (samsung omnia m). Po aktualizacji po pierwszym rozładowaniu po podłączeniu do prądu włączał się i wyłączał, tylko format dał rade. Do tego nie moge korzystać z programu Zune, jeśli telefon ma włączoną blokadę klawiatury.

 • Jas

  Dodatkowym problemem po aktualizacji jest znaczny spadek poziomu głosu podczas odtwarzania muzyki, używania głośnika. Dotyczy to modelu Lumia 800 i to potwierdzam. Na początku tego nie zauważyłem lecz po przeczytaniu kilku postów potwierdzam. Innych dolegliwości na mojej słuchawce nie zauważyłem.

 • trynit

  a u mnie działa, jest zaktualizowany i chodzi jak ta lala, nic nie znikło , nic złego się nie dzieje. A zrobić to trzeba tak (ja tak zrobiłem i działa):
  Ściągnąć to: http://windowsphonehacker.com/download/seveneighter.zip
  zainstalować na kompie, potem podłączyć lumie do kompa i uruchomić ZUNE, a nastepnie uruchomić ten zainstalowany świeżo programik, on się odpali i będzie nam kazał wyłączyc ZUNE (i tak ma być, bo nie uruchomi sie ten programik jak nie będzie uruchomiony ZUNE), i wtedy wybrać język POLSKI oczywiście ;-) i trwa instalacja jakieś 20-30 min. I to wszystko. Jak już było po wszystkim to podłączyłem lumie do Zune i juz jakas aktualizacja do 7.8 jest ale to już automatycznie i szybko. KONIEC.

  • czaro

   Ciekawe czy HTC tez tak mozna?

  • http://www.facebook.com/mati.bronis Mati Bronis

   Mam takie pytanie… ;) Jestem zielony w tych sprawach i to może być dziwne, ale czy po wykonaniu aktualizacji tą metodą, nie stracę swoich danych itp..? Nie chce żeby mi to zmieniło softa, tylko che żeby ładnie zaktualizowało… ^^

 • http://moje-recenzje.2ap.pl/ Lucasso

  Ja po instalacji Windows Phone 7.8 w moim telefonie HTC 7 Mozart doświadczyłem innego problemu z ekranem startowym. Po zmianie rozmiaru kafelka z dużego na średni znika wyświetlana grafika i informacje o pogodzie. Pozostaje jedynie szary kafelek. Problem opisałem i zilustrowałem na moim blogu: http://moje-recenzje.2ap.pl/index.php/problem-z-kafelkiem-htc-hub-w-windows-phone-7-8/

  • Tomek

   Na HTC Radar taki sam efekt kafelka z pogodą (HTC nie wydało nowej apki pod 7.8 – miejmy nadzieję że to zrobi) , jeśli chodzi o dane to też zauważyłem że szybciej jakby pakiet zjadało, pozatym wszystko smiga bardzo dobrze, szybkość taka sama lub nawet lepsza od 7,5.