MWC13: Nokia zaprezentuje 3-4 Lumie, żadnego tabletu!

|

logo-mobile-world-congress-2013Jedne z bardziej kluczowych targów związanych z telekomunikacją coraz bliżej! Mobile World Congress, edycja 2013, miejsce: Barcelona, już w dniach 25-28 luty będziemy mogli poznać kolejne urządzenia z Windows Phone 8. Obecnie jednak tylko o jednej marce słychać, że zaprezentuje jakikolwiek model z Windows Phone 8 na pokładzie. Jest to oczywiście Nokia.

O Finach i targach w Barcelonie już pisaliśmy kilka razy, ostatnio przy okazji wycieku specyfikacji dwóch nowych słuchawek z mobilnymi „Okienkami” na pokładzie – Lumii 720 i 520. Dla przypomnienia, wspomniane dane techniczne:

Lumia 720 (nazwa kodowa: Zeal, RM-885):

 • wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala (ClearBlack) – strzelam, że będzie to identyczny wyświetlacz, co w przypadku Lumii 900 i 820, czyli WVGA (800x480px);
 • dwurdzeniowy procesor taktowany rdzeniem 1GHz;
 • 512MB pamięci RAM;
 • 8GB pamięci do dyspozycji użytkownika i możliwość rozszerzenia jej kartami microSDHC;
 • tylny aparat z matrycą o rozdzielczości 6MPx (niestandardowo dosyć), przedni 2MPx.

Lumia 520 (nazwa kodowa: Fame, RM-914):

 • wyświetlacz o przekątnej 4 cali („superczuły”) – rozdzielczość pewnie WVGA (800x480px);
 • także dwurdzeniowy procesor taktowany rdzeniem 1GHz;
 • również 512MB pamięci RAM;
 • i także 8GB wbudowanej pamięci dla użytkownika + możliwość rozszerzenia dzięki kartom pamięci;
 • jeden aparat: matryca 5MPx.

Jednak to dwa modele z domniemanych czterech (nie pięciu, jak wcześniej przypuszczano), które przewijają się w przeróżnych logach. Kolejne dwa oznaczane są na sieć Verizon i bardzo możliwe, że trafią właśnie do tej ogromnego operatora. Niestety, wiele o nich nie wiadomo. Oprócz oznaczeń (RM-887 i RM-860) kompletnie nic nie znamy. Jednym z nich może być „Laser”, czyli odpowiednik Lumii 920 właśnie dla Verizona. Drugi to podobno „Catwalk”, czyli flagowy model z cienką, metalową (najprawdopodobniej aluminiową) obudową, o której już zdarzyło nam się wspominać (tworzony przy współpracy z Microsoftem). Ten model też ma być na wyłączność dla amerykańskiej sieci. Najprawdopodobniej przez pewien okres czasu, tak jak to było na początku z Lumią 900. Pamiętajmy też o modelu „Eos”, czyli topowej komórce wyposażonej w usprawnioną technologię PureView – ten model ma być z kolei na wyłączność dla AT&T.

Możemy się więc spodziewać fali nowych smartphone’ów na Mobile World Congress (w przeciwieństwie do poprzedniego roku), ale jedno jest pewne – nie zobaczymy tabletu od Nokii. Pojawiały się domniemane zdjęcia z różnych prezentacji, ale Finowie skutecznie tym plotkom zaprzeczali, a teraz patrząc na analizę osób ze „Strategy Analitycs„, możemy być niemalże pewni, że Nokia skupi się na szerzeniu systemu Microsoftu jedynie poprzez smartphone’y Lumia.

Jednak to dalej tylko plotki, które jeszcze mają szansę wiele razy się zmienić. Jak będzie naprawdę, dowiemy się już za nieco ponad tydzień.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Arkhan

  Wciąż za duże ekrany.. ehh. Czekam dalej. :)

  • Łukasz Pająk

   Marne szansę w najbliższym czasie na Lumię 4xx z mniejszym ekranem :)

   • Arkhan

    Więc Ip zostanie przy mnie na dłużej, aż Nokia stwierdzi że są też ludzi którym wadzi i nie podoba się wielki ekran. ;)

    • Łukasz Pająk

     Raczej Nokia dla „mniejszości” nie będzie robić telefonów, Apple zresztą też.

 • KewinPol

  Mam pytanie czy wiadomo coś o nowych telefonach HTC z WP?

  • Łukasz Pająk

   Żadnych wiadomości o HTC niestety nie ma.

