Bankierzy spodziewają się, że Nokia zbankrutuje w przyszłym roku!

|

Reuters przeprowadził ankietę i zapytał się 30 bankierów i analityków o stan finansowy (z jego rozwojem) fińskiej korporacji, czyli oczywiście Nokii. Co z tego wynikło? Ano dobrze nie jest…

Wszyscy zgadzają się, że sytuacja Finów nie jest dobra. Większość z ankietowanych powiedziało zgodnie, że Nokia może mieć problemy ze spłatą swoich długów już w ciągu 2 lat (firma może przestać być wypłacalna), czyli po prostu zbankrutuje. Jeżeli Finowie w tym czasie nie znajdą nowego źródła gotówki to ten scenariusz jest bardzo możliwy do zrealizowania.

Jednak Nokia zapowiedziała zmiany w systemie działania firmy poprzez swojego rzecznika prasowego:

Nokia wprowadza decydujący plan działań do poprawy pozycji naszej firmy na przyszły rozwój i sukces. Głównym celem tych działań jest na obniżenie kosztów firmy, poprawa przepływu środków pieniężnych i utrzymanie silnej pozycji finansowej.

Jeżeli słowa Jamesa Etheridge potwierdzą się to Finowie cały czas mają szanse na uratowanie się z -bądź, co bądź – trudnej sytuacji.

Na pocieszenie można dodać, że analitycy przewidują wyniki sprzedaży Lumii w tym roku na około 20 milionów urządzeń. To jednak gorsze prognozy w porównaniu do tych z początku roku, kiedy to była mowa o 37 milionach nowych sztuk urządzeń z Windows Phone. W przyszłym roku obecne analizy mówią o 40 milionach. To o 24 miliony mniej niż przewidywano wcześniej.

Mimo wszystko to tylko analizy, które niekoniecznie muszą się spełnić. Patrząc na ostatnie świetne wyniki sprzedaży w Chinach i USA można śmiało powiedzieć, że Nokia ma szansę na odbicie się i wyjście z kryzysu finansowego.

źródło: intromobile.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Tomek

  Jakże inaczej sytuacja by wyglądała gdyby rok temu Nokia zwolniła Elopa i zwiększyła dystrybucję Nokii N9. Teraz firma jest tak przesiąknięta byłymi pracownikami Microsoftu że nie ma innej drogi niż wykupienie przez Microsoft.

  • TomK

   Nie znam nikogo kto kupił N9. To telefon bez aplikacji, nawet nie wiem w jakim języku się na MeeGo pisze i czy są jakieś narzędzia IDE. N9 był bez przyszłości i pogrzebałby Nokię

   • Tomek

    Akurat Nokia N9 sprzedaje się lepiej niż cała seria Lumia, nawet mimo tego że Elop sztucznie ograniczył jej dostępność.

    A programuje się w Qt. W jednym IDE można pisać na MeeGo, Symbiana, S40, Win, Mac, Linux.

 • http://twitter.com/lukaszbik @lukaszbik

  Goodbye Nokia Tesknic nie będę może wreszcie wezmą się za tego windows phona poważnie bo jak na razie to cieniutko panowie cieniutko

 • Tomek

  Ale Nokia to nie tylko smartphony, to także telefony dla mało wymagających, więc myślę ze raczej firma nie upadnie

 • Konio68

  Spoko nokia nigdy nie zbankrutuje …przecierz to jest znak narodowy Finlandii :).

 • sabes

  To ci sami bankierzy i analitycy co przewidzieli upadki banków i kryzys będąc jednocześnie za to odpowiedzialnymi? To ja dziękuję za ich opinie na jakiekolwiek tematy.