Centrum powiadomień w Windows Phone 8 – „zabrakło czasu”

|

Jeszcze na długo przed pierwszą premierą Windows Phone 8 pojawiało się wiele plotek, które na swój sposób kreowały wizerunek najnowszego, rewolucyjnego mobilnego systemu Microsoftu. Były to m.in. różne koncepcje interfejsu graficznego, przeróżne odmiany kafelek/ekranu startowego, a także centrum notyfikacji. Teraz co nieco o tym ostatnim punkcie.

Innowacją na zebranie powiadomień z całego systemu (razem ze wszystkimi aplikacjami) w jednym miejscu przeszedł jak burza spośród konkurencji Android, który zastosował wysuwaną belkę, którą notabene każdy powinien doskonale znać. Następnie (o dziwo) to rozwiązanie skopiował Apple w iOS. Oczywiście pomniejsze systemy (typu BadaOS, Symbian i inne) też próbowały rozwiązać ten problem na swój sposób, ale zdecydowanie rozwiązanie rodem z mobilnego systemu Google jest najlepsze w swej prostocie. Windows Phone nie miał i póki co nie będzie miał podobnego rozwiązania – dalej będziemy musieli obserwować ekran blokady i/lub kafelki, aby dowiedzieć się czy „coś nowego nas spotkało”.

Jednak Microsoft też miał swój pomysł na zebranie wszystkich powiadomień w jednym miejscu. Miało/Ma to wyglądać mniej więcej tak (niezbyt duży obrazek, ale mniej więcej wiadomo o co chodzi) :

Także na długo przed przedstawieniem Windows Phone 8 i użytkownicy mieli swój sposób na rozwiązanie tego problemu o czym już pisaliśmy, a także tutaj.

Niestety – mimo, że Microsoft miał ambitne plany to tym razem zabrakło czasu. Jak to napisał Pan Thomas Fennel:

„Because we ran out of time. It’s very very important to me… we get tons of feedback from developers that they want something like that as well. I promise we’re thinking very very hard on that one.”

Jak widać to nie tylko użytkownikom zależy na takim udogodnieniu – także deweloperzy chcieliby skorzystać z możliwości powiadamiania użytkowników swoich aplikacji w jednym miejscu.

Szczerze mówiąc to mam nadzieję, że centrum notyfikacji zostanie wdrożone w jednej z pierwszych aktualizacji Windows Phone 8.

źródło: TheVerge.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • http://www.spieprzajgoogle.com Tomek

  Obawiam się że ta funkcja będzie dopiero w WP10.

  • Łukasz Pająk

   Nie przesadzajmy :)

 • Durex

  Miło by było jak i taka funkcjonalność trafiła by do WP 7.8.

 • Cris xd

  Pierwsza aktualizacja WP8 i powiadomienia się pojawią

  • mico11

   a nie no oczywiście, pojawią się… w WP9, którego niestety nie dostaną naiwni beta-testerzy którzy kupią właśnie wypuszczoną generację urządzeń z WP
   tak samo jak Lumia 800 i inne z tej generacji miały dostać wieeeeele funkcji, które „NA BANK” miały się pojawić w Apollo

   Microsoftowi serdecznie dziękujemy, przynajmniej na kilka lat. Jeśli w tym czasie wyłożą kilkaset milionów $ na rozwój systemu i ściągną deweloperów, zeby w końcu nie było takiej żałosnej plaży w aplikacjach, to spojrzę ponownie na te ich złomy

   • Artur

    mico11, windows phone 7 był rozwijany przez ponad 2 lata i przyszedł na niego czas. WP 7.8 będzie ostatnią aktualizacją od Microsoftu, a Nokia zapowiedziała jeszcze dłuższe wsparcie od siebie. WP8 zapewnie nie będzie rozwijany krócej, więc nie martw się na wyrost.

    • http://www.facebook.com/blazej.wdowikowski Błażej Wdowikowski

     Naprawdę uważasz że 2 lata to najlepszy czas żeby system się zestarzał? Naprawde?

     • Papiak

      sorry ale androidowi wystarczy 1 dzien. Widziałes budzetowke z androidem ktora fabrycznie miała 2.3 i dostała 4.0 albo chociaz cos miedzy tym? A lumia 610 dostanie to co hhigh-end’y.

     • Szakir

      czyli co dostanie lumia 610 – win 7.8 – nie pełno wartościowy system, seriously???

      nie czujesz się w… przez microsoft,

      mając lumie 800 czuje się oszukamy, ale następny to będzie powrotem do andka,

     • http://www.facebook.com/antyhaker93 Konrad Uroda-Darłak

      A ktoś Ci obiecał tą aktualizacje?…

     • http://www.facebook.com/blazej.wdowikowski Błażej Wdowikowski

      Ale chyba nie rozmawiamy tutaj o Androidzie.

     • Artur

      Dodanie do Lumii 800 wszystkich funkcji z WP8 by ją dość spowolniło, a tego nikt nie chce. Dodatkowe „jądro” jej nie urośnie, RAMu nie przybędzie. Ale to bez znaczenia.
      Jeśli komuś nie odpowiada polityka Microsoftu to niech zmieni system. Ja ani razu nie narzekałem, po ogłoszeniu braku aktualizacji sprzedałem L800 i przesiadłem się na system konkurencji.

     • http://www.facebook.com/blazej.wdowikowski Błażej Wdowikowski

      Również uważam że jeżeli polityka nie odpowiada to należy zmienić firmę… tylko powiedź mi ile razy można zmieniać? Niedługo po prostu nie będzie gdzie iść, bo wszędzie będzie chora polityka appla „chcesz żeby działało jak obiecaliśmy, zapłać.” Takie przejście nic nie zmieni. Trzeba jasno pokazać że w ten sposób firmy po prostu nie będą zarabiać.

 • Big_Lebovski

  „dalej będziemy musieli obserwować ekran blokady i/lub kafelki, aby dowiedzieć się czy „coś nowego nas spotkało”. Po to chyba kafelki i ekran blokady (w wp8 ekran blokady wyświetla jeszcze więcej informacji) mają możliwość pokazywania różnych powiadomień aby można było zrezygnować z centrum powiadomień. Z drugiej strony gdyby stworzono coś na kształt „belki” z androida to wszyscy pisali by że i MS kopiuje Google,a tak MS konsekwentnie rozwija trzyma się Live tiles.

  • Łukasz Pająk

   I cały czas blokować telefon, żeby sprawdzać dane z jakiejś aplikacji? Bez sensu.

   • http://www.facebook.com/antyhaker93 Konrad Uroda-Darłak

    Raczej odblokować, ale o ile wiem to w andku też musisz podświetlić ekran, żeby belkę wysunąć. Więc akurat prościej w WP, wystarczy podświetlić ekran i zerknąć, bez wysuwania belki ;d

    • Łukasz Pająk

     Podczas użytkowania telefonu – o takiej sytuacji pisałem.