Lumia 730 – tańsza alternatywa dla 900`tki [Update]

|

Nokia szykuje coś ciekawego na targi Mobile World Congres – o tym wiemy już od dłuższego czasu. Dzisiaj jednak do sieci wyciekły informacje o nowym modelu z Windows Phone fińskiej marki. Smartphone ten, który nazywa się Lumia 730 ma zapełnić lukę pomiędzy tanią 710`tką, a oczywiście high-endową (w Europie, póki co)  800`tką.

W temacie newsa napisałem, że nowy model ma być tańszą alternatywą Nokii dla najlepszego smartphone`a targów CES, czyli Lumii 900. Czemu to ma być alternatywa? Otóż Lumia 730 wyposażona jest w moduł LTE, co zainteresuje klientów szukających „najszybszych połączeń” internetowych, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na Lumię 900. Dodatkowo telefon będzie posiadał aparat potrafiący robić zdjęcia o rozdzielczości do 8MPx. I to by było na tyle, jeżeli chodzi o obecnie znaną specyfikację. Wiadomo jednak, czego Lumia 730 nie będzie miała w stosunku do lepszego rodzeństwa – zabraknie wyświetlacza wykonanego w technologii ClearBlack oraz obudowa zostanie wykonana z innych – zapewne gorszych – materiałów (nie będzie to poliwęglan).

Jak już na wstępie napisałem, Lumii 730 będziemy mogli się spodziewać na targach Mobile World Congress, a co za tym idzie – nowa Nokia może być pierwszym fińskim smartphone`m z Windows Phone „Tango”. Jak dobrze wiemy, „Tango” ma obniżać minimalne wymagania, co do specyfikacji urządzeń z mobilnym systemem Microsoftu. Ciekawe, więc, czy Nokia gdzieś zaoszczędzi i nie zastosuje np.: wyświetlacza o mniejszej rozdzielczości lub wolniejszego procesora. Jakby tak było to Lumia 710 okazałaby się pod wieloma aspektami lepszym telefonem. A na pewno lepszym w Polsce, gdzie LTE dopiero raczkuje.

Zastanawiać może wartość Lumii 730, ale za dużo gdybać na jej temat nie można – wszystko zależy od pozostałych podzespołów. Za ten telefon zapewne będzie trzeba dać więcej, niż za Lumię 710, ale mniej niż za 800`tkę.

Konkurencja dla tego telefonu? Nie istnieje – trzeba poczekać, aż np.: HTC pokaże coś w stylu Titana II w edycji „Mini”.

W Polsce – jak już wspomniałem – Lumia 730 furory na dzień dzisiejszy nie zrobi, ale może jednak ktoś jest zainteresowany tym telefonem?

[Update] Zdjęcie jest oczywiście fotomontażem, ale miejmy nadzieję, że reszta informacji się sprawdzi :)

 

źródło: phonearena.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • miruś

  straszna kupa

 • seek&destroy

  fotomontaż

  • seek&destroy

   nawet bardzo słaby fotomontaż

 • Wodnik_Szuwarek
 • ttt

  Lumia 800 nie jest highendem, bo ma mały wyświetlacz. To co jest na zdjęciu nie jest pod Tango, bo ma wyświetlacz o standardowych proporcjach. Tango ma mieć 480×320. A co do LTE to mało to przydatne dla większości klientów, zaś8Mpix w komórce to marketingowa bzdura.

  • Łukasz Pająk

   Bo to rozmiar wyświetlacza faktycznie świadczy o klasie telefonu… :)

   Tango wspiera mniejsze rozdzielczości, ale nie ogranicza większych…

   Zdjęcie jak się okazało jest fałszywe, ale w całym newsie tkwi nutka prawdy.

 • ttt

  Highend musi być najlepszy pd każdym względem i wystarczy jedna wada i nici z highendu.
  Tango to okrojona wersja WP7 taki powiedzmy starter edition, lub WP7 dla ubogich.

  • Łukasz Pająk

   Mówisz raczej o flagowcu, a nie high-endzie.

   Z tym się mogę zgodzić. Jednak bardziej Starter niż WP7 dla ubogich.