Aparaty: Lumia 920 kontra HTC One z UltraPixel Camera

|

lumia 920

Dwa dni temu pisaliśmy o prezentacji nowego modelu HTC, który ma się wyróżniać przede wszystkim rewolucyjnym aparatem. Jest to wielka ciekawostka, ze względu na zastosowanie bardzo małej matrycy o rozdzielczości 4 megapikseli. Widzieliśmy już jedno zdjęcie, które zaprzeczyło tej wielkiej rewolucji tajwańskiego producenta. Wiadomo, jedno zdjęcie wykonane w pośpiechu nie może określać jakości całego aparatu. Jednak dziś na łamach portalu Neowin zostały zaprezentowane 3 porównawcze zdjęcia nowego aparatu HTC One, z Lumią 920, która w obecnej chwili posiada najlepszy aparat wśród smartfonów. Czy tutaj HTC Onę jakoś się obroni?

Bez zbędnego przeciągania, porównawcze fotografie [pierwsze Lumia 920, drugie HTC One]:

lumia920-1

htc_one-1

…druga, podobna para…

lumia920-3

htc_one-3

…i ostatnie:

lumia920-2

htC_one-2

Jak widać na powyższych zdjęciach, technologia HTC mocno zawodzi. O ile na pierwszym i drugim porównaniu może podjąć jakąkolwiek walkę z Lumią, o tyle przy nocnej scenerii widać potęgę PureView – kolory żywe, nasycone, a sam obraz ostry i nie ma mowy o jakiejkolwiek ziarnistości. A model HTC? Bardzo przeciętnie, wręcz na poziomie średniej półki cenowej, bo nie wiem czy taka jakość może się równać z np. Samsungiem Galaxy S3 czy iPhone 5. Oczywiście, trzeba pamiętać, że to jeszcze nieoficjalna wersja oprogramowania i HTC ma czas na szlify i dopracowanie algorytmów sterujących aparatem. Mimo to, nie wierzę, aby odpowiednio zoptymalizowany kod był w stanie poprawić zdjęcia do jakości jaką prezentuje Lumia 920. Oj, zaczynam tracić zaufanie do HTC…

źródło: wmpoweruser.com

 


Autor: Maciej Jachnowicz

Student informatyki, zapalony gracz, perkusista, gitarzysta i fan FC Barcelony. Co więcej można robić? ;-)

 • romeo

  ta i trzeciej pary nie pokazaliście bo lumia wypadla gorzej, piszcie rzetelnie a nie tak jakie macie widzimisie

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   Oj, rzeczywiście zapomniałem o ostatnich. Już wrzucam. ;) Przepraszam najmocniej.

  • iNtEnSePL

   napisali to co przepisało WMPU z Neowin. To jeszcze nie porównanie, bo ktoś strzelał fotki z biodra, nie wiadomo na czym aparaty łapały ostrość itp. (stąd różnice w pierwszej fotce, w jednej więcej światła z okien, w drugiej mniej – inny kadr). Jedno jest pewne. HTC przesadziło z zachwytami i listą niewiarygodnych technologii, jakie zastosowali. Taki marketingowy bełkot, który im odbije się w ciągu kilku dni duża czkawką.
   Inną sprawą jest to, że to najlepszy aparat w najlepszym Androidfonie. A to że to nie potrwa długo nie mam wątpliwości :)

  • PowrotNieMaKozakaNaWarszawiaka

   taa hehe Lumia 920 gorzej wypadła zobacz na zdjęcie htc woda jakaś taka płaska i ta fotka dziwna piaskowa szum w htc

 • http://www.facebook.com/grzegorz.milecki Grzegorz Milecki

  Ja już straciłem zaufanie do hTC. Z posiadania Titana II jestem zadowolony, ale od kiedy tel jest w sprzedaży, tak do dziś hTC nie wydał od siebie żadnych poprawek oprogramowania układowego (pomijając aktualizacje od MS), które by w poprawiły problemy z łącznością (dane i wifi)
  Cenię hTC z ich sprzęty oraz ich jakość wykonania, ale niebawem trzeba będzie się przesiąść na L920. Kupując telefon liczę, że w tej cenie jest wliczone wsparcie, które jest nierozłącznym elementem całości.

 • Nie – Zrozumiany

  Chyba ktoś nie zrozumiał technologii ultra pikseli.
  Matryca ma tylko 4mpix ponieważ piksele są trzy razy większe, dzięki czemu zdjęcia w słabszym świetle są lepsze, co doskonale pokazuje trzecia para. Kolory są naturalne i lepiej odwzorowane.
  Oczywiście przydałoby się zwiększyć matrycę do chociaż 8mpix dzięki czemu udałoby się uzyskać jeszcze lepsze fotki m.in w lepszym świetle.
  Innowacje zawsze mile widziane.

