Informacje na temat przyszłych aktualizacji WP8 oraz Windows Blue

|

blue

Mary Jo Foley, osoba od której przecieki i wszelakie informacje są zwykle mocno wiarygodne, podzieliła się z Nami nowymi wiadomościami na temat przyszłych aktualizacji Windows Phone 8. Przyszłość wygląda bardzo kolorowo.

Niedawna aktualizacja, Portico, była pierwszą wersją GDR - General Distribution Release (w wolnym tłumaczeniu – ogólna aktualizacja, na wiele aspektów systemu). Druga tego typu aktualizacja powinna zawitać na wszystkie nasze telefony w przeciągu następnych miesięcy. Potwierdziła to także specyfikacja techniczna ostatnio zapowiedzianego modelu HTC Tiara, który będzie fabrycznie wyposażony w GDR2. Po tej aktualizacji zobaczymy jeszcze jedną, GDR3, i wtedy wszystkie systemy Microsoftu będą przygotowane na przyjście Windows Blue.

Na temat aktualizacji Windows Phone Blue Mary Jo Foley mówi:

„Windows Phone Blue ma być aktualizacją zaprojektowaną w celu większej synchronizacji Windows 8, Windows RT oraz Windows Phone 8 dla programistów i tworzenia wspólnych aplikacji. Aktualizacja Windows Blue przyniesie zupełnie nowe interfejsy developerskie, aktualizacje jądra systemowego oraz usprawnienia w interfejsie użytkownika (lecz nic rewolucyjnego, z tego co słyszałam).”

Aktualizacja będzie najpierw przygotowana na system Windows 8 oraz Windows RT, nim trafi na telefony z Windows Phone 8. Przewidziany start bety Windows Blue jest na lato tego roku.

Czego się spodziewać? Oj, jest masa możliwości. Pewni możemy być tylko dalszego Metro UI, czyli kochanych kafelków. ;-) Po zmianie w jądrze systemu czy nowych narzędziach developerskich, system od strony technicznej może się diametralnie zmienić, tak jak to było z Windows Phone 8 dla starszej 7,5. A teraz najważniejsze – Foley usłyszała bezpośrednio od Grega Sullivana, głównego menedżera systemu Windows Phone, iż aktualizacja Blue będzie dostępna na wszystkie urządzenia z Windows Phone 8. Uff! Nasze telefony, nawet te słabsze jak HTC 8S czy Nokia Lumia 620, będą aktualne przez co najmniej cały obecny rok.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Maciej Jachnowicz

Student informatyki, zapalony gracz, perkusista, gitarzysta i fan FC Barcelony. Co więcej można robić? ;-)

 • http://www.facebook.com/antyhaker93 Konrad Uroda-Darłak

  No i gitara ;D

 • zorak

  Ja osobiście nauczony przeszłością sceptycznie podchodziłbym do informacji nt. aktualizacji na obecne słuchawki z WP8. Już kiedyś też były informacje, że będzie aktualizacja WP7.5 do WP8, potem to dementowali i tak do końca. Jak zobaczę to uwierzę.

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   Nie jestem tak długo w temacie Windows Phone, jednak nie przypominam sobie kiedykolwiek slów o możliwości aktualizacji starych telefonów do WP8. To bylo logiczne, ponieważ to miał być zupełnie nowy system na każdą platformę. Blue od początku jest nazywany „aktualizacją”.

   • zorak

    Co chwile portale telekomunikacyjne podawały informacje na ten temat, że robiła się z tego mod na sukces. Jeżeli Blue będzie faktycznie aktualizacją to super.

    • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

     No to o czym Ty mówisz? ;-) Blue owszem, jest jeszcze tylko daleką zapowiedzią i przeciekiem, jednak w ostatnim akapicie napisałem, iż prosto z ust producenta Windows Phone wyszła obietnica o aktualizacji do Blue dla wszystkich urządzeń z WP8.

  • Papiak

   Sprostuje, to ludzie i „wiarygodne źródła” pisały o tej aktualizacji, MIcrosoft sie nie odzywał.

