Okienkowy przegląd Marketplace [06.03.2012]

|

Serdecznie witamy w nowym, pierwszym i (miejmy nadzieję) regularnym cyklu artykułów, który zapewne znacie z wielu innych portali, czyli po prostu – najciekawsze gry i aplikacje dostępne na system Windows Phone 7. W naszym artykule przedstawimy: 3 gry, 3 aplikacje i 1 program spoza marketu lub od naszych rodzimych deweloperów. Cykl ten tworzycie także Wy, czytelnicy podając swoje propozycje w odpowiednim temacie na naszym forum: Klik! Autor pomysłu na grę/aplikację, która zostanie wykorzystana zostanie wyróżniony, że to od niego taka propozycja wyszła. Wszelkie uwagi i sugestie również możecie składać we wcześniej wymienionym temacie.

W skład dzisiejszych propozycji wchodzą:

 1. Solitaire
 2. Fruit Ninja
 3. Bye Bye Brain: Apocalipse
 4. Palringo
 5. SoundHound
 6. WP Shortcut Tiles
 7. BT File Transfer

Autorami dzisiejszego newsa są: Łukasz Pająk (Pewek) i Rafał Perski (Bones).

1. Zacznijmy od tego, co jest w każdym Windowsie, a mimo wszystko w mobilnej odsłonie systemu Microsoftu takiej gry zabrakło. Oczywiście mowa o Pasjansie, najzwyklejszym jaki może być (w przyszłości także dojdzie Saper). Oficjalnej wersji od Microsoftu nie ma, więc trzeba sobie radzić czymś z Marketplace od innych deweloperów. Tutaj z pomocą przychodzi wydawca: Random Salad Games LLC i gra o niezbyt wyrafinowanym tytule, czyli “Solitaire” (ang: pasjans). Jak się w to gra wie na pewno każdy. Do wyboru mamy po 4 kolory tła i kart, rozdawanie po 1 lub 3 karty, system punktowy: standardowy, Vegas i brak punktacji. Aplikacja prowadzi statystyki, do których zaliczają się: ilość wygranych gier, ilość rozegranych partii i wylicza procent tych pierwszych. Dodatkowo pokazuje nasze wyniki punktowe z systemu standard i vegas. Grafika jest naprawdę ładna, nie jest toporna i “zachęca do gry”, podwójne kliknięcia ułatwiają jeszcze układanie kart, nieograniczone cofnięcia ruchów itd. Dla zainteresowanych wydawca ma jeszcze w swojej ofercie Pasjansa Pająka, którego również polecam :)

Gra do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/bd8e815f-4724-e011-854c-00237de2db9e

2. Fruit Ninja – aplikację na pewno znają i kojarzą użytkownicy innych platform (Android, iOS). Jest to jedyna aplikacja w dzisiejszym zestawieniu, która pochodzi z Xbox Live, co oznacza, że do odblokowania jest wiele osiągnięć (achievments). Gra ta robi wielkie wrażenie w swej prostocie. Celem jej jest po prostu… Niszczenie owoców i uważanie na bomby. Po drodze zbieramy bonusy, rozcinanie kilku owoców na raz zwiększa ilość punktów. Odblokować możemy różne ostrza i tła wykonując poszczególne zadania. Do wyboru mamy trzy tryby gry: klasyczny – 3 “życia”, które tracimy poprzez omijanie owoców lub rozcięcie bomby (automatyczny koniec gry); Arcade Mode – w tym trybie gramy na czas, do dyspozycji jest jedna minuta, a każde zahaczenie bomby powoduje odjęcie 10 sekund, ale mamy także bonusy w postaci spowalniaczy czasu, czy też zwiększonej ilości owoców. Ostatnim i najnowszym trybem gry jest “Zen mode” – 1,5 minuty, brak bomb, po prostu musimy zdobyć jak najwięcej punktów. Gra wciąga i to bardzo, ale jest to płatna aplikacja (dostępne jest demo), za którą autor życzy sobie 3 dolary (10 zł 49 gr w polskim markecie).

Gra do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/49c69a08-60fe-df11-9264-00237de2db9e

3. W tym tygodniu nie mogło zabraknąć takiej pozycji jak BBB: Appocalypse. Jedna z bardziej szalonych gier z gatunku tower defense. Naszym zadaniem jest powstrzymać inwazję zombie atakujących naszą fortecę. Gra może wpłynąć na nasz sposób myślenia, jak wskazuje sama nazwa gry, więc uważajcie ponieważ gra mocno uzależnia! Jest to chyba najlepsza gra typu Defense z darmowych pozycji na nasz telefon z Windows Phone.

