Windows Phone 7.8 vs Windows Phone 8

|

Jak już wszyscy bardzo dobrze wiemy, Microsoft postanowił odciąć się od obecnych urządzeń i zostawić właścicielom na pocieszenie jedynie system, który będzie nieco przypominał najnowsze dzieło koncernu, czyli Windows Phone 8. Jednak, gdyby korporacja chciała to i obecne modele mogłyby działać pod kontrolą „Apollo”.

Co za tym idzie, już teraz wielu użytkowników zniesmaczonych  takim rozwojem wydarzeń zapowiedziało migracje na inne mobilne platformy. Jednak jeszcze nie poznaliśmy prawdziwych braków systemu Windows Phone 7.8 w stosunku do Windows Phone 8. Czy aby na pewno rozgoryczenie tak wielu osób jest właściwe? Dzięki rosyjskiemu forum, które w wielu sprawach miało rację jeżeli chodzi o „mobilne okienka”, możemy dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy.

Przede wszystkim tak wychwalana na konferencji nowa wersja przeglądarki Internet Explorer (10) nie zawita na obecne urządzenia z Windows Phone. Dzisiejszym modelom, do przeglądania Internetu, musi wystarczyć obecna przeglądarka (IE9).

Jak wszyscy dobrze wiemy, Skype należy do Microsoftu, a więc w  ”Apollo” będzie w pełni zintegrowany. Windows Phone 7.8 będzie miał jedynie oddzielną aplikację (tak jak to wygląda obecnie).

Już dzisiaj możemy się (w niektórych krajach) posługiwać komendami głosowymi. Jednak w Windows Phone 8 ta funkcja zostanie ulepszona, a Windows Phone 7.8 dostanie tzw. „kastrata”.

Wielu osobom brakuje obecnie licznika danych internetowych, które wykorzystujemy. „Apollo” taką funkcję będzie miało już wbudowaną, a WP7.8 dostanie jedynie osobną aplikację (podobnie jak w przypadku Skype).

Chmura, czyli w przypadku Windows Phone – SkyDrive, w „Apollo” będzie mógł zostać wykorzystany do synchronizacji wszystkich plików. A Windows Phone 7.8 pod tym względem nie będzie się niczym różnił w stosunku do tego, co obecnie mamy (dokumenty, zdjęcia i tyle).

Za to oba systemy (co już wiemy od dłuższego czasu) będą miały identyczny ekran startowy.

Microsoft wspominał także, że razem z „Apollo” nie będziemy potrzebowali komputera do aktualizacji systemu swojego smartphone’a – wystarczy dostęp do Internetu i naładowana bateria (OTA). W Windows Phone 7.8 sytuacja nie ulegnie zmianie, czyli będziemy dostawać tylko powiadomienia o nowej wersji oprogramowania do zainstalowania.

Co ciekawe, Microsoft znowu tylko niektórym krajom umożliwi korzystanie z poczty głosowej z interfejsem w Windows Phone 7.8. W „Apollo” ta funkcja będzie dostępna dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania/lokalizacji konta Live.

To tyle najgłówniejszych i najważniejszych różnic, o których obecnie wiemy. Dla znających język angielski, wszystko (+ kilka dodatkowych aspektów) w jednej tabelce:

Jak to wszystko oceniacie?

źródło: phonearena.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Tomasz

  słabo to oceniam. microsoft sie nie postarał

 • Look4z

  ja już oceniłem portfelem – pożegnałem moją Lumię i przesiadłem się na iPhona

  • fraglas

   Dokładnie, zrobiłem tak samo jak i moi znajomi którzy posiadali telefon z okienkami.! Sprzedałem bez-przyszłościową lumie i kupiłem sg III i jestem zadowolony z tego zakupu :)

   • bbhk

    hehe ja to samo jak tylko się dowiedziałem o 7.8 to sprzedałem lumię i kupiłem motorolę razr tak na poczekaniu a potem kupię iphonea 5

  • Tedek

   Ja sprzedałem 3 miesięcznego Mozarta i kupiłem Galaxy Nexus.
   W tym tygodniu dostanę androida Jelly Bean 4.1, a aktualizacja do wersji 5 też niemal 100%.

 • Marc!n

  Tiaa -a za kilka miesięcy ktoś łebski z microsoft'u stwierdzi, że jednak jest możliwość zaimplementowania win'a 8 na starsze modele Lumii i znów wyniknie żarliwa, poruszająca i nowa debata. Czy dla przeciętnego zjadacza bochenków, tak bardzo będzie się różniła obecna(7.8) wersja do funkiel-nówki oprogramowania, aby rzucać 800 i 900 o ścianę? Śmiem w to wątpić.

