Prawie 3 miliony Lumii sprzedanych w ostatnim kwartale

|

Znamy oficjalne sprawozdanie finansowe Nokii za trzeci kwartał tego roku. Wynika z niego, że w porównaniu do drugiego kwartału (4 mln), sprzedaż Lumii zmalała do 2,9 mln sztuk. Prawdopodobnie spadek ten ma swe źródło w zapowiedzi, iż obecne telefony nie dostaną aktualizacji do najnowszej wersji systemu. Dostaną oni bowiem okrojoną wersję potocznie zwaną Windows Phone 7.8.

Przychody ze sprzedaży tzw. smart devices spadły poniżej miliarda euro. W drugim kwartale tego roku były o niemal jedną trzecią wyższe. Rok temu Nokia sprzedała 16,8 mln smartfonów za 2,19 mld euro. Tymczasem trzeci kwartał tego roku to jedynie 6,3 mln urządzeń za 976 mln euro.

Mogłoby się wydawać, że tylko dobra sprzedaż pozytywnie ocenianych nowych modeli Lumii pozwoli Nokii wrócić na optymalny obrót finansowy. W przeciwnym razie koncernowi może zabraknąć pieniędzy, aby dokładać do tego interesu. Czy Nokia wyjdzie z tej sytuacji z tarczą, czy na tarczy? To pytanie pozostawiam Wam do dyskusji.

źródło: pocketnow.com


 • http://www.facebook.com/kacper.mazur.925 Kacper Mazur

  Oby z tarcza, jak Nokii zabraknie to nie bedzie w czym wybierać ;/

  • http://twitter.com/indiced indiced

   racja, Nokia to jedyna licząca się marka projektująca w Europie, a nie w Azji…

 • Cris xd

  Nigdy w życiu!! Nokia to kultowa marka, fani nie pozwolą na upadłość tej firmy.
  Nie mogę się doczekać na rozpoczęcie sprzedaży nowych Lumii.
  Biorę L820 z tacką indukcyjną.

  • http://www.facebook.com/sebastian.bit Sebastian Bit

   dokładnie ja biorę 920

 • http://twitter.com/indiced indiced

  Chciałbym przejść na WP8 z Nokią, ale chyba żaden z nowych modeli mi nie odpowiada, korzystam z Lumii 800, właśnie z powodu wykonania, designu i rozmiarów, dobrze leży w dłoni. Obawiam się, że tegoroczne modele są zbyt siermiężne…(najbardziej mi podeszła wizualnie L810, ale dostępna tylko w USA),myślę by przeczekać, aż coś się designem wybije. Nie obchodzi mnie procesor i tysiąc rdzeni, liczy się wykonanie. Smartfon powinien być smart ;-)

 • http://twitter.com/indiced indiced

  Zgadzam się z Twoimi obserwacjami. W mojej ocenie, wydajność dla Androida jest kluczowa,szczególnie,że aplikacje na niego, są różne i różniste, często zasobożerne. Chociaż, sprzęt a Andkiem jest tani – dzięki jego popularności. Windows Phone korzysta w znacznej większości aplikacji z dawniej zwanego Interfejsu Metro. Większa standaryzacja, i jednolite wrażenia estetyczne, oraz trochę obostrzeń technicznych dla programistów, wymusza pisanie wydajnych apek. To jest przewaga Windows Phone. Nokia jest dobrym wyborem, dla kogoś kto nie potrzebuje aspirować do sprzętu Apple, i jednocześnie nie chce zaliczać się do masy Androidowej…. Nokia stara się dać alternatywę we wszystkich segmentach. Co dobrze jej wychodzi przy High-Endzie (Lumia 900/920), i przy Mid-Range (Lumia 800/820). Jednak, Microsoft woli unikać low-price’ów. Stąd najtańsza Lumia 610 jest droższa niż low-costy Androidowe. Nokia wspomaga segment budżetowy swoimi Nokia Asha – które o dziwo skutecznie odbierają rynek kanadyjskiemu RIM, (przynajmniej w Indiach;) Polityka Microsoftu wskazuje raczej pójście w ślady Apple jeśli chodzi o system/sprzęt/nacisk na jakość premium. A jednocześnie walkę z Googlem pod kątem usług ekosystemowych.

 • http://twitter.com/indiced indiced

  Nie do końca się zgodzę. Nokia dalej ma swoje B+R w Europie, nawet w Polsce! Designed in EU. Made in Asia. Prawdą jest, że przespała moment ekosystemizacji wierząc w powodzenie MeeGo. Mimo to, smartfony Nokia są solidne i wyjątkowo oryginalne, co przyznał gigant jakim jest Apple. JAKOŚĆ w dłuższej perspektywie się obroni. W to wierzę. Poza tym, Android ma te 65% rynku, ale to w znacznej części są low costy, podczas gdy Nokia przy pomocy WP celuje w rynek Mid-range i Hi-End. Topowa Lumia 920 to takie Final Fantasy tej firmy. Nie wiem czy w swojej opinii jestem obiektywny, ale silny wpływ ma na mnie coś co nazywam patriotyzmem ekonomicznym. Azja ma wszystko. USA ma Apple i Motorolę. Europa już tylko Nokię. Jeśli ta firma upadnie, to wybacz, ale skierujemy się w stronę Trzeciego Świata.