Plotki: Nokia EOS z aparatem 41 Mpix oraz Windows Phone już tego lata

|

nokia eos

Dobry aparat w telefonie to już rzecz oczywista jak niegdyś port podczerwieni czy też moduł Bluetooth. Gdy równo rok temu Nokia zapowiedziała pierwszy telefon z kolosalną matrycą 41 Mpix świat zaniemówił i czekał na premierę tego potworka. Czy Nokia 808 Pure View jest warta swej ceny, to rzecz gustu i grubości portfela. Zdjęcia jak na telefon robi na pewno fantastyczne. Niestety, nie wiadomo dlaczego Nokia zadecydowała się zainstalować w tamtym telefonie umierający śmiercią naturalną system Symbian. Na przykładzie nowych telefonów z serii Lumia widać, że Nokia uczy się na błędach i wszystko wskazuje na to, iż wkrótce zapowie podobny telefon na najnowszy system Microsoftu Windows Phone 8.

Co wiadomo? Niewiele. Jeszcze w kwietniu 2012 roku wyciekły informacje na temat domniemanego modelu Nokia EOS. Powyżej widać jedno zdjęcie tego modelu, zaś poniżej prezentujemy zdjęcie z możliwą specyfikacją.

nokia eos

 • 4,3″ zaokrąglony ekran w rozdzielczości HD 720×1280 px
 • aparat 41 Mpix z matrycą Carl Zeiss oraz technologią Pure View
 • nagrywanie w jakości FullHD 1920×1080 w technologii Nokia Rich Recording
 • dwurdzeniowy procesor Krait + Adreno 320

Brzmi imponująco, lecz jak bliskie prawdy mogą okazać się te informacje? Powyższe zdjęcia to tylko projekty. Na oficjalne informacje musimy czekać od Nokii, których możemy się spodziewać już nie długo na konferencji MWC 2013 w Barcelonie. Tymczasem The Guardian, od „swojego zaufanego źródła” dowiedział się, iż ten model będzie miał swoją premierę na przełomie wiosny i lata tego roku w USA.

Zastanówmy się nad intrygującą nazwą telefonu. Nazewnictwo modeli „Lumia” wzięło się od artysty i muzyka Thomasa Wilfreda, który pierwszy raz użył tego sformułowania w XX wieku do określenia „sztuki stworzonej ze światła (lub przez światło)” . Słowo „Eos” wywodzi się z mitologii greckiej, i odnosi się do bogini i uosobienia brzasku, świtu oraz zorzy porannej. Jak widać, można doszukać się w tym jakiegoś powiązania, ponieważ „Lumia” oraz „Eos” mają wiele wspólnego.

Nokia EOS

Fiński producent od dłuższego czasu zapowiadał także stworzenie równoległej linii urządzeń z telefonami Lumia. O ile powyższy model może być kolejną Lumią 9xx, o tyle może dać początek nowej rodzinie telefonów Nokii. Co wy o tym sądzicie? Czy taki telefon jest w ogóle potrzebny na platformie Windows Phone i czy chcielibyście mieć go we własnych rękach?

źródło: wpcentral.com


Autor: Maciej Jachnowicz

Student informatyki, zapalony gracz, perkusista, gitarzysta i fan FC Barcelony. Co więcej można robić? ;-)

 • http://windows-phone.pl/ Artur Kwiatkowski

  Od ręki mogę obalić specyfikacje. Microsoft blisko współpracuje z Qualcommem, więc na pewno Nokia zastosuje procesor ich produkcji. Wcześniej nie pojawił się model z tak dużą ilością Mpix, ponieważ procesory na to nie pozwalały. Dopiero na tegorocznych targach CES Qualcomm pokazał nowe procesory, które potrafią obsłużyć aparaty do 55 Mpix. Mowa o modelu Snapdragon 800 – http://www.qualcomm.com/media/blog/2013/01/07/snapdragon-800-series-and-600-processors-unveiled

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   No tak rzeczywiście, w obecnych telefonach te procesory mogą tylko 20 Mpix udźwignąć. Dlatego to może będzie coś zupełnie innego z nową jednostką Qualcomma? Ale wtedy….jak 8X i 920 mogą być high-endowymi telefonami z WP?

  • xnay

   To chyba idzie obejść stosując dodatkowy chip do obróbki obrazu, jak to miało miejsce w 808. Tylko z drugiej strony przy takim stopniu komplikacji urządzenia pewnie pojawiłby się problem w postaci WP 8 ;).

 • Ashtray Wasp

  Jak bedzie wygladac tak jak na tym projekcie to nie bardzo..
  aczkolwiek mam dylemat czy kupowac teraz l920 czy czekac na tą

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   Jak chcesz czekać pół roku prawie [albo i więcej, to nie są 100% informacje]…. ;-) Albo poczekaj chociaż do konferencji na MWC.

 • Dawid

  A może to będzie coś nowego …………………nie na windows 8 i nie na symbian ……………….zaciekawiony !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!