Urządzenia odblokowane metodą ChevronWP7 zostaną zablokowane!

|

Pamiętacie jeszcze, czym był projekt ChevronWP7? Umożliwiał on odblokowywanie wszystkich telefonów z Windows Phone bez znacznej ingerencji w oprogramowanie, wszystko zgodnie z umowami z Microsoftem itd. Celem było umożliwienie instalowania aplikacji dla osób, którzy nie chcą wydawać spore pieniądze na wiązanie się z programami Microsoftu. Razem z końcem 2011 roku, autorzy projektu zamknęli zgłoszenia i ogłosili, że to już koniec możliwości odblokowywania smartphone`ów tym sposobem.

Jednak wtedy nikt się nie spodziewał, że Microsoft postanowi odblokowane urządzenia… Ponownie zablokować. Wszyscy, którzy wykupili 1 z 10 000 tokenów i go wykorzystali, mogą się spodziewać, że w ciągu 120 dni (licząc od wczoraj) ich smartphone`y z Windows Phone zostaną ponownie zablokowane. Oczywiście pieniądze, które zostały wydane na token nie zostaną zwrócone (1 token kosztował 9$). Niezbyt ciekawa zagrywka. Wcześniej nikt nie wiedział, że taki numer którakolwiek ze stron może wymyślić.

Ale, żeby nie było tak źle to osoby, które wykupiły token mają możliwość uzyskania dostępu do App Hub zupełnie bezpłatnie. Ciekawa rekompensata, ale należy się spieszyć. Należy to zrobić w ciągu 60 dni.

Jednak teraz wykupowanie możliwości (m.in.) odblokowania telefonu wydaje się bezsensowne, gdyż można bezpłatnie uzyskać Interop Unlock przy użyciu tylko kabla. Od dawna mają taką możliwość modele Windows Phone 1. generacji. Od jakiegoś czasu trwają prace nad odblokowaniem HTC 2. generacji (Radar, Titan). A wczoraj mogliście przeczytać o pomyślnym złamaniu Lumii. Tak, więc to tylko kwestia czasu, a wszystkie smartphone`y z mobilnym systemem Microsoftu uzyskają prosty sposób na instalację aplikacji spoza marketu.

źródło: phonearena.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • TomK

  Sensownie to rozwiązali. Twórcy Chevron napisali że tworząc swój program liczyli że będzie on używany przez programistów którzy piszą oprogramowanie na własny użytek. Jednak życie sprowadziło ich na ziemię. Okazało się że ludzie wykorzystywali ten mechanizm do instalowania pirackich programów. Tym samym cały projekt utracił sens.

  Wyjście z sytuacji jest bardzo fajne. Osoby które na prawdę sobie coś kodowały mogą przekształcić swoje konto w konto deweloperskie. Czyli za 9 dolarów kupili sobie pełne prawa dewelopera które standardowo kosztuje 99 dolarów. Są więc o 300zł do przodu i dodatkowo mogą swoje aplikacje które pisali dla siebie umieścić w marketplace i na nich zarabiać. Osoby które kupiły dostęp co Chevron ale nic nie kodowały… nic nie stracą poza możliwością piracenia aplikacji.

  Nikt chyba nie żałuje piratów którym żal wydać 3-5zł na aplikację do telefony wartego 1500zł. To byłaby niezła paranoja :)

 • Rafał

  To jest totalna żenada! Automatycznie powinni nam utworzyć konto a nie takie szopki odstawiać.

  Teraz muszę się zarejestrować na: http://create.msdn.com/en-us/home/membership i oczywiście muszę podać numer karty kredytowej. Z karty znika mi 99$ ponad 300zł i dopiero później za jakiś czas Microsoft zwraca te pieniądze warunkiem jest Live ID ten, który był używany przy Chevronie.
  Skąd mam wytrzasnąć 99$ na karcie kredytowej ja uczeń ;( Porażka moim zdaniem.

  • TomK

   No ale będziesz mógł teraz aplikacje które pisałeś dla siebie udostępnić też innym.

   Pod WP7 ludzie kupują aplikacje równie często jak pod iOS (choć oczywiście skala jest 100x mniejsza). MS ma sporo płatnych usług takich jak XBOX Live Gold czy Zune dzięki którym sporo użytkowników ma od dawna zdefiniowany nr. karty kredytowej w koncie Live. Tym samym mogą oni bardzo łatwo kupić twoją aplikację i telefon ich nie zapyta o numer karty (co na 99.9% spowodowałoby anulowanie planowanego zakupu).

   Zamiana Chevron -> Developer to dobry pomysł