Nokia Maps zmienia się w HERE Maps

|

HERE Maps

Nokia na jutrzejszej konferencji, oprócz zaprezentowania nowych modeli z rodziny Lumia, planuje też pokazać kilka nowości w oferowanym przez siebie oprogramowaniu. Przypuszczam, że jedną z nich będzie wydanie aplikacji „Wyślij do” na WP8, służącej do odtwarzania zdjęć, filmów i muzyki  na innych urządzeniach, które są zgodne ze standardem DLNA i podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Kolejną, moim zdaniem ważniejszą zmianą, będzie „przechrzczenie” aplikacji Nokia Maps w HERE Maps.

Najpierw były Ovi Mapy, potem Nokia Mapy, a w listopadzie ubiegłego roku Nokia zdecydowała się po raz kolejny zmienić nazwę swoich usług nawigacyjnych na HERE. Nazwa ta została wprowadzona na początek tylko w przeglądarkowej wersji map, a następnie, przy okazji „afery mapgate”, Nokia wydała aplikację Nokia HERE, darmową nawigację Nokii na urządzenia Apple. Chyba wszyscy wiemy jak w dzisiejszych czasach ważna jest silna marka. To właśnie dlatego prędzej czy później Nokia musiała zdecydować się na ujednolicenie nazwy aplikacji na wszystkich urządzeniach, na których jest ona oferowana. Nokia Maps zmieni się w HERE Maps wraz z aktualizacją do wersji v3.2. Oczywiście nowa nazwa nie będzie jedyną zmianą, którą przyniesie aktualizacja.

Nowa wersja map zostanie wzbogacona o technologie LiveSight, czyli krótko mówiąc tryb rozszerzonej rzeczywistości znany chociażby z aplikacji Miasto w Obiektywie. Dzięki niej można poznawać świat za pośrednictwem aparatu w telefonie komórkowym. Przy okazji prezentacji modeli L920 i L820, Jo Harlo zapowiedziała tę zmianę:

„Po wybieraniu trasy w Nokia Maps, w dowolnym momencie wyciągnij telefon, przełącz do trybu rozszerzonej rzeczywistości i zobaczyć zarówno kierunek i drogę, naniesioną na widok z aparatu telefonu.”

Kolejną nowość zawdzięczamy przejęciu przez Nokię firmy earthmine. Dzięki technologii tej firmy, HERE Mapy zaoferują widok 3D, dzięki któremu będziemy widzieli odzwierciedlenia całych miast w postaci trójwymiarowych obiektów z nałożonymi na nie teksturami.

Zapowiada się naprawdę ciekawie. Pozostaje nam czekać na udostępnienie aktualizacji. Miejmy nadzieje, że nastąpi to już jutro :-)

Aktualizacja: Tak jak przypuszczałem, aktualizacja już pojawiła się w Windows Phone Store. Dotyczy: HERE Maps, HERE Drive+ BETA, HERE City Lens.

źródło: WPC


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • zorak

  A czemu na zdjęciu jest iphone 5. Mogliście dać fotkę Lumii skoro to serwis o WP

  • http://windows-phone.pl/ Artur Kwiatkowski

   A czego akurat Lumii? Przecież to serwis o WP, dyskryminujesz innych producentów.

   • Seba

    Prościej dać iPhone’a -.-’

    • http://windows-phone.pl/ Artur Kwiatkowski

     To nie iPhone, to podróbka z chin.

     • Sebastian

      Jak widać, nawet zagorzali fani nie zauważają różnicy ;)

 • Michał

  przywróciliby lepiej fotoradary tak jak było w Ovi…

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   A po co? ;-) Przecież przed każdym stoi znak ostrzegawczy [przynajmniej teoretycznie :)].

   • Bolo

    Niektórzy nie patrzą na znaki tylko na telefon ;-)

 • kapsel

  już są w Sklepie w Nokia Collection przynajmniej z nazwy

 • http://www.facebook.com/people/Jacek-Paweł-Kaczyński/100001145978234 Jacek Paweł Kaczyński

  tylko 8.. 7.8 maja gdzies..

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   Już od dawna wiadomo o braku wsparcia dla 7.x, czyż nie? Sprzedaj cokolwiek tam masz, dołóż kilka złotych i spokojnie na używkę HTC 8S/L620 będzie Cię stać. Sam 2 tygodnie temu sprzedałem moją 2 tygodniową [czyli w sumie nówkę] za 750 zł. ;-) Używane 8S/L620 będą już za max miesiąc w granicach 500 zł.

   • Ziupo

    A czemu każesz komuś kupować nowy telefon, podczas gdy ktoś mógł niedawno kupić ten z WP7.8, zwłaszcza że na rynku są one nadal dostępne?
    Skoro polityka MS tak wygląda, to w tym upodabnia się do Google, a nie Apple jak zakładano.

    • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

     Sugerujesz, że Apple nie porzuciło iPhone 3G/3GS? ;-) I bez przesady, o wiele łatwiej jest kontrolować co roku jeden telefon, a nie x-naście jak z Windows Phone. Mają zdecydowanie lepsze wsparcie niż Android, gdzie na dany model [poza Nexusem] ukazuje się parę aktualizacji na przestrzeni kilku miesięcy i basta. Użytkownicy nawet najstarszych telefonów z WP7 (np. Lumia 800 czy HTC Mozart), dostają najnowszego WP 7.8 po ponad 2 latach.

 • http://twitter.com/stolipl Kamil Stolarz

  Oczywiście WP7.x może zapomnieć o aktualizacji ?

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   Eh, ludzie, no proszę Was. Czego oczekujecie od producenta (Microsoftu), który już od roku mówi o kończeniu wsparcia dla WP7? Cieszcie się i tak z WP7,8, i o własnych apliakcjach/możliwościach od Nokii. Co jeszcze mnie zaskoczyło, to obiecali jakieś małe usprawnienia dla obecnego 7,8. Najtańsze telefony z WP8 są na prawdę tanie, a nie odbiegają możliwościami od najlepszych z WP7 (może poza aparatem i rozmiarami/jakością ekranu).

   • http://twitter.com/stolipl Kamil Stolarz

    Czyli jednym słowem czas zbierać na Lumie 720 :-)

    • https://twitter.com/MatthewDuchovny Mateusz

     Obecnie posiadam 710. Niew wykluczam, że następnym telefonem będzie Lumia 720. Czemu nie ;) Chyba, że w ciągu 2-3 miesięcy Huawei Ascend W1 będzie za 500-600 zł lub chociażby HTC 8s.

     • fairview

      nie czuje tego co napisałeś

     • https://twitter.com/MatthewDuchovny Mateusz

      Chodziło mi o to, że Huawei to ciekawy i tani model z WP8 który mógłby wystarczyć a HTC 8s to obecnie tani model z WP8 i sporą baterią i dobrym ekranem.

   • Ziupo

    Czyli jeśli ktoś kupił załóżmy 2 miesiące temu nokię z WP7.5 to dzisiaj musi kupić kolejną z nowym WP8, aby móc korzystać z wsparcia producenta?

    Jeśli ktoś ma forsy jak lody u może pozwolić sobie na zmianę telefonu co kilka miesięcy, to czemu nie, ale wtedy wybierze Androida lub iPhone, a nie WP.

    • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

     Nie. Chodzi mi, że nie rozumiem kupowania telefonu z WP7 przez ostatnie parę miesięcy, gdy jest WP8, i wiadomo, że to kwestia tygodni/miesięcy aż zostanie totalnie wyparty z rynku przez modele z WP8. Owszem, do obecnych dni jeszcze nie było wielkiego wyboru. Lecz właśnie na półki trafia L620 i za chwilę Huawei W1, a przed nami L720 i L520. Jak mówiłem, w cenie telefonu WP7 [o ile nie kupujesz np. L510 czy 610] z pewnością znajdziesz teoretycznie gorszy, lecz jednak telefon z WP8. [np. w cenie nowej Lumi 800 spokojnie można dorwać HTC 8S lub L620]

     • AlanWake

      Ale jeśli ktoś kupił telefon dajmy na to w zeszłe wakacje i była to L900, albo jakikolwiek inny telefon i najzwyczajniej w świecie nie stać go na nowy, to co wtedy? Nie fajnie, że telefon który ma rok, (prezentacja CES2012) jest olewany, bo nie są wydawane dla niego właśnie takie aplikacje. Moim zdaniem trochę nie fajne zagranie. Nie mówię o Windows Phone 8, ale o właśnie takich aktualizacjach jak właśnie HERE.

 • Romek

  Już jest AKTUALIZACJA:) Ja już wypróbowałem na Lumii 920:) Pierwsza klasa:)

 • http://www.facebook.com/bartek.luszczak Bartek Luszczak

  a jak włączyć LiveSight ? Bo jakoś tego nie widzę po aktualizacji:p

 • aa

  a czy wiadomo już o rozszerzeniu dla innych producentów w naszym regionie ?

  • http://windows-phone.pl/ Artur Kwiatkowski

   Będzie, ale jeszcze nie teraz.

 • mateo

  A co z „wyślij do”? Co z widowkiem 3d w mapach? Ktoś coś wie?

 • Ndsdsd

  A kiedy planowanie trasy z punktami pośrednimi????????????? Dodają 3d, 4d, 5d a podstawowych funkcji z E52 nadal nie ma.

 • Krupers

  Zapowiada się ciekawie… zamiast mapki cyfrowej, mam aktualny widok z optyki aparatu w telefonie – aż ślinka cieknie ;)

 • norbe

  Może nazwiecie portal Nokia-Lumia a nie windows-phone bo ja mam WP8 a jednak w tekstach baa jest cośtam na WP8, tylko że to jest dla nokii więc jak to jest?