Poradnik: jak korzystać z Gadu-Gadu na Windows Phone

|

W oczekiwaniu na publiczne wersje Palringo, osoby chcące korzystać z GG na telefonach z Windows Phone 7 muszą sobie jakoś radzić. Na przeciw tym osobom pojawił się nieco skomplikowany (w porównaniu do instalacji aplikacji i zalogowania się do niej) sposób. Do tego celu wykorzystujemy dostępną w markecie aplikację, multikomunikator IM+, a konfigurujemy to wszystko za pomocą “Jabbera”. Poradnik napisany przez użytkownika naszego forum: Oskarb35.

Co nam jest potrzebne:

 1. Chęć posiadania niezawodnego sposobu na komunikowanie się z użytkownikami GG,
 2. Kilka minut wolnego czasu,
 3. Komputer z systemem firmy Microsoft (XP, 7, Vista)
 4. Dwa piwa, jedno dla siebie (w przypadku sukcesu drugie dla mnie)
 5. Telefon z systemem WP7
 6. Komunikator PSI (jeżeli komuś się nie chce szukać to tu jest mój upload z dzisiaj rana, więc musi działać: www.filesonic.com/file/gmqSJbs lub www.multiupload.com/MEBLK8U4Y0

Instalujemy na kompie PSI (jest obsługa PL więc nie będzie problemu)

Rejestrujemy swoje konto na serwerze Jabber za pomocą komunikatora PSI (polecam „chrome.pl”), czyli: „Ogólne – Konfiguracja kont” lub „Dodaj nowe konto”, potem w otwartym okienku „Dodaj”, w miejscu nazwa wprowadzamy jakąś swoją nazwę, zaznaczamy „Utwórz nowe konto”, klikamy „Dodaj”, w miejscu o pytanie o nazwę serwera wpisujemy „chrome.pl”, w moim przypadku nic więcej nie zmieniam i klikamy „Dalej”, wyskoczy okienko z komunikatem o uwierzytelnianiu serwera i że nie przeszedł testów: olewamy to i klikamy „Mimo to dołącz”.
Potem pokaże się okienko „Rejestruj użytkownika” gdzie wpisujemy przez siebie wybrany Nick dla jabbera i swoje hasło, klikamy „Dalej”, jeżeli nazwa była wolna otrzymujemy komunikat o pomyślnym zarejestrowaniu konta. Klikamy w głównym okienku „Zachowaj” i finish.

Dodajemy transport gg do konta Jabber:

W głównym oknie komunikatora pokaże nam się nasza nazwa użytkownika, musimy się połączyć z serwerem i „zaświecić” na żółto czyli na dole okienka wybieramy „Dostępny” z rozwijanego okienka.
Pokaże się kolejny raz informacja o certyfikacje więc znowu „Mimo to połącz”. Pokaże się okienko z naszymi danymi i błędem dotyczącym tego, że po prostu tych danych jeszcze na serwerze nie ma. Możemy tam bzdur nawpisywać lub nie, jak kto chce. Następnie klikamy na na głównej liście na naszego użytkownika (nazwa wprowadzona podczas rejestracji konta) i z menu wybieramy opcje „Przeglądarka usług”. Prawym przyciskiem mychy klikam na transporterze gg i wybieramy „Zarejestruj”, wpisujemy swój numerek gg i hasło do konta gg. Finish.
Na głównej liście pokaże nam się ikonka gg z nazwą „gg.chrome.pl”

(Wylogowujemy się z naszego kompa i na tym się kończy obsługa z poziomu komputera)

Teraz możemy sprawdzić, czy na telefonie wszystko śmiga, więc instalujemy IM+ z Marketu i dodajemy z list dostępnych obsługiwanych komunikatorów na samym dole jest Jabber:

Dodajemy i rejestrujemy się danymi, którymi utworzyliśmy konto na serwerze jabbera na kompie:
W podanym miejscach wpisujemy co następuje:

 1. Login – (nasza nazwa użytkownika)@chrome.pl
 2. Password – wiadomo
 3. Host – chrome.pl
 4. Port – 5222
 5. Priority – 5
 6. Resource – IM+

Finish. Na głównej liście w IM+ pod usługą „Beep” powinno się pokazać nasze konto pod tytułem (nasza nazwa)@chrome.pl, przytrzymujemy ją i klikamy „online”. Jeśli nic nie spapraliśmy to jesteśmy w domu.

Teraz co z kontaktami gg.

Są dwa sposoby, polecam ręczne dodanie użytkownika

 1. W okienku „Contacts” klikamy na rozwijane menu (trzy kropeczki) i „add contact”
 2. Teraz po kolei:
 • Account – pozostaje (nasza nazwa)@chrome.pl(Jabber)
 • Contact ID – (numer gg naszego znajomego)@gg.chrome.pl
 • Nickname – nazwę, którą chcemy widzieć na liście

Koniec.

Jeżeli ktoś ma dużo kontaktów i chce to zrobić z automatu to można skorzystać z podanej niżej strony: chomik.eu.org/jabber, z tym, że zaznacza że IM+ za każdym razem gdy się logujemy pobiera listę kontaktów z serwera. Kilka razy zdarzyło mi się, że lista zaimportowana powyższym sposobem się nie pojawiła, więc dodałem ręcznie do IM+ najważniejsze kontakty tak „w razie czego”.
Informacja: nawet gdy mamy zamkniętego IM+ (nie działa w tle) ale mamy status inny niż „niedostępny” to będą nam przychodziły wiadomości, które pokazują się na fonie dokładnie tak samo jak np. sms na samej górze ekranu głównego z tym, że z ikonką IM+ po naciśnięciu której otwiera się komunikator.

 

Wszelkie komentarze, pytania, prośby proszę pisać w odpowiednim temacie na forum: Klik! Osobiście mogę powiedzieć, że jest wszystko w porządku – program działa naprawdę fajnie. Pozostaje tylko problem z kontaktami, ale to kwestia kilku/kilkunastu minut, żeby je ręcznie dodać – u mnie dodanie ich przez stronę chomik.eu.org nie powoduje, że te stają się widoczne w telefonie.


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.