W tej grze musimy się zmagać z hordą Zombie, która chcę się dostać do naszej fortecy, i pożreć nasze mózgi. Na szczęście grupa pięciu ocalałych, wychodzi im naprzeciw. Grę zaczynamy od trybu historii i wraz z przechodzeniem gry odblokowują się dodatkowe poziomy. Gra jest naprawdę ciężka i autor zadbał oto, abyśmy nie nudzili się przez wiele dni i godzin. Aby przejść grę musimy dobrać sobie odpowiednią strategię. Gra wprowadza nas w świetny klimat, dzięki dobrej oprawie graficznej jak i dźwiękowej. Podczas grania nie ma czasu na chwilę oddechu, ponieważ ciągle musimy ulepszać naszych bohaterów, jeżeli chcemy zajść jak najdalej. W grze możemy zmienić tryb z 2D na FPP obracając telefon o 180stopni. Możemy także skorzystać ze sklepu, gdzie kupimy nowe bronie typu laser, bazooka, minigun i wiele innych. Tak więc zapraszam was do Marketplace i do pobrania tej gry!

Czas powiedzieć „Bye Bye Brain!”

Gra do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/d9ff60f1-cece-45ab-80af-7397dd2072c2

4. Palringo. Tej aplikacji chyba przedstawiać nie trzeba. Ci, którzy nie wiedzą na czym polega sława Palringo śpieszę wyjaśnić, że jest to jedyny komunikator na system Windows Phone, który bez żadnego kombinowania obsługuje protokół Gadu-Gadu. Nadal jest to aplikacja w fazie beta, ale mimo wszystko warta uwagi. Więcej o niej możecie przeczytać tutaj: Klik! Dostępna jest już nowsza wersja, którą też pobierzecie z naszego forum.

Aplikacja do pobrania z linku powyżej lub: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/96442d59-4d18-4fce-ab62-6cb5102821ca

5. Słuchacie czasami muzyki w radiu czy w telewizji i zastanawiacie się jaki tytuł ma ta piosenka? Z pomocą przychodzi darmowa aplikacja SoundHound, dzięki której w szybki i łatwy sposób możemy sprawdzić pełny tytuł piosenki, artystę oraz w którym albumie możemy ją znaleźć.

Aplikacja jest bardzo łatwa w użyciu, ponieważ wystarczy, nacisnąć w duży przycisk „Tap Here” a następnie w ciągu kilku sekund telefon rozpoznaje piosenkę, którą właśnie usłyszeliśmy. Oczywiście możemy rozpoznać piosenkę nie tylko ze słuchu, ale także wprowadzić tekst piosenki, artystę lub nazwę albumu, aby znaleźć szukany utwór. Ponadto, gdy aplikacja rozpozna utwór, możemy znaleźć ciekawe informacje o artyście, oraz tekst piosenki, który właśnie wysłuchaliśmy.

Aplikacja posiada olbrzymią bazę danych, ponieważ znajdziemy w niej nie tylko zagranicznych artystów, ale także i polskich. Z mojego przeprowadzonego testu na 10 utworów 9 zostało poprawnie rozpoznanych. Jedynym ograniczeniem tej aplikacji jest to, że wymaga połączenia z internetem, co dla niektórych może być kłopotem, gdy nie posiada się pakietu danych a koniecznie chcemy poznać utwór, który właśnie słyszymy.

Aplikacja do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/6bae10bf-e831-49b7-a51f-cee8e91c7b1d

6. Czy nie brakuje Wam czasami możliwości szybkiego dostępu do ustawień WiFi, 3G, Lokalizacji czy szybkiego napisania SMSa? Z pomocą przychodzi aplikacja WP Shortcut Tiles, dzięki której możemy przypiąć funkcjonalne kafelki.

WP Shortcut Tiles jest lepszy od swojej konkurencji, ponieważ jest w pełni darmowy, i ma o wiele więcej funkcjonalnych kafelek.

Co możemy przypiąć do naszego ekranu startowego?

 • Ustawienia sieci
 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • Tryb Samolotu
 • Lokalizacja (GPS)
 • Nowy Mail
 • Nowy SMS
 • Udostępnienie statusu np. na Facebooku czy Windows Live
 • Dostęp do Sklepu Zune Marketplace

Jak wspomniałem wcześniej aplikacja posiada o wiele więcej kafelek funkcjonalnych niż konkurencja, dlatego jest to aplikacja godna polecenia. Autor zapowiada, że w przyszłości aplikacja będzie wspierała większości języków w tym oczywiście polski. Najlepszą funkcją w tej aplikacji jest automatyczna aktualizacja kafelek, dzięki temu widzimy na kafelku czy np. transmisja danych jest włączona czy też nie.

Aplikacja do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/a38526d8-b6c7-463e-a04f-a14c112d05a5

7. BT File Transfer – tej aplikacji zabraknąć nie może, bo to dzięki niej w końcu użytkownicy urządzeń mogą przesyłać pliki przez Bluetooth (jak sama nazwa wskazuje). Do momentu prezentacji BT File Transfer wszyscy musieli kombinować jak przesłać z jednego telefonu na drugi dany plik, a od niedawna już bez problemu możemy wymieniać się plikami między różnymi platformami. Więcej na temat tej aplikacji oraz wszelkie instrukcje znajdziecie tutaj: Klik!

Aplikacja do pobrania z linku powyżej.