Wymiana panelu dotykowego w smartfonie Nokia Lumia 610

|

 

Zapewne dla wielu z was upadek telefonu na ziemię to stresujące przeżycie, najgorszy jest moment, w którym podnosimy telefon pełni nadziei, że nic się nie stało. Najgorsze co może się wtedy przydażyć to pobity ekran. Serwis w takim wypadku za naprawę bierze sporo pieniędzy, które możemy w łatwy sposób zatrzymać w naszym portfelu. W poniższym poradniku zaprezentuje Wam jak wymienić:

 • wyświetlacz LCD
 • digitizer, czyli panel dotykowy
 • szkło ochronne

Wymiana w serwisie będzie kosztowała około 500zł. Co gorsza telefonu w najgorszym przypadku nie zobaczymy przez dwa miesiące. Sami możemy to zrobić za kwotę około 150zł – tyle kosztuje sam digitizer razem z szybką ochronną, wymiana zajmie nam około 20min.

Dzisiaj miałem okazję wymieniać właśnie digitizer w noki Lumii 610, która niefortunnie upadła na ziemię. Przedstawię tutaj zdjęcia z tej operacji i opatrzę je krótkim opisem co aktualnie się na nich znajduje i dzieje.

Jak widzimy, na zdjęciu mamy rozbitą lumie 610.

Teraz zabieramy się za odkręcenie tylnej obudowy. Śrubki są bardzo malutkie także przed zabraniem się do rozbierania telefonu zaopatrzcie się w bardzo mały śrubokręcik. Zanim zaczniecie ciągnąć za obudowę upewnijcie się, że wszystkie śrubki zostały odkręcone.

Kiedy już zdejmiecie tylną obudowę musicie odpiąć dwa styki na płycie głównej, zaznaczone na zdjęciu kolorem żółtym.

Na tym zdjęciu widzimy tylną obudowę, którą przed chwilą odkręciliśmy od telefonu.


 

Widzimy już płytę główną wyjętą z telefonu, na kolor żółty zaznaczyłem miejsca gdzie były styki, które wcześniej odpięliśmy.

 

Widać że klej jest dosyć mocny także trzeba użyć znacznej siły aby go odkleić ale trzeba uważać na ramkę aby jej nie wygiąć bądź jej nie złamać.

Tutaj widzimy, na samej górze ekran LCD, po prawej płyta główna, po lewej tylna obudowa.

Ekran jest u samej góry tak obszczypany ponieważ był tam pęknięty i inaczej nie dało się go wyjąć.

Do ramki, od której oderwaliśmy poprzedni ekran trzeba teraz przymocować drugi, jeśli został na niej klej nie ma potrzeby nakładania drugiego. Jeśli jednak oderwał się on razem z szybką ochronną lepiej było by nałożyć nowy.

Dopasowywanie nowego ekranu do telefonu. Uprzedzam przed tym aby nie dotykać palcami ekranu, od wewnątrz ponieważ potem będziemy widzieli non stop odciski palców i kurz, należy zadbać o czystość podczas wymiany.

Teraz już montujemy płytę główną. Jest ona wkładana na wcisk, czyli musi nam wskoczyć w zapadki.

Płyta główna już na miejscu razem ze stykami, które zaznaczałem na poprzednich zdjęciach.

Lumia 610 po wymianie ekranu wygląda jak nowa.

Do wymiany użyłem dwa śrubokręty jeden mały do odkręcenia śrub drugi trochę większy do pod wadzenia ekranu i odpięcia styków. Pamiętajcie też żaby nie być naładowanymi elektrostatycznie, jeśli taka iskra przeskoczy na płytą główną może ją uszkodzić. Dlatego przed wymianą dotknijcie np. grzejnika albo drugiej osoby.

Jak widać w przedstawionym poradniku nie potrzeba wysyłać telefonu do serwisu i płacić za wymianę. Możemy zrobić to sami w bardzo krótkim czasie.

