Lumia 920 z najlepszym aparatem według Gizmodo

|

lumia 920

Popularny portal technologiczny Gizmodo opublikował dziś recenzję przedstawiającą porównanie piątki najbardziej high-endowych smartfonów pod względem jakości ich aparatów – Samsung Galaxy S3, iPhone 5, Nokia Lumia 920, Google Nexus 4 oraz BlackBerry Z10. Test przebiegał w czterech sceneriach – słabe światło zewnętrzne bez lampy błyskowej, to samo z lampą telefonu, panoramę miasta w słoneczny dzień oraz portret kobiety na białym tle. Jak wyniki?

Nokia Lumia 920 w większości wręcz zmiotła konkurencję. W kiepskim oświetleniu widać moc technologii PureView, która ma za zadanie znacząco polepszyć jakość zdjęć w nocnym i kiepskim oświetleniu.  Zresztą co ja będę opisywał, poniżej oficjalny werdykt recenzenta:

 • Zwycięzca – Nokia Lumia 920: Używając wyłącznie automatycznych ustawień, uzyskuje dokładną ekspozycję oraz dobre ujęcia we wszystkich warunkach. Nie można tego pokonać.
 • 2 miejsce – iPhone 5: Nie wygrywa w żadnej kategorii, lecz osiąga przyzwoitą jakość w większości ustawień. Lampa LED to jednak porażka.
 • 3 miejsce – BlackBerry Z10: Szczegóły na zdjęciach Z10 są przepięknie ostre, co przypomina nam, że zdjęcia z telefonów nie muszą być mdłe i delikatne do jakich przywykliśmy. Mimo wszystko, aparat osiąga kiepską skuteczność na innych polach, porównując do konkurencji.
 • 4 miejsce – Galaxy S3: Zaskakujące, że aparat w rocznym telefonie Samsunga nadal trzyma poziom.
 • 5 miejsce – Nexus 4: Będąc flagowym modelem Google’a, Nexus 4  przerażająco zawodzi. Aparat robi koszmarne zdjęcia nawet w optymalnych warunkach. Niestety, aby sprostać wymaganej cenie aparatu trzeba gdzieś uciąć koszta, i Google postawiło na aparat.

nokia-lumia-920-camera-sample2

Po pełną recenzję i resztę porównawczych zdjęć odsyłam na stronę Gizmodo. Jak widać, Lumia 920 nie wygrywa na każdym polu, lecz z pewnością pokazuje klasę w słabym oświetleniu oraz na zewnątrz. W pozostałych dwóch depcze po piętach Z10 oraz GS3. Czego to zasługa? Optyki Carla Zeiss’a? Dobrych algorytmów w systemie od Nokii i Microsoftu? Tak czy siak, Lumia zwycięża! A tak nawiasem, mam wrażenie, że nawet moja Lumia 820 mogłaby spokojnie walczyć, a może i wyprzedzić SGS3 czy Nexusa 4. ;-)

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Maciej Jachnowicz

Student informatyki, zapalony gracz, perkusista, gitarzysta i fan FC Barcelony. Co więcej można robić? ;-)

 • Jsk

  W oświetleniu naturalnym iphone ma ładne zdjęcia, nawet powiedziałbym ze tutaj ma najlepsze, lecz przy gorszych warunkach jego aparat robi brzydkie zdjęcia, to takie skoki pomiedzy jakoscią dają efekt ze to lumia robi najlepsze zdjęcia, oraz jej bardziej zaawansowane oprogramowanie do robienia zdjęć (ostrości, szumu itp)

  • Adam

   Wystarczy włączyć Night Mode i nawet w gorszych warunkach iPhone 5 robi zdjęcia lepsze od Lumii 920.

 • decniety

  Kupiłem Lumie 920 dla aparatu ale powiem szczerze szału nie ma. Wieczorną porą przy sztucznym świetle na automatycznych ustawieniach zdjęcia wykonane siostry Iphone 5 po prostu były lepsze. Może w słoneczny dzień robi najlepsze zdjęcia ale oprócz tego to klapa.

  • xPavlo

   jeżeli ustawisz ustawienia na nocne z iso 100 to lumia w nocy robi cudowne fotki ale w dzień… no mi strasznie gubiła szczegóły dużo szumów było i rozmazywała przy rogach zdjęcia… dlatego m.in. ją sprzedałem, chociaż najbardziej drażniło mnie to jak się grzała… -,- PS muszę dopisać że po aktualizacji do Portico też się grzała i jjedynie w zdjęciach było więcej szumów…

   • decniety

    Ale z tym grzaniem się to masakra. Po pół godziny grania w angry birds nie można było telefonu trzymać bo parzył:/ Ja też ją sprzedałem ale dlatego że padła mi podczas synchronizacji piosenek. Teraz wracam do androida i czekam na Lg Optimus G :)

 • Tridlle

  Porównywanie możliwości aparatów fotograficznych w telefonach przywodzi mi na myśl dyskusję o tym co jest lepszym autobusem: Fiat 125p czy Polonez?

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   Sugerujesz że aparaty w telefonach są do niczego? Porównałem zdjęcia mojej L820 i cyfrówki Nikona za nie całe 500 zł kupionej 2 lata temu – Nikon znacząco tylko w makro wygrał. Pozostale – Lumia dorównuje lub nieznacznie przegrywa.

 • http://www.facebook.com/people/Czesio-Yelo/100001152009124 Czesio Yelo

  test robili chyba gimnazjaliści, jak można porównać tak robione zdjęcia, przy nawet minimalnej zmianie ekspozycji nawet super sprzętem nie da się zrobić dobrego zdjęcia. Dajcie niech test wykonają w portalu optyczne.pl lub fotopolis.pl

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   A mi sie zawsze wydawało że przeciętny użytkownik nie zna sie na tego typu ustawieniach i wszystko na automacie robi… ;)