Zanim oddasz Lumię do serwisu

|

W pierwszej części zapoznamy się z narzędziem diagnostycznym do kontroli prawidłowej pracy poszczególnych aplikacji. Druga część to dane pomiarowe wartości BSI, rezystancji itp. służące do porównania z egzemplarzem który nie daje się uruchomić z różnych przyczyn lub ma problemy z ładowaniem czy zasięgiem.

Część 1

Nokia jako rodzynek wśród telefonów z WP obdarzyła modele Lumia w aplikację Diagnostics. Zdążyliśmy ją już dobrze poznać od strony głośnych problemów z baterią w modelu 800. Ale zakładek jest więcej i każda może być wykorzystana do prostej diagnozy z wykluczeniem błędów oprogramowania. Zasada działania tej aplikacji polega na pominięciu komend normalnie wykorzystywanych przez CPU do sterowania telefonem przez co można wykluczyć błąd oprogramowania. Tuż po otwarciu możemy zauważyć, że odtwarzanie audio zostanie wstrzymane na czas działania aplikacji a także wyrażenie że dane dotyczące obsługi baterii mogą nie być adekwatne do rzeczywistości. Zakładki będą omawiane według kolejności widocznej w telefonie. Wszelkie różnice pomiędzy poszczególnymi modelami Lumia będą wyszczególnione w razie takiej potrzeby. Procedura testowa może być dokonana jako test wszystkich aplikacji w jednym ciągu lub po wybraniu jednej lub więcej zakładek do wyboru.

1. Przy wyborze Run All Test po każdym ukończonym będzie musieli wybrać jedną z dwóch opcji:
• Pass (zaliczone)
• Fail (niezaliczone)
Na końcu zobaczymy podsumowanie całego testu.

2. Accelerometr (czujnik przyspieszenia)
W perfekcyjnych warunkach telefon położony płasko na stole pokaże kulkę po środku z takimi oto parametrami osi:
• X 0.00
• Y 0.00
• Z -1.00

3. ALS (czujnik światła)
Odpowiada on za poziom kontrastu ekranu zależnie od ustawień i natężenie światła. Czym większa wartość Lux tym pole testowe jaśniejsze. Pamiętaj że ta funkcja jak i czujnik zbliżeniowy wykorzystują ten sam moduł Dipro, więc prawdopodobieństwo uszkodzenia jednej funkcji jest zerowe. Brak reakcji w teście na zmianę natężenia światła kwalifikuje taki telefon do serwisu.

4. Audio Loopback
Test pętli zwrotnej, stosowany w celu określenia jakości łącza, w którym sygnał z telefonu jest przesyłany do wybranego źródła i z powrotem do telefonu. Po wybraniu akcesoria i naciśnięciu Start wydajemy jakiś ostry dźwięk w stronę mikrofonu.
• słuchawki (kanał lewy i prawy)
• głośnik rozmów
• głośnik wewnętrzny IHF

5. Camera (Kamera)

6. Battery Status 
W najnowszych wersjach firmware możemy spotkać okrojoną wersję tej zakładki co oczywiście było dobrym posunięciem bo jak nie raz zwracałem uwagę wyniki pomiarów mogą być źle odbierane przez końcowych użytkowników. Tu mamy tylko trzy parametry:
• poziom naładowania w %
• aktualne napięcie baterii ( wartość maksymalna to 4.2V a minimalna przy której następuje samoistne wyłączenie to 3.3V dla stanu czuwania bo w czasie rozmowy GSM ta wartość jest mniejsza o około 0.2V
• aktualna wartość poboru prądu z baterii lub w przypadku ładowania wartość prądu ładującego baterię bez tego co zasila telefon na bieżąco.

7. DTMF – sygnalizacja tonowa
W pierwszej próbie sygnał audio wysteruje głośnik od rozmów a po naciśnięciu Continue sygnał jest wysłany do głośnika wewnętrznego co powoduje zwiększenie poziomu dźwięku. Każdy klawisz wydziela inny dźwięk.

8. Gyroscope (Żyroskop)
Funkcja nie występująca w Lumii 710 i 800

9. Hardware Buttons (Przyciski fizyczne)
Łatwa metoda na sprawdzenie przycisków fizycznych w naszej Lumii. Model 710 posiada ich trzy więcej więc cały szablon musi być zrobiony przed opuszczeniem zakładki.