 • Adam

  Niech oni zajmą się w końcu pożytecznymi funkcjami, a nie jakimiś głupotami. Mogliby w końcu zrobić powiadomienia led wykorzystując klawisze funkcyjne, albo wykorzystać zamontowane diody w HTC. To jest tak podstawowa funkcjonalność, że nawet 6letnia Nokia takie cuda miała. No ale nie WP, to jest taki majstersztyk że nawet różnych poziomów głośności dla różnych rzeczy nie można ustalić, więc gdzie dopiero takie cuda jak powiadomienia o sms ;)

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   Chłopie, spokojnie, nie napinaj się! ;) Ten system ma kilka miesięcy, czego Ty oczekujesz? Android przez pierwszy ROK nie miał funkcji wysyłania plików przez Bluetooth.

   • umatteo

    Ten system ma ponad dwa lata, a nie kilka miesięcy. W przypadku Androida nie mówi się, że np. Android 4.1 na ileś tam miesięcy, tylko mówiąc o rozwoju podaje się czas powstania platformy. Zupełnie nieuzasadnione jest dzielenie WP na 7.5 i 8 i mówienie, ze WP8 ma dopiero kilka miesięcy. Projekt o nazwie Windows Phone ma ponad dwa lata, więc jest to stan dwuletniej platformy, a nie kilku miesięcznej :-)

    • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

     Nie. O ile Android 4.1 to ciągle udoskonalana wersja np. prawie 3 letniego Androida 1.5, o tyle Windows Phone 8 a 7.x to na poziomie jądra. Poczytaj w Wikipedii czym się zajmuje jądro systemu. ;-) Skrócę do jednego słowa – wszystkim.

     • Kobian

      Nie cwaniakuj. Co kogo obchodzi czym się zajmuje jadro ? Jeśli ciebie – to współczuję.

      Uzytkownik CHCE mieć podstawową funkcjonalność, której WP7/8 mu nie dostarcza. I to, że WP8 ma kilka miesięcy nie ma tu NIC do rzeczy. Jeśli nie ma tak postawowej funkcjonalności to system NIE powinien się ukazywać na rynku. I tyle.

     • Kosiek

      Od diody się odchodzi, w Windows Phone jej nie było i nigdy jej nie będzie. Deal with it.

     • czokoloko1233

      Jezeli tak bardzo CI nie pasuje wp to zmien platforme.

     • umatteo

      Platforma Windows Phone ma już ponad dwa lata, to jest fakt. To, że MS zmienił jądro systemu nie ma tu nic do rzeczy. Jak np. za 2 lata MS znowu zmieni całkowicie jądro to będziesz mówił, że np. WP9 (z nowym jądrem) to młodziutki system i dlatego trzeba mu ewentualne braki wybaczyć? Tak można zawsze od początku wyliczać, bez sensu. Zmiana jądra jest tylko jednym (choć istotnym) elememtem rozwoju już dwuletniej platformy.

     • umatteo

      Może inaczej. MS pracuje nad WP już ponad dwa lata i owocwm dwuletniej pracy jest taki system jaki mamy z dobrą optymalizacją i sporymi brakami w funkcjonalności. Rozumiesz teraz o co nam chodzi?

   • Theverge

    Windows Phone ma kilka miesiecy ? Ciekawe.

    • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

     Czytaj 2 komentarze niżej moją odpowiedź. ;-)

  • http://windows-phone.pl/ Artur Kwiatkowski

   Skąd więc Twoje zainteresowanie tym systemem? Polecam 3letnią Nokię N8 – ma powiadomienia podświetleniem przycisku funkcyjnego :)

   • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

    Albo 6 letnią! ;-) I można ustawić głośność na SMS, dzwonek i aplikacje oddzielnie!

   • Fobs

    Przecież Adam ma rację. Nie chcielibyście żeby WP był w pełni funkcjonalny. Jest w nim tyle niedoróbek że trzeba się nieraz samemu przekonywać że jest fajny żeby nie mieć wyrzutów sumienia że się go kupiło :D Początkowo mnie załamały takie pierdoły które każdy ma a moja Nokia za 1500 nie, ale już się trochę przyzwyczaiłem.

    • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

     Miałeś telefon z Androidem? Jakiekolwiek inne smartfony? Wydaje mi się, że nie, bo inaczej byś docenił największą zaletę tego systemu – OP-TY-MA-LI-ZA-CJA. Nawet na sprzęcie z Lumii 920 czy HTC 8X Android by nie raz dostał zadyszki. Moja Lumia 820 pierwszy raz się lekutko poprzycinała przy instalacji Asphalt 7, ale to chyba normalne instalując 1GB grę w tle? Wtedy nawet średniej klasy PC przymula. ;)

     • Fobs

      Świetna optymalizacja nie usprawiedliwia prozaicznych braków. Symbian bella na dużo słabszej noki 500 śmigał aż miło a tam nawet procesora graficznego nie było a system miał wszystko co powinien mieć. Nie rozumiem Twojego podejścia. To że dostajesz system który działa płynnie jak powinien każdy i powinno być to normą, to w imię tego jesteś gotów pogodzić się a nawet bronić jego braków? Kibicuję Windowsowi i mam nadzieję że naprawią wszystkie braki bo inaczej zawsze mogą być na marginesie rynku.

     • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

      Tak się składa, że wczoraj w ręku trzymałem właśnie Nokię 500 koleżanki. Ty porównujesz ten muł do szybkości WP8? Chyba żartujesz…tam samo przewijanie listy jest takie…niepłynne, nienaturalne. I owszem, dla mnie najważniejsze jest szybko zmienić piosenkę w odtwarzaczu gdy wracam z uczelni, szybko sprawdzić autobus gdy wracam z kina lub napisać szybkiego sms/mail gdy tego potrzebuję. To jest najważniejsze. Żadne wodotryski tego nadrobią, a czy dioda to taka ważna rzecz? Jakoś nie zauważyłem jej braku w L820 nawet, co za problem nacisnąć klawisz blokady? Ustawienia głośności akurat są denerwujące, ale myślę, że prędzej lub później się pojawią.

     • bazin1

      „Fobs” zgadzam się z Tobą, WP8 to po prostu system Beta i póki co jest jeszcze daleko w tyle nawet za Symbianem! Brak diody powiadomień (i niech mi ktoś wyżej nie chrzani, że się od niej odchodzi), brak alarmu na wyłączonym telefonie, brak możliwości przewijania piosenek na paski stanu (owszem, można przewijać strzałkami, ale jak się ma krótką mp3, a nie np. e-booka) i wiele innych irytujących niedoróbek! Tak jak pisałem, WP8 to beta, a my jesteśmy (darmowymi) testerami!

   • Adam

    No i masz odpowiedź dlaczego WP ma marginalny udział na rynku mimo ogromnych promocji w mediach – bo starsze telefony albo telefony konkurencji mają wyższą funkcjonalność (zwłaszcza tą podstawową). Walka na rdzenie jara tylko fanatyków, a możesz sobie mieć nawet 2 rdzenie, a ja mam diodę led która jest przydatniejsza niż ten zbędny rdzeń, taka jest prawda. I tyczy się to wielu opcji których WP nie ma. Poza tym pozwolisz że się odniosę do Twojego poniższego postu, gdzie zachwalasz „optymalizację” na WP8. Patrz jaki to paradoks, że newsa niżej masz wiadomość, że NOWE telefony za ponad 1000zł nie udźwigną gry, bo nie mają 1Gb ramu. No to rzeczywiście super optymalizacja jak gierka wymaga sprzętu z górnej półki. To tak samo jest i Android zoptymalizowany, też trzeba mieć ten sam sprzęt żeby ta gierka poszła. No to może porozmawiajmy jeszcze ile trzyma Lumia820 na tym super wydajnym i zoptymalizowanym systemie – 2 a nawet 3 razy mniej niż telefony z Symbianem czy iOS. O jakiej więc Ty optymalizacji mówisz? O tym że kafelki Ci płynnie się zmieniają, czy że lista się ładnie scrolluje? Nie no rewelacja ;) Skończmy z tym mitem o optymalizacji i skończmy gadanie że to nowy system. Nikogo żadne jądra nie obchodzą, WP jest już na rynku dobre 2 lata i nadal błądzi z tymi funkcjami. A szkoda, bo bardzo mi się podoba, ma świeży i nowatorski wygląd, ale ciągle nie ma podstawowych funkcji.