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   Wszystko jest wyjaśnione w poprzednim newsie o prezentacji HTC One [pod pierwszymi 3 słowami tego newsa jest odnośnik do tego]. Także dokładnie wiem co to jest. I jak widać wyżej, to nie zdaje egzaminu bo zdjęcia są mają o wiele gorszą ostrość niż te z Lumii.

   • anka

    HTC sam sobie automatycznie nie włączy trybu nocnego :P. Trzeba wejść w menu i zrobić to manualnie

   • Nie – Zrozumiany

    Tak, lepsze odwzorowanie jest właśnie tam gdzie w nocy nie ma kolorów. Mieszkasz może w mieście? Spójrz przez okno w nocy. Wszystko jest żółte czy szaro-czarne? Ja widzę to drugie, a okulista nie stwierdził u mnie daltonizmu…

    • pawel

     To zmień okulistę, bo ten Cię okłamuje :)
     Wszystkie trzy zdjęcia wykonane HTC są wyblakłe, bez kolorów a w jaśniejszych miejscach zwyczajnie wypalone

 • http://witam.tumblr.com Michał Pawlicki

  „i nie ma mowy o jakiejkolwiek ziarnistości.” tak? na pewno?

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   …porównując do HTC. ;) Naprawdę wszystko trzeba tak jasno pisać?

 • http://www.facebook.com/mariusz.kubinski Mariusz Kubiński

  Jak mozna cokolwiek wnioskowac z tych zdjec? Kochani opamietajcie sie, Sa za male aby cokolwiek powiedziec o tym ktore sa lepsze.

  • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

   No bez przesady. Widać, że zdjęcia z HTC mają dużo gorsze nasycenie i paletę barw, gorszy kontrast i przede wszystkim gorszą ostrość zdjęć [przede wszystkim ostatnie].

   • http://www.facebook.com/mariusz.kubinski Mariusz Kubiński

    Nie da sie ocenic ostrosci na podstawie przeskalowanych w dol zdjec.

    • http://www.facebook.com/maciej.jachnowicz Maciej Jachnowicz

     No nie wierzę, czemu wszyscy nagle takimi specjalistami są? ;-) Gdy robię zdjęcie, nie wrzucam go na mój 42″ telewizor FullHD i nie odpalam na pełny ekran, tylko oczekuję szybkiego, ładnego podglądu. Skoro zdjęcie jest marne w tak małej skali, to jak może być lepsze po powiększeniu, gdzie widać więcej pikseli?

     • http://www.facebook.com/mariusz.kubinski Mariusz Kubiński

      Dlatego, bo skalujac w dol, z kilku pikseli robi sie jeden i z oryginalnej ostrosci niewiele zostaje. Nie twierdze ze htc jest lepsze, tylko ze z tych zdjec wiele sie nie zobaczy :)

 • Guest

  Po prostu w HTC kolory są mniej nasycone. I o ile na ostatnim zdjęciu to nieco zepsulo kompozycję, to na pierwszym i druim zdecydowanie poprawiło jakość.

 • kito

  Pierwsza i druga para, dla mnie HTC wyłapał więcej detali. Kolory bardziej nasycone są na zdjęcaich wykonanych Lumią (nie wiemy jak wyglądały naprawdę, więc.. co kto lubi). Kontrast: barwy jasne i ciemne są bardziej podkreślone na lumii, na zdjęciach HTC One podłoga sceny NIE jest prawie totalnie czarna (dzięki temu np. dokładnie widać kabel i głośniki).

  Trzecia para – zdecydowane zwycięstwo Lumii, ale prawdopodobnie ktoś nie włączył trybu nocnego (w którym pewnie byłby remis)

  Moim zdaniem HTC one dorówna Lumii 920 jeśli będzie miał tak dobrą stabilizację obrazu jak Lumia właśnie.

  • http://www.facebook.com/oliver.kowalski.52 Oliver Kowalski

   No tak na pierwszym szczególnie widać więcej szczegółów szczególnie za oknami na zewnątrz gdzie htc prawie nic nie pokazał, ludzie ogarnijcie oczy albo wyczyści monitor !!!! Nie liczy się co kto lubi tylko kto ma problem z oczami i kto nie.

   • kito

    Faktycznie Lumia nie pokazała dobrze tego co w pomieszczeniu za to pokazała detale za oknem :P. Myślę, że kwestia ustawienia fokusu w obu aparatach w tym samym miejscu rozwiązała by sprawę.
    Para nr dwa, zwycięstwo HTC – ilość detali i ostrość (podłoga, sufit, sylwetki….)
    Co do ostatniego zdania, niektórzy powinni zamiast okularów sobie mózg wyczyścić i nie obrażać innych użytkowników :P Bo liczy się nie to co kto lubi tylko kto ma problem z mózgiem i kto nie. jednym słowem -> GRZECZNIEJ!

