Samsung zrezygnuje z Androida na rzecz Windows Phone?

|

Niedawno do sieci trafiły przecieki, według których Samsung planuje pod koniec roku zaprezentować dwa urządzenia pracujące pod kontrolą Windows Phone 8. Informacje te wydają się być prawdziwe – jak twierdzi The Verge, pochodzą one wprost z rozprawy sądowej Apple vs. Samsung. Są to bardzo dobre nowiny dla samego Microsoftu, który nie będzie już polegać jedynie na Nokii, aby wypromować swój najnowszy system.

Według Forbes, który wczoraj wziął lupę ostatnie przecieki, Samsung może zdecydować się w przyszłości na porzucenie Androida na rzecz Windows Phone. Dlaczego? Na pewno Google nie ucieszy się, kiedy lider w produkcji smartfonów z ich systemem, wprowadzi na rynek bardzo ciekawe modele („Oddysey” to odpowiednik SGS3), które za zadanie będą miały konkurować właśnie z Androidem. Może to bardzo negatywnie odbić się na relacjach obydwu firm. Nie wątpię, że w przyszłym roku Samsung zaprezentuje następcę Galaxy S3 z Androidem na pokładzie – nie zabija się przecież kury znoszącej złote jaja. Ale co jeśli eksperyment z Windows Phone 8 wypali? Co jeśli telefony Samsunga z WP8 na pokładzie będą się sprzedawały za jakiś czas równie dobrze jak te z Androidem? Przecież Windows Phone 8 to już pełnoprawny system, może śmiało zacząć realną walkę z innymi systemami mobilnymi. Jeśli tak będzie Samsung będzie musiał zdecydować na którym systemie mobilnym chce się skupić i z którym systemem mobilnym udostępniać premierowo swoje flagowe urządzenia. Gdyby Samsung zrezygnował z systemu Microsoftu, Google i jego Android nie mieliby się teoretycznie czego bać.

Ale nie rezygnuje. Samsung zapowiadając nowe urządzenia z mobilnymi okienkami pokazuje, że system Microsoftu jest godny uwagi. Idąc dalej, inni producenci, oraz konsumenci powinni również zwrócić uwagę na WP8. Jeśli tak się stanie, Android może zacząć tracić na popularności, tak jak niegdyś inne systemy na rzecz Androida. Teraz sytuacja może się powtórzyć, z tym że to Android może stracić na rzecz Windows Phone 8.

Jednak jak wszystko się potoczy zobaczymy w przyszłości. Pozostaje czekać na premierę Windows Phone 8. A ta już w październiku.

 źródło: forbes.com


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • Piotr

  Samsung ma jeszcze Tizena.

  • Artur

   Tizen jeszcze nie miał swojej premiery. Ma jeszcze system Bada, ktory pomimo tego, że doczekał się już nawet drugiej odsłony nadal nie ma się zbyt dobrze.

   • Kacper

    A to nie miało być tak, że Samsung porzucił BadaOS?? Beda wspierać użytkowników smartphone z owym systemem, ale jest on już tak jakby… Zabity.

    • Azawakh

     Niestety ale Bada okazała się totalną klapą. Zaniedbana przez Samsunga z błędami w Bada2, małą ilścią aplikacji. Korzystałem z Wave i Wave 2 i po przesiadce na Omnie W. odetchnąłem i raczej nigdy do Bady nie wrócę. Zostaję przy Androidzie i WP gdyż w przyszłości planuję stworzyć sobie microsoftowy ekosystem na wzór tego co daje Apple a nie daje Android. A wracając do nieszczęsnej Bady to prawdopodobnie zastąpi ją Tizen , który miejmy nadzieję, że okaże się tak samo udany jak Android czy WP.

     • Artur

      Także pokładam nadzieje w projekcie Tizen. Intel z Nokią stworzył dobry system Meego, ale go porzucono (chociaz powstaje teraz oddzielny projekt kontynuujący rozwój Meego). Mam nadzieje, że teraz Intel z Samsungiem stworzą coś fajnego.
      Także planuje stworzyć sobie w domu mały ekosystem z systemem Microsoftu ;) Google tego nigdy nie zaoferuje, bo Windowsa na PC nie pokona.

 • Azawakh

  Samsung, który jestvandroidowym potentatem raczej z systemu Google nie zrezygnuje bo by mu się to zwyczajnie nie opłacało to raz a dwa dlaczego nie miałby korzystać z dwóch systemów jednocześnie? Samsung rezygnując z Androida popełniłby samobójstwo tak samo jak Nokia, która poszła drogą jednego słusznego systemu. To pokazuje dobitnie jak szkodliwa jest monokultura systemowa. Za to dwa niezależne systemy pozwalają na wybór i tak powinno pozostać! Z przyjemnością zakupię Galaxy S3 jak i Oddysey, który w moim odczuciu powinien należeć do sławnej ale nieco zapomnianej rodziny Omnia. Omnia W mi się sprawdziła to dlaczego nie miałbym sobie sprawić Odessey? Jednak z przedrostkiem Omnia brzmiałoby to lepiej bo i po co na siłę szukać nowych mniej lub barddziej wymyślnych nazw?

 • Cysiu_97

  Hehe największy producent telefonów z systemem Google'a miałby go porzucić?? Skąd wy macie takie info?

  • Artur

   A napisałem gdzieś o czymś takim?

 • Marcin

  Myślę, że tutaj może chodzić o to, że Microsoft może niechętnie wspierać Samsunga, gdy ten będzie się skupiał jeszcze na Androidzie tak mocno ja na Windows Phone.

  • Artur

   I odwrotnie. Google również się z takiej sytuacji nie będzie cieszyło.

   • Marcin

    Ale Google wsparcie daje raczej marne, tak mi się wydaje z czasów kiedy miałem Androida, może teraz się zmieniło.

  • Paweł Nyczaj

   Samsung ma rację. Trzeba postawić na jeden system. Wtedy oferta smartfonów będzie znacznie przejżystrza, bo docelowo ubędzie modeli na innych systemach. Poza tym Samsung pewnie zrozumiał, że projekty typu Bada czy jego następca Tizen są niszowe i nie mają szans.