Wytrzymałość wyświetlacza Lumii 900 na wysokim poziomie

|

W dobie telefonów dotykowych zaczęto martwić się o odporność na przeróżne czynniki całych urządzeń, ale głównie skupiono się na wielkich, (w większości) szklanych wyświetlaczach, które są bardzo podatne na uszkodzenia. Wiele firm wyszło z propozycjami zastosowania specjalnych tworzyw osłaniających kruche ekrany. Jedną z takich korporacji jest Corning, producent obecnie najpopularniejszego “szkła”, którym jest Gorilla Glass. Ten rodzaj ochrony możemy znaleźć w naprawdę wielu smartphone’ach. Ich listę znajdziecie oczywiście na stronie producenta.

Jednym z urządzeń, które również korzysta z Gorilla Glass jest oczywiście tytułowa Lumia 900. Jednak z moich doświadczeń wynika, że “Gorilla Gorilli nie równa”, co mogą potwierdzić: mój zarysowany wyświetlacz w HTC Trophy i nietknięty (dużo starszy) ekran Samsunga Galaxy S (oba z Gorilla Glass).  Tak, więc jak na tym tle wypada Nokia? Duży, 4,3 calowy wyświetlacz z całą pewnością musi zasługiwać na znakomitą ochronę i tak też jest. Potwierdza to poniższy filmik, gdzie fiński produkt traktowany jest przez gwoździe wbijane młotkiem i sam smartphone jest używany jako młotek. Wynik takiego “eksperymentu”? Zobaczcie sami:

Nie jest to oczywiście do końca profesjonalny test, ale już widać, że upadki Lumii 900 nie są straszne. To bardzo dobra wiadomość, ale Corning uważa, że to nie koniec ich możliwości.

Firma dostarczająca producentom telefonów komórkowych Gorilla Glass nie tak dawno temu zapowiedziała następce “ochronnego” szkła. Jest nim Lotus Glass. Corning zapewnia, że ich nowy produkt w stosunku do poprzednika będzie niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jednak ochrona to nie wszystko. Dodatkowo Lotus Glass ma reagować znacznie lepiej na dotyk niż Gorilla Glass. Nowy rodzaj szkła ma być stosowany zarówno w smartphone’ach jak i tabletach.

Mimo wszystko jeszcze nie znamy dokładnej daty premiery jakiegokolwiek urządzenia, które wykorzystuje Lotus Glass. Niektórzy twierdzą, że Samsung Galaxy S3 posiada już taki rodzaj szkła – faktycznie ma Gorillę Glass 2, także bardzo odporna technologia, co potwierdzają inne filmiki, które znajdziecie na YouTube. Zapewne obecni producenci (np.: HTC, Samsung i Nokia) zdecydują się ochraniać swoje wyświetlacze nowym szkłem Corninga. Pozostaje nam tylko czekać na “niezniszczalne smartphone’y z górnej półki” :).

źródło: phonearean.com, corning.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.