NFC w Windows Phone 8

|

Windows Phone 8 wprowadza wsparcie dla technologii NFC (Near-Field Communication). Dzięki nowej technologi zbliżeniowej będziemy mogli wysyłać małe pakiety danych pomiędzy urządzeniami. NFC oparte na zasadzie „dotknij i wyślij” pozwoli m.in. przesyłać adresy stron internetowych, dane kontaktowe czy też zdjęcia. W przyszłości NFC w Windows Phone może być wykorzystywane jako skarbonka, klucz do pokoju hotelowego czy też elektroniczny bilet autobusowy.

Z racji tego, iż jest to wieloplatformowy standard, wiele z tych funkcji może dobrze współpracować pomiędzy Windows Phone 8 a Androidem. Według testów wpcentral.com transfer pomiędzy HTC X8 a Samsung Galaxy Nexus na poziomie przesyłu danych kontaktowych i adresów url był celujący. Niestety transfer zdjęć był jedynie możliwy w obrębie jednego systemu.

NFC daje wiele możliwości, jest to bardzo perspektywiczna technologia. Niestety jak na razie posiada tez swoje ograniczenia. W porównaniu do innych technologii NFC jest bardzo wolne – np. w porównaniu z BlueTooth (1/4 jego prędkości), ale a to nie zużywa tyle baterii, jest bardziej bezpieczne i całkowicie omija proces „parowania” urządzeń który mamy z BlueTooth.

Źródło: wpcentral.com


Autor: Dariusz Adamczyk

Z wykształcenia logistyk, ekonomista i informatyk. Interesuje się min. sportem, muzyką elektroniczną i dj'ingiem. Uwielbiam także nowe technologie: gadżety, rtv czy też urządzenia mobilne :)

  • DanielBulinski

    NFC nie służy transmitowania danych, służy wyłącznie do szybkiego parowania i uwierzytelniania urządzeń, po sparowaniu dane wysyłane są poprzez WiFi/Bluetooth. Szybkość transmisji radiowej NFC nie ma więc znaczenia.

    • Dariusz Adamczyk

      NFC służy do transmitowania danych. Standard NFC jest innym standardem niż BT. Prędkośc ma znaczenie (NFC 424 kbit/s, Bluetooth 2.0 2,1 Mb/s). Jest także różnica zasięgu NFC do 20 cm, Bluetooth do 100 m. NFC także zużywa mniej energi niz Bluetooth :) Obydwie technologie korzystają z fal radiowych ale w innych pasmach.