10. Headset Detection (wykrycie słuchawek)
Gdy macie problem z brakiem audio na słuchawkach najprościej jest sprawdzić czy zostają one wykryte. Nawet w przypadku wykrycia i braku dźwięku problem nie musi leżeć po stronie telefonu. Sprawdź z innym urządzeniem.

11. LCD White (wykrywanie uszkodzonych pikseli)
Poprzez tąpniecie zmieniamy kolor, który wyświetlony zostanie na pełnym ekranie w celu łatwej identyfikacji uszkodzonych pikseli.


12. Light Test (podświetlanie klawiszy fizycznych i lampa LED)
Jeśli mowa o fizycznych to dotyczy to Lumii 710 a poprawność lampy LED może być zastosowana do obu modeli. Po włączeniu jej będzie ona świecić przez 3s po czym automatycznie się wyłączy.

13. Magnetometer (czujnik pola magnetycznego ziemi)
Wykorzystywany w pewnych aplikacjach jak nawigacja piesza do pokrycia kierunku północ na mapie z tym rzeczywistym północ magnetyczna. Zwróć uwagę że nawet przyłożenie słuchawek do telefonu powoduje jego zakłócenia ze względu na obecność magnesów. Jego pełna kalibracja polega na obracaniu po kilka razy telefonem w każdej płaszczyźnie.

14. Power Source (wykrycie zasilania)
Brak ładowania w Lumii? Najprostsza czynność to sprawdzenie czy telefon dostaje odpowiednie napięcie i prąd z ładowarki czy też portu USB. Jeśli brak oznak to ładowarka lub kable nadają się do wymiany.

15. Proximity (czujnik zbliżeniowy)
Ekran nie wyłącza się po przystawieniu do ucha w czasie rozmowy? Przeprowadź ten prosty test a przekonasz się czy trzeba go oddać do serwisu. Pamiętaj że ta funkcja jak i ALS wykorzystują ten sam moduł Dipro, więc prawdopodobieństwo uszkodzenia jednej funkcji jest zerowe. Po prostu zakryj palcem w rejonie szybki aby przekonać się czy reaguje na zasłonięcie.

16. Speaker (głośnik)
Zakładka tylko dla wewnętrznego głośnika gdzie po naciśnięciu Play usłyszymy domyślny dźwięk Nokia

17. Touch (dotyk)
Gdy dotyk nie działa trudne będzie wejść w menu ale gdy mamy jakieś podejrzenie warto narysować proste linie we wszystkich kierunkach nawet posługując się czymś prostym aby wyeliminować przeskoki.

 

18. Vibra (wibracja)
Chodź ta w Lumii nie ma się czym pochwalić ale gdy się popsuję to będzie jej brakować. Prosty test uruchamia silnik w jednym tylko kierunku. Działa także na z kablem USB.

19. Life Timer ( czas połączeń)
Jest to suma całkowita suma połączeń przychodzących podana w sekundach.

Część 2

W przypadku gdy Lumia nie daje oznak życia z niewiadomego powodu zalecane jest oddanie telefonu na gwarancję ale w niektórych przypadkach jest to nie możliwe i posiadając prosty miernik z marketu i zręczne palce możemy bliżej poznać przyczynę.

Na początek sprawdzanie baterii która także może odmówić posłuszeństwa ze względu na zawartość elektroniki w samej niej. To co nas interesuje to wartość BSI, jeśli ona jest sprawna to nie występują problemy z ładowaniem a także co ważne z zasięgiem. Właśnie brak styku BSI lub jego zła wartość uniemożliwia prawidłową pracę końcówki mocy.

Lumia 800
Wiadomym jest aby dostać się do baterii należy rozebrać telefon. Dla niektórych będzie to konieczność i aby w tym pomóc postępujcie według schematu rozbiórki.
Jak już mamy baterię w ręce sprawdzamy rezystancję pomiędzy nieopisanym stykiem a masą. Prawidłowo wartość to 130Kohm

Lumia 710
Tu łatwo o wyjęcie baterii która jest zaraz za tylną klapką. Wartość BSI jest mniejsza od tej z L800 i wynosi 39Kohm