 • Łukasz Tkacz

  Ja postanowiłem podziękować WP, może w przyszłym roku skuszę się na WP8, bo system jest świetny, ale ma jeszcze spore braki… 7.8 to natomiast jednak proteza.

  • http://twitter.com/MatthewDuchovny @MatthewDuchovny

   bez przesady. Mi niczego nie brakuje a korzystałem z różnych systemów.

   • Łukasz Tkacz

    Tobie może nie, mi i owszem:
    - VPN
    - szyfrowanie
    - dodatki w IE (mam Last Pass premium, używanie tego jako osobna, okrojona do bólu przeglądarka woła o pomstę do nieba
    - coraz częściej Team Viewer, gdy muszę szybko coś zrobić na zdalnym komputerze, a nie mam swojego lapa pod ręką

 • Sabes

  Mi tam świetnie działa WP bez aktualizacji.

  • WK_55

   Też mi świetnie działa bez aktualizacji, jednak powtórzę się – transfer plików via bluetooth plus możliwość dołączania załączników pdf do maili – tego bym oczekiwał od WP7.8 a nie jakichś tam bajerów w postaci okienek o regulowanych rozmiarach. IE 9 na mojej Lumii 900 też działa wystarczająco szybko. Przydałaby się tez możliwość wymiany baterii na mocniejszą. Pozostałe aplikacje użytkowe i narzędziowe też.
   Na boga to ma być smartfon – pomocnik w biznesie, a nie słuchawka z wodotryskami dla gimbusów.
   Rozumiem oczywiście zawiedzionych. L900 do najtańszych nie należy i za ten pieniądz za niewielką doatą można już mieć galaxy III lun moto raazr.
   Polityka M$ i Nokii kompletnie niezrozumiała.

 • yelo

  ludzie i co z tego że nie dostaną apollo a jak długo używacie smartfona 2-3 lata góra a potem nowy cyrograf u operatora tak marudzicie a sgII nie ma aktualizacji oficjalnej do ICS a gdyby tak było to kto kupiłby sgIII tak samo w iphonie, ktoś jak by czytał wasze posty stwierdziłby że jak wyjdą nowe fony z apollo to stare przestaną działać, idzcie na gorzkie żale do kościoła

  • Look4z

   A właśnie, że nie tak samo jak w iPhonie – apple nadal wspiera starusieńkiego iPhone 3GS. Co Ty na to?

   • marek

    wspiera starego 3gs w znaczeniu że dostaje aktualizacje ale są pozbawione wielu bajerów o które są wzbogacane nowsze słuchawki. Tu jest podobnie

  • Sith

   Aktualizacja dla SGS2(bez brandu) do ICS już się pojawiła przez OTA.

  • Godlike

   Współczuję jak bierzesz telefony od operatora. Rżnie Cię równiutko za każdym razem.

 • Kłaczek

  Czekam na shockowany WP 8 na teraźniejsze lumie :D

  • Jacek

   To niestety się niedoczekasz :-( Nie chodzi nawet o to, że on się nie ukaże, bo może się ukazać. Nie będziesz mógł go po prostu aktywować, bo MS ma takie zabezpieczenie. Sam się zdziwiłem, że przy resecie do ustawień fabrycznych Lumii 710 nie trzeba tego klucza wpisywać. HTC HD2, na którym można zainstalować WP7, wymaga podania tego klucza, bo bez tego nie skorzystasz ze sklepu z aplikacjami, a bez tego telefon traci większość uroku :(

 • Godlike

  Ludzie mówię Wam, że na xda i tak sportują WP8 na mozarty i inne telefony, prędkość działania będzie pewnie podobna jak na WP7 tylko w gry nie pogracie. DFT zrobi driver na bluetooth bo będzie jądro win8 to będzie dużo prościej i będziemy tak jak do tej pory pracować tylko na nowym systemie.

 • Paweł

  Ja nadal będę używał wp7. Nawet jeśli będzie tylko 7.8 to też lipy nie ma. System szybki, wygodny i stabilny, jest dużo interesujących aplikacji i dla przeciętnego użytkownika nie zrobi różnicy czy to będzie 7.8 czy 8. Za 2-3 lata po "dobiciu" obecnej słuchawki (Mozart) zakupię nową działającą na wp8. Sądzę że wielu użytkowników uczyni podobnie.

 • seba

  JA mam Titana i czekam na Titana 3

 • fish

  czas przejsc na iphone'a