 • gregor

  Hej, chciałem zauważyć, że po wpisaniu http://www.bing.pl wyskakuje polska wersja binga na razie beta wczoraj było zdjęcie z krakowa, według mnie bing już teraz bardzo dobrze potrafi wyszukiwac polskie hasła duzo juz sie poprawiło a jak cos mało kojarzy wystarczy dopisac koncówke pl i od razu łąpie o co chodzi. 2 na fejsbuku zauwazyłem ze po przyjeciu zaproszenia od znajomego na impreze wyswietla juz sie nie standardowa mapa binga tylko mapa binga by NOKIA MAPS z nawigacją do wyboru to naprawde ogromny skok w usługach microsoftu i noki, a tłumacz binga juz tłumaczy na polski tak samo dobrze jak ten googlowski jak nawet nie lepiej. Wiem, że wszyscy penie juz sobie pozmienialiscie wyszukiwarki pod lupa na google ale ja jak tak dalej bedzie sie rozwijał ten cały bing to nawet na komputerze zaczne go uzywac bo zdecydowanie przyjemniej patrzy sie na te mile zdjecia niz na ta nudna grafike od googla. no i troche z wikipedi wam przytocze funkcji binga.

  Funkcje multimedialne[edytuj]
  Wyszukiwarka wideo z podglądem wideo bezpośrednio w wynikach wyszukiwania oraz regulowanymi ustawieniami takimi jak długość, proporcje, rozdzielczość i źródło
  Wyszukiwarka obrazów z ciągłym ładowaniem dalszych wyników wyszukiwania oraz regulowanymi ustawieniami takimi jak wielkość, orientacja, kolor, styl obrazu.
  Szybkie odpowiedzi[edytuj]

  Na niektóre, charakterystyczne zapytania Bing odpowiada od razu, nie zmuszając do odwiedzania jakiejś strony z wyników wyszukiwania. Takimi zapytaniami są m.in:
  Sport. Bing może wyświetlić wyniki z danego dnia, ostatnie wyniki lub wyniki i statystyki dla drużyn i poszczególnych graczy.
  Finanse. Wpisanie nazwy firmy lub symbolu giełdowego oraz słowa „stock” lub „quote” w polu zapytania spowoduje wyświetlenie rozbudowanych informacji o akcjach tej firmy.
  Działania matematyczne
  Śledzenie przesyłek kurierskich. Wpisanie nazwy firmy kurierskiej i numeru przesyłki w polu zapytania spowoduje wyświetlenie informacji o przesyłce ze strony firmy.
  Informacje o biletach lotniczych. Wpisanie frazy „flights from” lub „flights to” w zestawieniu z nazwą miasta w polu zapytania spowoduje wyświetlenie informacji o cenach biletów i przewidywany trend cen w przyszłości.
  Informacja o statusie lotu. Wpisanie frazy „flight status” oraz numeru lotu w polu zapytania spowoduje wyświetlenie aktualnych informacji o statusie lotu.
  Informacje o samochodach
  Ranking gwiazd (oparty o xRank)
  Wiadomości o gwiazdach
  Odpowiedzi encyklopedyczne (np. Jakie miasto jest stolicą Polski?). Jeżeli wpisana fraza zawiera zapytanie o prostą encyklopedyczną informację, którą można znaleźć w encyklopedii, wyświetlona zostanie odpowiedź z encyklopedii Encarta.
  Słownik. Wpisanie „define”, „definition” lub „what is” oraz poszukiwanego słowa w polu wyszukiwania spowoduje wyświetlenie odpowiedzi z encyklopedii Encarta.
  „Best match” (odpowiednik „Szczęśliwy traf” w Google)
  Wyszukiwarka produktów i sklepów
  Informacje zdrowotne
  Informacje lokalne[edytuj]
  Informacje o aktualnym ruchu drogowym
  Firmy i sklepy
  Osoby
  Kolekcje
  Zlokalizowane wyszukiwanie restauracji i usług
  Recenzje restauracji
  Kina i aktualnie grane filmy. Wpisanie tytułu filmu w polu zapytania spowoduje wyświetlenie listy lokalnych kin wyświetlających poszukiwany film. Dodanie do zapytania nazwy miasta spowoduje wyświetlenie listy wyświetlających poszukiwany film kin dla tego miasta.
  Hotele. Wpisanie słowa „hotels” i nazwy miasta w polu zapytania spowoduje wyświetlenie listy hoteli w tym mieście wraz ze stosowną mapką. Lista wzbogacona jest w detale takie jak recenzje, sposów rezerwacji, ceny i informacje o parkingu.

  • Seweryn Piórkowski

   kto to przeczytał? :D

 • Tomasz

  Łukaszu, kiedyś byłeś tu najaktywniejszy, a teraz widać że nabrałeś tyłów. MWC to największe,najważniejsze targi a nie jedne z ważniejszych. Ty też pisałeś o planach powrotu LG i o drugim modelu Huawei na MWC, więc nie tylko Nokia. Czytam wszystko co się pojawia :D

  • Łukasz Pająk

   Dla mnie CES także mają duże znaczenie. A plany powrotu LG i drugi model Huawei to póki co naprawdę szczere plotki w porównaniu do już konkretnych wiadomościach o Nokii.

 • borek

  ja osobiście czekam na 720. na początku chciałem 620 ale zbyt mały ekran :p
  więc 720 będzie moja !! :))