Bill Gates – wizja Windows 8

|

Bill Gates on Windows 8Na tydzień przed premierą nowego systemu spod znaku Microsoft a wraz z nim flagowego produktu, znanego wszystkim jako Microsoft Surface, Bill Gates udzielił w wywiadzie odpowiedzi na kilka istotnych pytań związanych z niespodziankami jakie jego firma przygotowała na ten kluczowy dla swojej przyszłości moment.

Pomimo słabych wyników finansowych za III kwartał bieżącego roku wieloletni prezes i założyciel firmy nie stracił optymizmu i wielokrotnie podkreślał jak przełomowy jest nowy system oraz jak wielkie możliwości odkrywa idea przeniesienia całej funkcjonalności pecetów na urządzenie mobilne.

Jak zapewne się domyślacie mowa jest tutaj o tablecie Microsft Surface którego cena w porównaniu do specyfikacji technicznej oraz konkurencyjnego iPada pozostaje na rozsądnym poziomie:
Microsoft Surface – cena.

Gates wielokrotnie w czasie rozmowy podkreślał, że Microsoftowi udało się zbudować jeden spójny ekosystem który jako platforma Windows 8, w całości oparty jest na tym samym interfejsie. Gdy dołożymy do tego wykorzystanie przetwarzania w chmurze (współdzielenie danych) a także rosnący w siłę sklep z aplikacjami (Windows Store) optymizm byłego CEO nie wydaje się być przesadzony.

Oprócz wielu słów które padły na temat Surface’a  filantrop dostrzega równie duży potencjał w systemie Windows Phone 8 z którym Microsoft wiąże nadzieje zdobycia większej części udziałów na rynku smartfonów.

Z całego wywiadu stanowisko Billa wobec zbliżającej się fali urządzeń spod znaku okienek najlepiej oddają słowa w których uznaje on Windows 8 za wyznacznik innowacji uczynionej w stronę komputerów osobistych.

Ale czy Gates rzeczywiście wierzy w rewolucyjność nowej platformy ?
Jakie są wasze odczucia co do innowacji jakie zaoferuje nam Microsoft pod koniec miesiąca ?

Oto całość wywiadu:

źródło:technet.microsoft.com


			

 • http://www.facebook.com/people/Marcin-Wojciechowski/100000431002021 Marcin Wojciechowski

  Jeśli idzie o Windows8 na tabletach to jak najbardziej funkcjonalność peceta uda się im przenieść ale wątpliwości mam co do funkcjonalności Windows RT i WP8. W przypadku RT mamy do czynienia z okrojoną wersją 8 a WP8 to jak wiemy rozwojowa wersja 7/7.5. Wielkim plusem jest oczywiście jeden spójny interfejs ułatwiający pracę na różnych urządzeniach z systemem Microsoftu. Mnie oczywiście intetrsuje pełen W8 z pełną komputerową funkcjonalnością (w tym pełen Flash, który w przypadku RT jest okrojony do wybranych stron www (pierwotnie Microsoft planował rezygnację ze wszelkiego rodzaju wtyczek i ciekawe do czego to urządzenie z tak ograniczoną funkcjonalnościami miałoby służyć?). Martwi mnie za to jeszcze bardziej zupełny brak wsparcia wtyczek w WP8 przez co użyteczność smartphonów z tym systemem na sporej ilości stron flashowych będzie albo mocno ograniczona albo wręcz znikoma. Na plus zaliczam oczywiście szybkość i niezawodność działania systemu oraz wprowadzenie kart pamięci microSD. Ten dość ciekawy zbiór urządzeń z powodzeniem powinien stworzyć bardzo dobry ekosystem może nawet lepszy niż ekosystem applowski.

  • Godlike

   Flash coraz szybciej zaczyna zanikać i dobrze, bo mulił niemiłosiernie.

   • Snack3rS7

    A w jakim sensie to jest dobre bo nie rozumiem? Flash na komputerach wciąż istnieje, więc to jeden argument mniej za tym aby kupić telefon, który potrafi już znacznie mniej, bo skoro nawet nie można już przeglądać stron tak jak na komputerze to na co mi taki telefon?

    • Godlike

     W takim, że w niedługim czasie wszyscy udostępnią wersje zgodne z HTML5 i będą działać na każdym telefonie z podstawową przeglądarką.

     Jest flash na androida i zmula jeszcze bardziej niż na PC (a może android go zmula?) i ledwo da się odpalić jakiś filmik we flashowym playerze w internecie więc może lepiej żeby go nie było.

     • https://profiles.google.com/newhousik Piotr Krauz

      Też się będę cieszył jak zniknie, ale w tej chwili jest używane na sporej ilości stron. Jak ktoś chce oglądać kwadraciki zamiast flasha to jego sprawa. Ja mam go zainstalowanego bo w niczym nie przeszkadza. Jeżeli na stronie go niema to przeglądarka nie działa wolniej, a jak trafię na taką stronę to przynajmniej wszystko na niej działa jak należy. Mam galaxy sII i z flashem przeglądarka jakoś wybitnie nie klatkuje.

     • http://www.facebook.com/people/Marcin-Wojciechowski/100000431002021 Marcin Wojciechowski

      Może bliżej określisz i uściślisz określenie „w niedługim” czasie bo to może być dziś, jutro pojutrze, za tydzień, za miesiąc, za rok… Póki co HTML5 w żaden sposób nie stał się na tyle popularny, żeby zająć miejsce Flasha.

     • Godlike

      Robię w HTML5 i wiem, że to najbliższa przyszłość (1-2 lata). Flash jest dead, wszystkie nowe projekty powstają na HTML5 bo jest lepszy i wszystkie nowoczesne przeglądarki go wspierają z IE10 włącznie.

     • Azawakh1

      Rok-dwa lata to kawał czasu i przez ten czas mam „cieszyć” się pustyni polami po elementach flashowych, mam mieć wątpliwą „przyjemność” nie wchodzenia na ulubione strony wykorzystujące Flasha? No to „fajnie”… A ile dajesz czasu właścicielom stron na przepisanie ich w100 procentach na HTML? Pytam bo z tego co ja widzę to może potrwać taka transformacja nawet i 10 lat…

     • Godlike

      A jeśli przez dwa lata będziesz się nim cieszył to to zmulone gówno zostanie na zawsze. Po to jest zrywany support żeby z tym skończyć.

      Patrz post Dariusza.

  • Dariusz Adamczyk

   Telefony z andkiem także nie posiadaja już w większości wsparcia flash (jeszcze można ściągnąć na lewo wtyczki ale to także powoli zanika)

   • Michal

    Nic na lewo !
    Pobierasz firefox na androida i nic więcej nie musisz robić, flash jest :)