Co przyniesie Windows Phone 8 w kwestii nowych urządzeń?

|

Wszyscy czekają na premierę dwóch nowych systemów od Microsoftu – Windows 8 i Windows Phone 8 (“Apollo“). O ile ten pierwszy można testować od dłuższego czasu to wersja na mobilne urządzenia dalej owiana jest tajemnicą. Wiadomo jedynie, że “Apollo” pozwoli producentom na wykorzystywanie lepszych podzespołów (m.in.: wielordzeniowych procesorów, wyświetlaczy o większych rozdzielczościach i inne), a dodatkowo taka aktualizacja ma trafić na wszystkie obecnie produkowane słuchawki (także te z 1. gen.).

Przejdźmy, więc do tych nowych urządzeń. Dotychczas pisaliśmy o planach Acera (nowy model z QWERTY), Samsunga (3 nowe słuchawki w tym roku) i Nokii (z PureView). Dzisiaj można napisać nieco więcej na temat tej ostatniej korporacji i ich zamiarów, co do Windows Phone 8. Finowie mają zamiar wypuścić dwa nowe modele z “Apollo” na pokładzie. Pierwszy to oczywiście smartphone z PureView, ale dzisiaj można o nim nieco więcej napisać. Jego specyfikacja ma zawierać nowy wyświetlacz ClearBlack wyświetlający obraz w rozdzielczości HD (zapewne 720p, 1280x720px), a mózgiem telefonu ma być procesor Snapdragona, MSM8960 (S4). Jest to dwurdzeniowa jednostka, ale potencjał ma ogromny. W bezpośrednim porównaniu z głównym konkurentem, czyli Tegrą 3 (czterordzeniowa jednostka) okazuje się, że mimo dwukrotnie mniejszej ilości rdzeni to Snapdragon jest wydajniejszy o ~15%. Drugi model Nokii z Windows Phone 8 również ma zostać wyposażony w ten procesor, ale już nie będzie wyświetlacza HD, a zostanie zastosowany tradycyjny dzisiaj, 4calowy ekran WVGA (800x480px). Jednak i ta słuchawka będzie się wyróżniać. Czym? Otóż Nokia postanowiła zamontować klawiaturę QWERTY, która będzie wysuwana z boku telefonu. Zapowiada się ciekawie.

Ze źródeł można również podać, że pierwsza wspomniana Nokia powstaje na potrzeby sieci Verizon, a druga z kolei to “zamówienie” operatora Sprint. Co do sieci to jeszcze pojawiły się informacje, że HTC pracuje nad telefonem dla T-Mobile z Windows Phone 8, a Samsung szykuje dwie nowe słuchawki dla AT&T. Marki takie, jak Dell, LG i Acer nie pojawiają się w żadnej dokumentacji związanej z “Apollo“. W sumie nie ma się, czemu dziwić – Dell Venue Pro nie zrobił oszałamiającej kariery mimo swojej oryginalności, LG nie pokazało żadnego telefonu od czasów “1. rzutu”, a prototypy tej marki co chwilę zmieniają właściciela. Acer to z kolei pewnego rodzaju egzotyk, którego “low-endowe” modele stanowią bardzo mały odsetek w sprzedaży urządzeń z Windows Phone. Wracając jeszcze do LG to pojawiły się informacje o modelu z “Apollo“, o którym mogliście wcześniej u nas przeczytać. Jednak znając tę markę może to być kolejny “prototyp-legenda”.

Do gry jednak mają wejść dwie nowe marki – Lenovo i Asus. O ile w kwestii telefonów produkcji tych dwóch korporacji nie są zbytnio rozchwytywaniu to w kwestii tabletów stanowią niejaką czołówkę. Jednak dla tabletów Microsoft przeznaczył Windowsa 8, a korporacje jednak myślą o nowych telefonach komórkowych. Zobaczymy, czy będą w stanie zagrozić “starym wyjadaczom”, jakimi na pewno są HTC i Samsung, nie wspominają o liderze, czyli Nokii.

Tak, więc “Apollo” z całą pewnością będzie rewolucją, szykuje się wiele nowych modeli, które nie powinny zostać pominięte, czy też zapomniane. Zobaczymy, czy nowe podzespoły sprawią, że system będzie jeszcze szybszy oraz, czy deweloperzy jeszcze bardziej zainteresują się tworzeniem aplikacji i gier na “mobilne okienka”. Premiera Windows Phone 8 zapowiedziana jest na 4 kwartał 2012 roku, czekamy z niecierpliwością :).

źródło: wmpoweruser.com, twitter.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.