 

 


 • Sylwester Kluz

  mnie czeka coś takiego w Lumii 800 (jedzie szybka do mnie za 60 zet), tylko tam chyba ciut więcej zadymy jest z odklejeniem samej szybki od ekranu

  • Mariusz

   Witam,a gdzie zamowiles szybka do lumi 800??Jak mozesz wyslij link;) dzieki;)

 • michau

  Pamiętajcie żeby mieć śrubokręty typu torx inaczej ani rusz :)

 • Monika

  gdzie moge kupic ten panel dotykowy?

 • DANIEL

  A JESLI SAMA SZYBKA JES DO WYMIANY TO ILE KOSZTUJE?

 • Paweł

  Bardzo dobry opis. Trzeba jednak zaznaczyć, iż w czasie demontażu wypadną klawisze boczne. Trzeba uważać by ich nie zgubić i potem prawidłową stroną włożyć.
  Nowe dodtyki na allegro. Duża różnica cen i być może jakości, ale tego nie sprawdzałem.
  Kupiłem nowy „dotyk” i miał na sobie nową taśmę klejącą. Trzeba dokładnie zdjąć stary klej.
  Bardzo precyzyjna relacja filmowa na stronie:
  http://www.zmianaobudowy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=348&Itemid=357

 • http://www.embiznes.pl/ Aplikacje na androida

  ciekawa instrukcja zmiany ,aczkolwiek przy braku doświadczenia można narobić więcej szkody niż pożytku przy takiej wymianie

 • http://www.facebook.com/ilona.jamrozek Ilona Jamrożek

  Opis jest świetny, ja już jestem po wymianie- i dzięki powyższej instrukcji uniknęłam sporych kosztów :) godne polecenia :)

 • jurek0110

  mnie taka wymiana czeka… szybka ochronna jest cała ale cos jest pęknięte pod nią…. wyswiatlacz działa ale nie reaguje na dotyk….
  ps. ŚWIETNY OPIS PROBLEMU!!!

  :-)

 • Wojtek

  polecam kazdemu kto nie chce przeplacac, wymiana jest banalna!
  Wielkie dzieki dla autora!:)

 • Sylwia

  Witam :) Mnie to dziś spotkało.. strasznie się zdziwiłam gdyż telefon upadł mi naprawdę z niewielkiej odległości byłam pewna że nic się nie stało.. gdy go podniosłam zdziwiłam się totalnie;/ szybka jest cała popękana i nie reaguje na dotyk.. nie ukrywam że rozczarowałam się bardzo.. ale cóż taki już urok dotykowych telefonów ;/ Będę próbowała go naprawić sama bo do komisu nawet nie idę gdyż szkoda moich nerwów. Pozdrawiam :)

 • tomasz żochowski

  mojej kolezance spadł telefon taki jak twoj i obwinia mnie za tą szkode a koleżanki mowia co innego i wkręca mnie za naprawe nie wiem co z tym fantem zrobić??//

 • Bozenna Burska

  mnie czeka taka wymiana gdzie kupic szkło do NOKII Lumii 610 ?

 • Aska

  a jesli wyświetlacz ” działa ” w niektórych miejscach to wystarczy wymienić tylko szybkę ?

 • Karolina

  Ile kosztuje wyświetlacz i szybka do noki lumi 620?

 • supermajku

  wymieniłem dotyk razem z ramką Plug& play, w 520, ALE po bokach dotyk nie działa ok 1 cm od krawędzi, z góry i z dołu jest ok; jak przeprowadzić kalibrację?
  Pomóżcie proszę bo nigdzie nie mogę znaleźć pomocy.

 • Mistycom

  A co jeśli po wymianie dotyk nie działa poprawnie. Podobnie jak kolega od 520, obszar mojego ekranu dotykowego jest przesunięty o ok 0,5cm od dołu i równie tyle od lewej. A niestety w 610 nie ma możliwości kalibrowania a programy typu NCS czy NPC nie sa
  kompatybilne.