Nokia Lumia 620 miejscami szybsza od 920’tki!

|

nokia lumia 620Nokia Lumia 620 to obecnie najtańszy smartphone z systemem Windows Phone 8 spod skrzydeł fińskiej marki. Jutro to może się zmienić, razem z prezentacją Lumii 520, ale – wyjątkowo – ten news tego nie dotyczy. Na odskocznie, napiszemy o czymś innym, z goła odmiennym w stosunku Mobile World Congress, które rozpocznie się jutro. Jest pewna zasada, którą należy przestrzegać: najtańszy musi również oznaczać najsłabszy – w obrębie tej samej marki. W takim razie porównywanie najsłabszego modelu z najlepszym, czyli Lumią 920, wydaje się kompletnie bez sensu. Jednak, co z tego wynikło?

Zestawienie wygląda następująco, ten sam system na różnych podzespołach, Lumia 620: 512MB pamięci RAM i dwurdzeniowy procesor (1GHz) na przeciwko Lumii 920: 1GB pamięci RAM oraz również dwurdzeniowy procesor (1,5GHz). Również GPU się różni (Adreno 305 kontra Adreno 225). Wbrew pozorom, wyższa liczba nie oznacza lepszej grafiki, Adreno 305 to jedynie nieco odświeżona wersja 205, która jest wyraźnie mniej wydajna niż 225. Porównanie wydaje się także nie na miejscu – w końcu Lumia 920 to topowy model Nokii, po co więc go zestawiać z modelem z dużo niższej półki, czyli Lumią 620? Otóż ten ostatni model już raz nas potrafił zaskoczyć, bijąc Samsunga Galaxy S3. Jednak w tych samych testach, Lumia 920  wyraźnie pobiła model 620.

Tak, więc w czym może “gorszy być lepszy od najlepszego”? To przedstawi Wam poniższy filmik:

Przede wszystkim uruchamianie smartphone’ów sprawia różnicę, na korzyść L620. To mogło być oczywiste – w końcu 920’tka ma trochę więcej “funkcji do uruchomienia”. Jednak momentami szybsze ładowanie niektórych aplikacji przez Lumię 620 już robi wrażenie, ale ich wznawianie jednak pokazuje, kto ma miano najlepszego smartphone’a z Windows Phone 8. Także w łączeniu się z sieciami WiFi, tańszy model przewyższa ten droższy.  Oczywiście w ogólnych rozrachunku to Lumia 920 jest zwycięzcą – co nie może dziwić – jednak to porównanie pokazuje potęgę systemu Windows Phone, jaką jest optymalizacja pod każde urządzenie, niezależnie od podzespołów. Podobne porównanie innych platform wykazałoby znaczne różnice w prędkości działania urządzeń z dwóch różnych, odległych od siebie, półek cenowych.

Kolejne podobne porównanie najprawdopodobniej będziemy mogli zobaczyć po targach MWC, ale pod jednym warunkiem: Nokia musi zaprezentować Lumię 520 (co jest niemalże pewne) i nową topową słuchawkę z Windows Phone, np.: model Eos z PureView (to już nie jest takie prawdopodobne). Wydaje mi się, że takie porównanie również pokazałoby jak niewiele dzieli dwie skrajne półki cenowe.

źródło: mynokiablog.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.