Pożegnaliśmy się z Metro UI, przyszła pora na Marketplace

|

Nasi czytelnicy powinni już doskonale wiedzieć, że interfejs graficzny systemu Windows Phone w niedługim czasie zmieni swoją nazwę. Zostało to narzucone przez firmę Metro AG, która rościła sobie prawa do tej „magicznej” nazwy. Podobny los czeka Windows Phone Marketplace.

Internetowy sklep systemu Microsoftu przeznaczonego na smartphone’y został uruchomiony razem z premierą pierwszych urządzeń Windows Phone (październik 2010 roku). Od tamtej pory Marketplace przysługiwało głównie systemowi Windows Phone podobnie jak AppStore dla iOS i Android Market (od niedawna Google Play) dla Androida. Niedawno także zmieniono AppHub w Dev Center o czym możecie u nas przeczytać. Dzięki tej zmianie mogliśmy się właśnie dowiedzieć o zmianie nazewnictwa sklepu Windows Phone. To już koniec Windows Phone Marketplace. Teraz przyszła pora na… Windows Phone Store. Nieznaczna zmiana, mało istotna, ale jednak jest. Co prawda nie ogłosił tego Microsoft jeszcze oficjalnie, ale patrząc na pewną stronę (Klik!) związaną z Dev Center to zobaczymy, że słowo Marketplace w każdym możliwym miejscu zostało zastąpione na rzecz Store. W tłumaczeniu na nasz rodzimy język wielkiej różnicy nie uświadczymy, więc sens jest ten sam.

Tylko po co Microsoft to zmienia? Nie jest to żadna drastyczna zmiana, ale korporacja z Redmond musiała mieć powód decydując się na taki krok. Ten powód można bardzo łatwo znaleźć jeżeli spojrzymy na główny produkt Microsoftu, czyli Windows 8, o którym też ostatnio coraz głośniej (m.in. wydanie wersji RTM, która jest dostępna u nas na forum). Windows – podobnie jak Windows Phone – także zyska swój sklep z aplikacjami, a jego nazwa to… Windows Store. Stąd też wymuszona zmiana słówka Marketplace. Niby nic wielkiego, a jednak :).

źródło: TheVerge.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Kacper

  aha..

  • zakrzewski

   Twój komentarz poprawił mi humor z rana :D Dzięki

  • ATM

   Haha mi również :).

 • http://twitter.com/pawelnyczaj @pawelnyczaj

  Ja zmianę popieram. Skoro jest Windows Store oraz Office Store (aplikacje dla Office 2013) to logiczne, że sklep mobilny otrzymuje nazwę Windows Phone Store. Marketplace się tu wyłamywał (inne słowo niespójne z resztą). Pewnie docelowo będzie wspólny sklep dla platformy desktopowej i mobilnej. Skoro system desktopowy i mobilny z numerem 8 mają to samo jądro, to w przyszłości logiczny byłby wspólny sklep, bo pojawią się aplikacje kompatybilne zarówno z Windows Phone 8 jak i Windows 8 w wersjach RT dla ARM oraz x86. Będzie można np. kupić antywirusa z licencją na sprzęt desktopowy, tableta z ARM oraz smartfona i w ten sposób zapewnić ochronę całemu ekosystemowi z systemem Windows 8. I to wszystko w jednym Windows Store byłoby łatwo zarządzane, aktualizowane itp. Automatycznie zniknie obawa o źródło pochodzenia pliku i nie będzie trzeba rejestrować się w sklepach poszczególnych dostawców aplikacji, no chyba że cena będzie lepsza niż w Windows Store.