 • ppp

  To ja powiem czego bym oczekiwał od wp8.5

  -panelu powiadomień pojawiającego się po przytrzymaniu przycisku start, w panelu powiadomienia do aplikacji, a także szybkie skróty do wifi, panelu głośności, bluetooth, transmisji danych w postaci kafelkowego poziomego menu u góry nad powiadomieniami

  -panelu głośności (panelu regulacji głośności aplikacji oraz dzwonka) pojawiającego się po przytrzymaniu obu stron klawisza głośności (mikser dźwięku podobny do tego w stacjonarnym windowsie) suwaki ułożone pionowo, przed suwakiem nazwa aplikacji aktualnie uruchomionej (działającej w tle, domyślnie włączone suwaki do głośności dzwonka i ogólnej głośności, w panelu, po przesunięciu w prawo dostęp do equalizera, na kolejnym ekranie, możliwość wybrania opcji pod suwakami equalizera, pozostaw fabryczne ustawienia dla dzwonka.

  -możliwości tworzenia folderów z kafelków na ekranie startowym, przesuwając kafelek na kafelek i puszczając ekran tworzy się folder, podobnie wrzucalibyśmy do niego kolejne pliki, folder to dynamicznie zmieniający się kafelek z pojawiającymi się na raz na nim kafelkami aplikacji. Wchodzimy do folderu. By wyrzucić aplikację z folderu przesuwamy kafelek aplikacji w folderze przytrzymując go do krawędzi z prawej strony ekranu, krawędź podświetla się i tworzy prostokącik, aplikacja wyrzucona. na dole folderu okrągły czarnobiały przycisk, klikając go kasujemy cały folder, aplikacje trafiają z powrotem do ekranu start. Na dole także czarnobiały okrągły przycisk przed przyciskiem kasowania folderu do zmiany nazwy folderu.

 • dawid

  A mi już obojętnie w sumie, co dodadzą w nowej aktualizacji oprócz jednej, najważniejszej (dla mnie) rzeczy (którą odkryłem ze smutkiem będąc dzisiaj na uczelni). Wsparcia dla EAP-TLS! Wcześniej miałem Symbiana i wszystko było ok. A teraz? Żeby człowiek nie mógł się najzwyczajniej w świecie z Internetem połączyć? :(

 • fckgw
 • decniety

  Windows jest nie dopracowany, i nie wygodny w obsłudze. Miałem HTC DHD z Androidem i nie narzekałem na ten telefon ale marzeniem była lumia 920. Kupiłem ją 3 miesiące temu i wszystko takie piękne jest na reklamach. Aparat w domowych warunkach robił gorsze zdjęcia od Iphone 5 mojej siostry. Jedynie filmy wyglądały naprawdę ładnie. Aplikacje w sklepie płatne i ciężko dostać to co się chce, System powiadomień leży, synchronizacja z komputerem jest straszna. Po usunięciu piosenek z telefonu i próba wgrania nowych telefon padł. Nawet nie mogłem wysłać 2 dokumentów w załączniku mailem bo były problemy. Teraz kupiłem Lg Optimus G i narazie nie zmienie go na nic innego.

 • Godlike

  Ciekawe kiedy uda im się dodać obsługę plików, która jest w WP 7.5 po odblokowaniu bo bardzo się przydaje…

 • Roger

  Nie wiem czy pamiętacie, ale Microsoft obiecywał, że telefony z WP8 będą miały zapewnione wszystkie aktualizacje przez co najmniej 18 miesięcy, więc ta informacja jest bardzo prawdopodobna