Lumie z tetheringiem WiFi już niedługo

|

Zacznijmy od tego, czym jest tethering WiFi. Oczywiście samą ideę WiFi każdy zna – bezprzewodowy dostęp do internetu za pomocą hotspotów lub prywatnych sieci. Tethering to z kolei udostępnianie takiego połączenia, czyli tworzenie punktu dostępowego. Najprościej mówiąc – udostępniamy swoje połączenie z internetem (za pomocą sieci operatora) innym urządzeniom, które będą się łączyć poprzez WiFi z naszym telefonem. Nasz smartphone zastępuje zarówno modem, jak i router w połączeniu z mobilnym internetem.

Teraz do rzeczy, obecnie sprzedawane urządzenia Nokii z Windows Phone nie posiadają takiej funkcji, ale ma to się już niedługo zmienić. Co ciekawe, słuchawki zaprezentowane na targach Mobile World Congress, czyli Nokia Lumia 610 i Lumia 900 już mogą dzielić łącze internetowe z innymi przez WiFi. Z kolei Lumię: 710 i 800 muszą czekać na odpowiednią aktualizację, która sprawi, że w ustawieniach pojawi się nowa opcja. Nie znamy dokładnej daty pojawienia się „poprawki” w Zune, ale można się jej spodziewać w okolicach 8. kwietnia, kiedy to (prawdopodobnie) pojawi się w sprzedaży topowy model fińskiej marki, czyli Lumia 900. Inną możliwością jest dodanie tego „ficzera” razem z aktualizacją do nowej wersji oprogramowania, która jeszcze do niedawna nosiła nazwę „Tango”/”Refresh”.

Oczywiście Nokia nie będzie pierwsza z taką funkcją w swoich smartphone`ach z Windows Phone. HTC i Samsung razem z oprogramowaniem „Mango” wprowadziły do swoich modeli tethering WiFi w okolicach listopada tak, więc sporo czasu temu. Finowie będąc w tyle muszą to nadrobić. Oczywiście nie jest to opcja bez której nie da się obsługiwać telefonu, ale często bardzo przydatna tam, gdzie dostęp do hotspotów jest niemożliwy, a jedna z osób ma wykupiony pakiet internetu u operatora.

źródło: neowin.net


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • http://twitter.com/AndrewSpec @AndrewSpec

  Zapewne sporadycznie będę z tego korzystał ale lepiej mieć taką funkcję niż nie mieć jej wcale :D

 • tadek

  Tak troche nie na temat ale Navigon potaniał do 169 zł w markecie

 • Grześ

  Dość regularnie zdarza mi się korzystanie z tetheringu. Opcja się przydaje.

 • mati

  W LG swift juz dawno jest ta funkcja

 • Łukasz Pająk

  Każdy Android z bodajże Froyo ma taką funkcję.

  • qwez

   Tylko Android to już „dorosły” system a Windows Phone to nadal świeży system więc ma tzw „choroby wieku dziecięcego” w postaci braku niektórych funkcji. Android też na początku nie miał od razu wszystkich funkcji.

   • Łukasz Pająk

    Zgadzam się w 100% :)