Nokia: Technologia PureView w przyszłych smartfonach Lumia

|


Pod koniec lutego na targach MWC 2012 Nokia zaprezentowała nowy smartfon z Symbianem Nokia 808 z aparatem opartym na technologii PureView. Obiektyw Carl Zeiss i czterokrotny zoom optyczny oraz matryca o niespotykanej rozdzielczości 41 megapikseli. Pozwala to na robienie zdjęć o mających 7728×5354 piksele w formacie 16:9 lub, jeśli wybierzemy 4:3, o rozdzielczości 7152×5368 pikseli.

Aparat oferuje nowatorskie technologie resamplowania zdjęć – jeden końcowy piksel tworzony może być z 7 pikseli zarejestrowanych przez matrycę. Dzięki technologii “pixel over-sampling” możliwe jest uzyskanie ostrych zdjęć pełnych detali, znakomitego działania w trudnych warunkach oświetleniowych oraz zapisu plików w kompaktowych rozmiarach idealnych do przesyłania za pomocą maila, wiadomości MMS lub umieszczenia w mediach społecznościowych.

Duża matryca pozwala też na przybliżanie zdjęć bez straty jakości – zdjęcie o wielkości 41-megapikseli jest przycinane zdjęcia (crop) – przy maksymalnym zoomie otrzymujemy zdjęcie wielkości 5 megapikseli, ale wciąż dobrej jakości. Właściwie nie da się zrobić 41-megapikselowego zdjęcia – sensor jest kwadratowy, więc jeśli robisz panoramiczną fotografię, otrzymujesz 34-megapikselowy obraz, a największy jaki da się otrzymać to 38 megapikseli.

Aparat pozwala też na nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p i z czterokrotnym zoomem cyfrowym w trakcie filmowania (6x przy 720p) – producent mówi o jakości porównywalnej z płytami CD. Nakręcone wideo można wyświetlić na dużym ekranie za pomocą wyjścia HDMI umieszczonego na górnej krawędzi telefonu. Zaraz obok jest wyjście 3,5mm na słuchawki – Nokia chwali się technologią Dolby Headphone, która sprawia, że pliki dźwiękowe stereo z telefonu odsłuchiwane na słuchawkach, mają znakomitą jakość.

Jakiś czas temu krążyły w Internecie plotki o tym, że PureView będzie także w smartfonach serii Lumia. Teraz oficjalne stanowisko zajął Chris Weber, prezes Nokia USA, który udzielił wywiadu i przyznał, że firma wprowadzi tą technologię także do telefonów z Windows Phone. Połączenie Lumia i PureView może z pewnością trochę podnieść słabą sprzedaż fińskich smartfonów, a przynajmniej na to liczy Nokia i Microsoft.

Przykładowe zdjęcia oraz film wykonany Nokia 808 z PureView.

źródło: howardforums.com, youtube.com, en.wikipedia.org, engadget.com, nokia.com