 • TrixTin

  http://android.com.pl/images/user-images/rammiro/2013/02/htc_one_vs_x_vs_sgs3-2.jpg
  http://android.com.pl/images/user-images/rammiro/2013/02/htc_one_vs_x_vs_sgs3.jpg
  Porównanie zdjęć w konkretnych warunkach HTC One z S3 i One X, jak dla mnie widać kolosalną różnicę na korzyść One i w idealny sposób odnosi się do tekstu: „Bardzo przeciętnie, wręcz na poziomie średniej półki cenowej, bo nie wiem czy taka jakość może się równać z np. Samsungiem Galaxy S3 czy iPhone 5.”.

  • lgl9

   s3 najlepsza ;)

   • TrixTin

    Jak dla mnie S3 bez lampy tragedia…

 • nyggaplease

  Niezła bzdura – autor testu ślepy skoro zdj w nocy wygląda dla niego lepiej…tak samo para nr dwa. Panie autorze to ,że soft aparatu ciągnie saturacje nienaturalnie w góre to wcale nie jest zaleta. Wystarczy spojrzeć na skórę gościa przy keyboardzie – różowa jak u świnki.

 • http://www.gramy.se/ Piotr Piekarski

  Ja też mogę sobie wkleić dowolne fotki i powiedzieć, że zrobiły je takie lub inne telefony. Gdzie są oryginalne pliki? Gdzie są dane EXIF? To jest mydlenie oczu, a nie żadne porównanie.

 • patryk-zz

  nic nie warte porownanie. i moim zdaniem WP to sh#t

 • Daniel

  Kolego, te zdjęcia nie są żadnym materiałem do porównań, na drugiej parze odrobinę, moim zdaniem, lepsze wyszło z HTC, na trzeciej parze nokiowe zdjęcie jest mniej poruszone a cała różnica w kolorach polega na tym, że automatyka dobrała inny balans bieli.

 • nygaplease

  Niezła bzdura – autor testu ślepy skoro zdj w nocy wygląda dla niego lepiej…tak samo para nr dwa. Panie autorze to ,że soft aparatu ciągnie saturacje nienaturalnie w góre to wcale nie jest zaleta. Wystarczy spojrzeć na skórę gościa przy keyboardzie – różowa jak u świnki

  • sedziu

   100% racji. Po skórze na ręce widać dokładnie jak fatalne zdjęcia robi lumia.

 • Marcin

  Okiem fotografa nie mającego nic wspólnego z obydwoma markami: 3:0 dla HTC. Naturalniejsze kolory, więcej szczegółów w cieniach. Nokia albo źle dobiera balans bieli, albo ma włączony jakiś dziwny filtr podbijający saturację wręcz nienaturalnie.
  Ja rozumiem, że to portal poświęcony WP, a nie Androidowi, ale na litość boską, trochę obiektywizmu jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

 • blc

  Parodia. Dopóki nie przedstawicie oryginalnych zdjęć z danymi exif ciężko tu mówić o jakimkolwiek porównaniu. Po drugie nie skalujcie zdjęć w dół. Po trzecie, jak już chcecie porównywać zdjęcia to róbcie ten sam kadr, a nie że zdjęcia z HTC są robione bardziej pod światło niż z Nokii. I jeszcze w komentarzach się spieracie z tymi, którzy zwracają wam uwagę. Tak czy siak widać na pierwszej parze, że HTC lepiej radzi sobie z ciemnymi miejscami, w drugiej parze, że naturalniej oddaje kolory (nokia ma różowo-pomarańczowe gęby), a o trzeciej parze się nie będę wypowiadał, bo to chyba najbardziej rozjechany kadr i w dodatku bliżej nie wiadomo w jakim odstępie czasowym zdjęcia były zrobione. Powyższe uwagi oczywiście piszę na podstawie przedstawionych zdjęć, zakładając że pochodzą one faktycznie z tych dwóch telefonów, na co dowodów niestety nie ma.

 • lgl9

  A co powiecie na to by zmienić aplikacje do aparatu? U mnie na lg9 standardowa średnio robi zdjęcie, ale już camera 360 widać dużo lepszy efek, nasycenia, kolory żywsze, obraz mniej rozmazany itp. Może po prostu standardowa apka jest do dupy?

 • sedziu

  A gdzie jakieś zdjęcie wzorcowe do którego można by porównać te dwa aparaty, bo przykładowo nie mam pojęcia jakie wtedy było niebo, jakie zachmurzenie, jakie oświetlenie z lamp na przykladzie ostaniego zdjęcia.

 • kamil

  TrixTin – krecie co to porównujesz nowy telefon ze starym jakim jest już S3, poczekaj aż wyjdzie S4 to zmiecie tego HTC